Yüzme Sporu Nedir Ve Yüzme Stilleri Nelerdir

Yüzme, vücudu en çok çalıştıran sporların başında gelmektedir. Bu yazımızda Yüzme Sporu Nedir Ve Yüzme Stilleri Nelerdir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Yüzme Nedir

Yüzme Nedir

Suyun kaldırma kuvvetinden faydalanıp, vücudumuzu su üstünde tutarak el ve ayak hareketleriyle suda ilerleme faaliyetine yüzme denir. Yüzme çok keyifli ve yararlı bir spor dalıdır. Vücuttaki kas gruplarını en çok çalıştıran sporların başında gelmektedir. Türkiye gibi 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke de mutlaka yüzmeyi bilmemiz gerekiyor. Bunun için Türkiye Yüzme Federasyonu ve Gençlik spor il müdürlüklerinin belli dönemlerde açtığı yüzme kurslarını takip edebilirsiniz. Ayrıca uzman kişilerin açtığı özel kursları tercih edebilirsiniz.

Yüzme stilleri

İnsan vücut hareketleri ve insan vücudunun su üzerinde duruşuna göre yüzme stilleri oluşmaktadır. Yüzme için 4 ana stil bulunur ve kısaca bu stiller hakkında bilgi vereceğiz.

  • Serbest yüzme
  • Sırtüstü yüzme
  • Kelebek yüzme
  • Kurbağalama yüzme

Serbest Yüzme

Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere yüzücünün en iyi olduğu stilde yüzmesi anlamındadır. Yüzme stilleri arasında en hızlı ve kolay olanıdır. Kol ile ayak çırpma hareketler aynı anda yapılması ile oluşur. Bu yüzme stilinde kolu ileri doğru uzatırken nefes alınır ve  vücudumuzla sağa yada sola dönme hareketi yapılır. Serbest yüzme stilinde en önemli öge nefes almadır. En çok tercih edilen yüzme biçimi olan serbest stildir çünkü en hızlı yüzme bu stille gerçekleşir. Her kulaç attığımızda bacaklarımızı iki defa aşağı ve yukarı hareket ettirmeliyiz.

Sırtüstü Yüzme

Sırtüstü yüzme stili diğer stillere nazaran en kolay öğrenilen yüzme şeklidir. Sırtüstü yüzme stilinde yüzücü, pozisyonunu sırtüstü duruma getirir ve suya uzanır. Vücut gergin ve mümkün mertebe düz tutulur. Kollar önce başın üzerinden geriye doğru atılır ve sonra omuz hizasında suya daldırılır. Sırtüstü yüzme stilinde başımızı suyun üzerinde tuttuğumuz için nefes sorunu diğer yüzme şekillerine göre daha az olur.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Gölyazı Köyü Tarihi Tanıtımı Ve Turistik Bilgileri

Kelebek Yüzme

Öğrenmesi en güç olan stil kelebek yüzme stilidir. Bu yüzme biçimi bir hayvan olan kelebekten adını almıştır. Bu yüzme stilinde kollarımızı ileriye doğru hareket ettirirken başımızı sudan çıkarırız. İki, üç kulaç hareketi yaptıktan sonra başımızı kaldırıp nefes alabiliriz. Bu yüzme stilini  tek başına öğrenmek çok zordur ve profesyonel bir antrenör eşliğinde bu stili geliştirmek en doğru karar olur.

Yüzme Sporu

Kurbağalama Yüzme

Kurbağalama yüzme stili en eski yüzme stili olduğu düşünülüyor. Bu yüzme stili yüzme yarışları ile can kurtarma amacı ile sık sık kullanılmaktadır. Kurbağalama ismini kolların bacakların pozisyonunun kurbağa yürüyüşüne benzer biçimde hareket ettirilmesinden almaktadır. Özellikle dalgalı sularda kurbağalama yüzme biçimi çok etkilidir. Kurbağalama yüzerken vücudumuz da yüzükoyun uzanmalıdır ve ellerimiz su içinde kalmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ