Yüksek Lisans Nedir Şartları Ve Amacı Nelerdir Yüksek Lisans Master ve Doktora Arasındaki Farklar

Eğitim öğretim ve gelişim üzerine bilgi, haber ve yorumları Bilginler ekibi olarak sizlere Eğitim bölümümüzde aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Yüksek Lisans Nedir Şartları Ve Amacı Nelerdir Yüksek Lisans Master ve Doktora Arasındaki Farklar’ı inceleyeceğiz.

Yüksek Lisans Nedir

Yüksek lisans nedir

Yüksek lisans; 4 yıllık örgün lisans eğitimine bağlı olarak eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı hedef alan, yüksek öğretim kurumları tarafından yürütülen bir programdır. Günümüzde 4 yıllık lisans eğitimin devamında özel sektör üzerinde ve kamuda gerekli bir eğitim haline gelmesi bireylerin yüksek lisans programlarına ilgisinin artmasına neden olmuştur.

Lisans, Yüksek Lisans, Master ve Doktora Arasındaki Farklar

  • Lisans; lise eğitimine dayalı en az 8 yarım dönemlik bir programdır.
  • Doktora, lisansa dayalı en az altı ya da yüksek lisans eğitimine bağlı olarak en az dört yarı yıllık programı içerisinde barındıran bir eğitimdir.
  • Master ve yüksek lisans aynı anlama gelmektedir.
  • Yüksek lisans programlarında lisans eğitimine oranla çok daha az ders vardır. Lisans eğitiminde öğrenciler daha fazla sayıda ders ile beraber daha az derinlemesine uğraşmakta iken, yüksek lisans programlarında daha az sayıda ama genel olarak yoğun içerikli dersler bulunmaktadır.
  • Lisans eğitimi almak için bir merkezi sınav bulunmaktayken, yüksek lisans eğitimi almak için merkezi sınavların olduğunu söyleyebiliriz ve üniversiteler kontenjanlara başvuran adayları bizzat seçerler.

Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Öncelikle yüksek lisans yapmak için 4 yıllık lisans programlarından mezun olmak ya da mezun olacak durumda olmak gerekmektedir. Üniversite senato kararlarına göre mezun olabilecek durumda olan öğrenciler için belirli bir süreye kadar mezuniyet belgelerinin aktarılması istenir ve bazı üniversiteler sadece lisans mezunu öğrencilerin başvuru yapabilmesine olanak verir.

İlginizi Çekebilir :  Nesin Matematik Köyü Nedir Kuruluşu Ve Amacı
  • Yüksek lisans yapmak isteyen adaylar ise not ortalamaları, Ales Puanı, yabancı dil puanı ve mülakat puanı kriterlerine göre kabul edilmektedir.
  • Lisans not ortalaması tüm yüksek lisans programlarında aranan şart iken, ALES puanı, yabancı dil puanı ve mülakat puanı değerlendirme kriterleri arasında bulunmaktadır.
  • Tezli yüksek lisans başvurularında en az 55 ALES puanı şart koşulmuştur. Bu Yök tarafından tamamen belirlenen asgari ALES puanı şartıdır ve başka üniversiteler farklı puanlar isteyebilir.
  • Tezsiz yüksek lisans eğitimlerinde ales puan şartı yoktur ve ALES puanı olmadan tezsiz yüksek lisans programlarına sadece lisans not ortalaması ile başvuru yapabilirsiniz.
  • Yabancı dil puanı için YÖK tarafından ortaya konulan asgari bir puan şartı yoktur. Fakat üniversiteler tezli yüksek lisans başvurularında yabancı dilleri de dahil edebilir. Bu durumda programa kabul edilebilme şansını arttırmak için yabancı dil puanının olması önemli bir noktadır.

Yüksek Lisansın Şartları Nelerdir

Yüksek Lisansın Amacı

Eğitimin amacı öğrenciye ilgili alan arasında bilimsel anlamda yeterlilik kazandırmaktadır. Eğitimi süresince öğrenciye bilimsel araştırma yöntemleri gösterilerek, bu yöntemlerin ilgili alana uygulaması amaçlanır. Tezli yüksek lisans programlarında öğrenci tez yazarak belirlemiş olduğu konuda alan araştırmalarını yaparak özgün bir çalışma yapması istenir. Bu da sadece öğrenciye değil, ilgili alana bilimsel nitelik barındıran bir değer katmaktadır.

Yüksek Lisansın Amacı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ