Zekat Nedir Farz Mıdır Kimlere Verilir Ve Nisap Nedir

Zekat, Müslümanlar için belli şartlar altında Farz olan bir ibadettir. Bu yazımızda Zekat Nedir Farz Mıdır Kimlere Verilir Ve Nisap Nedir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Zekat Nedir

Zekat Nedir

İslamın beş şartından biri olan zekat vermek mali bir ibadettir. Zekat terim anlamı ile artma, çoğalma, övme ve bereket anlamlarını karşılamaktadır. İslam dininde ise zekat Müslüman kimsenin mal türlerinin belli bir kısmını Allah’ın vermesini emrettiği kimselere mülk olarak vermesidir.

Zekat Farz Mıdır

Zekat vermek Hicretten sonra ikinci yılda Medine’de Müslümanlara farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de zekat ibadeti için “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp yücelteceğin bir sadaka al ve onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah işitendir, bilendir.” (Tevbe, 9/103), “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin…”(Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20) ayetleri bulunmaktadır.

Zekat Kimlere Farzdır

Bir kimsenin zekat verebilmesi için nisap miktarı mala sahip olması gereklidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından ve borçlarının dışında nisap miktarı veya daha fazla mala sahip olması zekat vermek için ölçüt sayılmıştır. Belirtilen şarta uymayan kimseye zekat farz olmaz.

Zekat ibadetinin bir Müslümana farz olması için belli şartlar vardır. Zekat verecek kimsenin Müslüman olması, hür, akıllı ve ergenlik çağını geçmiş olması gereklidir. Müslüman olmayan kimseye, kölelere, akıl hastalarına ve çocuklara zekat vermek farz değildir.

Nisap Nedir

Nisap kelime anlamı olarak ölçü, sınır, işaret anlamlarını karşılamaktadır. Zekat ibadeti için nisap kelimesi ise zekatın vermenin üstüne farz olması için gerekli olan mal miktarı demektir. Kişinin sahip olduğu malın zekatı gerektiren miktarı demektir.

Nisap Nedir

Nisap Miktarı Nedir

Hadislerde belirtilen nisap miktarı

  • 80,18 gr altın veya bununla aynı karşılığa gelen para veya ticaret malı;
  • 40 tane koyun veya keçi,
  • 30 sığır,
  • 5 deve olarak belirtilmiştir.

Zekata Tabi Olma

Malın devamlı artan bir mal olması zekatı gerektirmektedir. Bu anlamda artan mal özelliği ikiye ayrılmaktadır. Bir malın ticaretle doğum yoluyla veya tarımı yapılarak artmasına gerçek üreme denmektedir. Bu açıdan arttan bir mal özelliği olduğu için zekata tabidir. Malın kendisinde artma imkan ve potansiyelin bulunması hükmen üreme adıyla anılır. Hükmen üremeye örnek olarak altın gümüş ve döviz olarak örnek verilebilir. Yine hükmen üreme özelliğine sahip mallarda zekata tabidir.

İlginizi Çekebilir :  İlmihal Nedir Neden Önemlidir Ve İlmihal Konuları Nelerdir

Zekat vermek için malın tam sahibi olmak gereklidir. Yani kişi malı kendi elinde bulundurmalı veya mallar onun hüküm ve tasarrufunda bulunmalıdır.

Ne Zaman Farz Olur

Zekat vermek için kameri ay esas alınır. Kişinin üzerine zekat ibadetinin farz olması için nisap miktarı malın üzerinden kameri yılın geçmesi gereklidir. Bu olaya İslam dininde “havelanü’l-havl” denmektedir.

Zekat üzerine farz olan kişinin tam mülk sahibi olma ve temel ihtiyaçlarının fazlasına sahip olma şartlarının karşılığı olarak zekat verilecek malın borç karşılığı olmaması gerekir.

Zekat verildiğinde geçerli olması için zekatı vermeden önce niyet edilmelidir. Çocuklara akıl hastalarına zekat verilmez. Onlara verilecek zekat anne, baba veya sorumluluğunu alan kişiye verilir.

Nasıl Hesaplanır

Zekat şartlarını sağlayan kişi üzerinden bir yıl geçmiş malının zekatını geciktirmeden vermelidir. Bu hususta hesaplamada ölçü Malın 40’ta 1’i dir. Zekat verme zamanları malın türüne göre değişiklik gösterir. Altın, gümüş, para ve ticaret malı gibi servetlerin zekatı yılda bir kez kameri yılın tamamlanması ile ödenmelidir. Tarım ürünleri yılda birkaç kez ürün verme durumundan öşre tabi olmaktadır. Bu mallar için yılın tamamlanmasının beklenmesine gerek yoktur.

Zekat Nasıl Hesaplanır

Kuran’da Zekat

Kur’an-ı Kerim’de geçen ayete göre zekat; yoksul ve düşkünlere, zekat işlerinde çalışanlara ihtiyacı olanlara teslim etmesi için, Kalbi İslam’a ısındırılması gereken kimselere, Kölelere, Borçlulara, Allah yolunda olanlara (savaşta olan mücahitlere, Allah rızasını gözeten hayır işi yapan kurumlara), yolda kalmış kimseye verilir.

Zekat Kimlere Verilir

Kişi kendi ailesi içerisinde anne, baba, eş ve çocuklara zekat veremez. Müslüman olmayanlara, inançsız ve dinden dönmüşlere zekat verilmez. Zengin kimsenin ihtiyacı olmadığı için zekat verilmesi uygun görülmemiştir fakat zengin kişi yolculuk sırasında muhtaç kalırsa zekat verilebilir. Küçüklere ve akıl hastalarına zekat verilmez onların yerine onların velilerine teslim edilebilir. Peygamber Efendimizin ailesine zekat ve sadaka almaları yasaklanmıştır. Bu yüzden onların yaşadığı dönemlerde onlara da zekat verilmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ