Yeşil Cami Tarihi Ve Diğer Detayları

Ülkemizde ve dünyada gezilmeye, görülmeye değer yerleri Bilginler.net ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde siz değerle takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Bursa Yeşil Cami Tarihi Ve Diğer Detayları konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Yeşil Cami

Bursa Yeşil Cami

Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Yeşil Cami çini kaplamaları ile ünlüdür. Bursa’nın Yeşil semtinde bulunan yapı adını eski zamanlarda minarelerinde bulunan yeşil renkli süslemeler sebebiyle almıştır. Hala halka açık olan caminin kapasitesi 2000 kişi kadardır.

Bilinen ve kapısında yazan tarihe göre cami 1419 yılında Aralık ayında tamamlanmıştır. Caminin süslemeleri 1424 yılında bitmiştir. Yine içinde yazan yazıta göre caminin nakkaşı Ali b. İlyas Ali’dir. Yeşil Cami Çelebi Mehmet’in emir vermesiyle yapılmaya başlanmış Fakat onun ölümü üzerine 2. Murad döneminde yapımı tamamlanmıştır.

Yeşil cami İçi Ve Planı

Cami aynı zamanda Hükümet konağı olarak yapılma özelliğini taşımakta olup iki katlı ve iki kubbeye sahip bir yapıdır. Planı ters T şeklindedir. Caminin kuzey cephesinde ana kapısında görkemli oymalar yer almaktadır.  İbadet alanına iki sütunun ortasında bulunan bir kapıdan girilmektedir. İbadet yerinin iki yanında iki oda bulunmaktadır. Bu odaların yapılma amacı sancaklardan gelenlerin meseleleri görüşme yeri olması amacıyla olduğu bilinmektedir. Doğuda bulunan oda Anadolu Beylerbeyliğinden, Batıda bulunan oda Rumeli Beyler Beyliğinden gelenlerin kullanması için yapılmıştır. Fakat daha sonra bu odalar mahkeme salonu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Caminin üst katında Hünkar Mahfili ve iki taraflı olarak saray daireleri mevcuttur.

İbadet mekanının üstünde iki kubbeli iki mekan vardır. Bu kubbeler 13 metre çapında ve 25 metre yüksekliğindedir.  Yeşil Cami’nin yapımında kullanılan mermerler Marmara Adasından getirilmiş olup Yeşil Cami’yi Bursa’da yapılan ilk mermer yapı olması özelliğini kazandırmıştır. Cami mermer işçiliğinin önemli bir örneğidir.

İlginizi Çekebilir :  Biatlon Nedir Biatlon Kuralları Ve Biatlon Nasıl Oynanır

Yeşil Cami Çini Ve Süslemeleri

Camide yoğun olarak çini süslemeleri kullanılmıştır. Müezzin mahfili, tabhaneler, hünkar mahfili gibi yerlerde daha yoğun olarak rastlanmaktadır. Mihrap zengin süslemeleri ile güney cephe ortasında yer almaktadır.  Erken Osmanlı döneminin ilk çini ile süslenmiş mihrabıdır ve sır tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bu caminin çinilerini yapan kişi Mecnun Mehmet’tir.

Camide bulunan ahşap işçiliğide görülmesi gereken güzelliklerden biridir. Giriş kapısı, pencere kapakları, minber ahşap işçiliğinin özenli bir örnekleridir.  Doğu ve batı pencereleri üzerindeki duvarlarda Amme Suresi yazılı levhalar bulunmaktadır.

Yeşil Cami

Caminin minarelerinin 1855 depreminde hasar görmüştür. 19. yy sonunda tadilata alınmış caminin orijinal minarelerin yeşil çiniler ile kaplı olduğu tahmin edilmektedir.

Caminin inşa edilmesinden sonra çevresine medrese ve imaret inşa edilmiştir.  Burada bulunan medreseye Sultaniye Medresesi adı verilmiş ve günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak halka açıktır. Caminin karşı tarafında Yeşil Türbe ‘de Çelebi Sultan Mehmet ile oğulları Şehzade Mustafa, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatuna, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk Hatun olarak toplam 8 sanduka bulunmaktadır.

Yeşil Cami’nin inşasından sonra Hacı İvaz Paşa tarafından yapılan Sultan Han ve Fidan Han adındaki hanlar bu camiye gelir sağlamak amacı ile yapılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ