Yıldız Teknik Üniversitesi Tarihi, Enstitüleri, Fakülteleri Ve Bölümleri

Çoğu öğrencinin hayallerini süsleyen üniversite hayatı için baş sırada gelen ve içinde en eski ve köklü üniversiteleri barındıran İstanbul; coğrafi, sosyal, kültürel ve tarihi bakımdan ülkemizin en önemli şehirlerinin başındadır. Bilginler ekibi olarak Eğitim bölümümüzde Türkiye’deki üniversiteleri sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Yıldız Teknik Üniversitesi Tarihi, Enstitüleri, Fakülteleri Ve Bölümleri makalemizi inceleyelim.

Yıldız Teknik Üniversitesi Bölümleri

Yıldız Teknik Üniversitesi Tarihi

Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul’un köklü devlet üniversitelerindendir. 1911’de Kondüktör Mekteb-i Alisi olarak eğitim hayatına başlayan üniversitenin amacı o yıllar için Fen memuru günümüz adıyla Tekniker yetiştirmektir. İlerleyen yıllarda tekniker ve mühendislik açığı oluşmasıyla bu açığı kapamak amacıyla Teknik Okul olarak okulun eğitim hayatı devam etmiştir. Üniversite günümüzdeki halini 1982 yılında Yıldız Üniversitesi adıyla almıştır. Bu yıla kadar bünyesinde bulundurduğu Kocaeli Mühendislik Fakültesi ve Meslek yüksek Okulu okuldan ayrılarak yeni bir üniversite olarak  Kocaeli Üniversitesi faaliyete geçmiştir. Üniversite son haliyle eğitim faaliyetlerine 10 fakülte, 2 meslek yüksek okulu, 2 enstitü ve yabancı diller yüksek okuluna sahip olup Yıldız ve Davutpaşa Kampüslerinde öğrencilerine hizmet vermektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Fakülteleri

Üniversitede bulunan eğitim fakültesinde; Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Temel Eğitim, Yabancı Diller Eğitimi Bölümleri mevcuttur.

Elektrik-Elektronik Fakültesinde; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır.

Fen Edebiyat Fakültesinde; Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fizik, İnsan ve Toplum Bilimleri, İstatistik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Antalya Akdeniz Üniversitesi Fakülteleri Enstitü Ve Yüksek Okulları

Gemi İnşaatı  ve Denizcilik Fakültesi başlığı altında Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği , Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümlerini sayabiliriz.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde; İktisat, İşletme ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri bulunmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi

İnşaat Fakültesi içinde İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Çevre Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Bölümlerini bulundurmaktadır.

Kimya Metalurji Fakültesinde; Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır.

Makine Fakültesinde; Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği Bölümleri mevcuttur.

Mimarlık Fakültesi bünyesinde Mimarlık Bölümü ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olarak iki bölüm barındırmaktadır.

Sanat ve Tasarım Fakültesi; Müzik ve Sahne Sanatları, İletişim Tasarmı ve Sanat Bölümleri bulunmaktadır.

Meslek Yüksek Okulu Bölümleri

Üniversitede bulunan Meslek Yüksek Okulu Bölümlerini; Görsel- İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı, El Sanatları, Finans- Bankacılık ve Sigortacılık, Muhasebe ve Vergi, Bilgisayar Teknolojileri, Elektrik- Enerji, Makine ve Metal Teknolojileri, Elektronik ve Otomasyon, İnşaat, Mimarlık ve Şehir Planlama, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik, Otel- Lokanta- İkram Hizmetleri, Toptan ve Perakende Satış Bölümleri olarak sıralayabiliriz. Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksek Okulu başlığı altında Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Mimari Restorasyon Programı bulunmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü

Yıldız Teknik Üniversitesi Enstitüleri

Lisans Eğitimini tamamlayan öğrencilerin master yaparak öğrencilik hayatlarına devam edebilmeleri için Üniversite de bulunan Enstitüler; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimleri Enstitüleridir. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi araştırma merkezleri, değişim programları gibi koordinatörlük birimleriyle öğrencilerine verdiği eğitimin kalitesini arttırmayı hedeflemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ