Zararlı Kripto Para Madencilik Yazılımları Nelerdir

Windows Defender Research bloğundan gelen bir yayına göre zararlı kripto madencilik kullanımı Ocak 2018’de ikiye katlanmış vaziyette. Microsoft, işin bu noktaya kadar gelmesini siber suçluların üstel artışının sebep olduğunu belirtmektedir. Hackerlar arasında ise fidye ve benzeri çirkin taktiklerde yüksek oranda düşüş olduğuna dikkat çekti.

Zararlı Kripto Madencilik Yazılımları

Zararlı Kripto Madencilik

Microsoft insanları zararlı kripto madencilik için uyarıyor. Son dönemde Bitcoin’in ve diğer kripto paraların artış göstermesi ile birlikte zararlı kripto madencilik yazılımları kol gezmektedir.  Bu korsanların en çok kullandığı yöntem ise Kriptojacking yöntemidir. Kriptojacking, bir başkasının bilgisayarına izinsiz girip o bilgisayarı yetkisiz kullanmaktır. Kriptojacking’in kullanılmasının ve bu kadar yaygın olmasının en büyük sebebi oldukça risksizdir ve aynı zamanda yüksek kazanç elde edilebilir olmasıdır. Kısacası korsanlar Kriptojacking ile bilgisayarınıza izinsiz girebilir ve siz farkında olmadan bilgisayarınızı bir maden olarak kullanabilir.

E Postalarınıza Dikkat Edin

Bilgisayar korsanları bu bahsettiğimiz işlemleri kişinin e-postasına zararlı link göndererek gerçekleştirir. Bu zararlı linke tıklarsanız korsanlar bilgisayarınıza kolayca sızabilir. Bununla birlikte kişinin bilgisayarında bir kez otomatik açılan web sitesi vasıtasıyla da kişilerin bilgisayarlarına sızmaktadırlar.  Bilgisayara sızdıktan sonra korsanlar, bilgisayarınızın işlem gücünü kullanarak izinsiz şekilde madencilik yapmaya başlamaktadırlar. Bilgisayarın işlem gücünden yiyen bu olay aynı zamanda işlem gücünüz ne kadar yüksekse sızan korsana o kadar para kazandırmış oluyor.

Zararlı Linklerden Uzak Durmak Gerekiyor

Uzmanlar zararlı kripto madenciliğin artış sebebi olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların eskisinden kat be kat değerlenmesinden kaynaklı olduğunu söylemektedir. Microsoft bu kötü yazılımlar için ise ayrıca önlemler almaktadır. Zararlı kripto madencilik bu kadar artmış iken Microsoft, kullanıcıların ekstra dikkat etmesi ve bilmedikleri şüphe duydukları linklere tıklamaması gerektiğini belirtmektedir. Bununla birlikte 3. taraf uygulamalara karşıda oldukça hassas olmak gerektiğini de ayrıca belirtmektedir.

Kripto Para Hırsızları

İlginizi Çekebilecek Olan Diğer Yazı Dizilerimiz Kripto Paralar Kripto Para Haberleri Ve Kripto Paraların Açıklamalı Tanıtımları İçin Lütfen Bilim & Teknik bölümümüzü ziyaret ediniz.

İlginizi Çekebilir :  İşyeri Açma Belgesi Nedir Nasıl Alınır Ve Kimler Alabilir
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. uykusuzyazar dedi ki:

    Kripto madencilik hatırlarsanız bundan 6 ay kadar önce çok araştırılıyordu. Şu sıralar sessiz kalındığına bence bakılmamalı. Herkes hala kripto para peşimde. Faydalı içerik teşekkürler.

BİR YORUM YAZ