Virüs Nedir, Genel Özellikleri, Gündemdeki Virüsler.

Virüslerin tarihçesine baktığımızda çok eski yıllara dayanmaktadır. Bu konu ile ilgili dünyada modern tıbbın temelini oluşturan İbn-i Sina çok fazla araştırma yapmış ve günümüzden yaklaşık 1000 yıl önce henüz mercek ve mikroskoplar icat olmadan insanın içinde hastalığa sebep olan  küçük varlıkların olduğunu tespit etmiştir.  El Kanun Fi’t-tıb kitabında bu konulara dair geniş bilgiler bulunmaktadır. Bilim adamları birçok konuda araştırma yapmaktadır.  Bundan bir tanesi de virüsler, virüslerin genel özellikleri, virüs genetiği vb. konular üzerinedir. Mikrobiyoloji alanı her geçen gün ilerlemekte ve yeni keşifler yapmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile ilerleyen biyoteknoloji ve mikrobiyoloji varlığında virüsler adlı başlığımızla bilginler.net olarak Sağlık&Yaşam kategorimizde elimizden geldiğince sizlerle paylaşacağız.

Virüsün Yapısı

Virüslerin Keşif Hikayesi

Öncelerden mikrobiyologlar virüsler hakkında bilgi sahibi olmasalar da  herhangi bir kanıt göstermeseler de aslında böyle bir şeyin varlığından haberdardılar. Virüslerin keşif hikâyesi oldukça enteresandır. Virüsün bulunuşu Adolf MAYER (Alman Bilim adamı) tarafından 1883 yılında gerçekleştirilmiştir. Bir gün Adolf Mayer Tütün Mozaik Hastalığının etkenini araştırmaktadır. Bu hastalık tütün bitkisinin anatomi ve morfolojisinde değişikliklere sebep olmaktadır, yani yapraklarda benekler ve büyümesinde engel oluşturmaktadır. Mayer sağlıklı yaprakların üstüne hasta yaprakların özsuyundan püskürtünce bunun bulaştığını ve enfekte olduğunu fark etti. Daha sonra mikroskop üzerinde inceleme çalışmalarına başladı ancak gözle görülemeyecek kadar küçük bir bakteri olduğunu düşündü. Virüsler ile ilgili yolculuk bu şekilde başlamıştı. Birçok bilim adamı  Dimitri Ivanowsky , Martinus Beijerinc  VB. virüsler hakkında tezler ortaya attılar. Ancak en son olarak Wendell Stanley konuya son noktayı koymuştur. Stanley bakterilerin tersine bu hastalığın deney tüplerinde veya petri kaplarında üremediğini,  bakteriler alkol ile ölebilirken bu patojenin (virüs) in aktive olmadığını ve bakteriden daha küçük ve basit yapıda çoğalabilen partikül olduğunu düşünmekteydi. Son olarak Stanley TMV(tütün mozaik virüsü) olarak bilinen bu partikülü kristalize işlemi yapması ile bütün yaptığı çalışmalar haklı olduğunu gösterdi. Böylece TMV ve diğer bütün virüsler elektron mikroskobunun keşfedilmesi ile incelenebilmiştir. Virüsler hayatımıza bu keşif hikâyesi ile merhaba demişlerdi.

Tütün Mozaik Virüsü

Virüs ve Genel Özellikleri

Virüs Latince anlam olarak baktığımızda en genel tanımı ile zehir demektir. En küçük virüsler yaklaşık olarak 20 nm çapında olduğu düşünülmektedir. Yani örnek verecek olursak bir topu iğneni üstüne milyonlarcası dizilebilir. En büyük olanları bile ışık mikroskobu ile görmek çok mümkün değildir. Virüsler bölünemezler ve büyüyemezler. Ancak bir konak hücreye girdikten sonra işlevlerini yerine getirebilirler. Virüslerin kristalize olabilmesi bütün bilim adına inanılmaz bir durum olmuştu ve bu durum hala merak konusudur.

İlginizi Çekebilir :  Otizm Nedir Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi
 • Virüsler çok küçük canlılardır.
 • Virüs koruyucu bir kılıf tarafından sarmalanmış bir genomdur.
 • Virüslerin genetik yapısına baktığımızda Dna ve Rna bulundurmaktadır.
 • Virüsler ancak bir konakçı hücre içinde çoğalabilirler.
 • Virüsler canlı cansız arasında form olarak görülmektedir.
 • Hücre içinde canlı gibi davranırken hücre dışında enzim sistemleri olmadığından cansız davranmaktadırlar.
 • Bitki ve hayvan virüsleri bulunmaktadır.
 • Kapsit ve zarf yapısına göre şekillenir.

Virüsler Hastalık Yapar mı

Hastalıklara neden olan virüsler ;

DNA içeren virüslerin neden olduğu hastalıklar

Adenovirüs: Solunum yolu enfeksiyonları

Hepatit virüsü: Karaciğer Hastalığı

Varicella-zoster :Suçiçeği-Zona

H.simplex type I :Uçuk

RNA İçeren Virüslerin Neden Olduğu Hastalıklar

Enterovirüs: Çocuk felci

Rhabdovrüs: Kuduz

Orthomyxovirüs: Grip

Arenavirüs: Yüksek ateş

Hastalık Yapan Virüsler

Gündemdeki Virüsler

1911 yılında Peyton Rous araştırma yaparken tavuklarda kanser yapan bir virüs keşfetmiştir. Bu zamandan beri bilim adamları virüslerinde kanser yapabileceğini düşünmüşlerdir. Bunlar tümör virüsleri, papovavirüs, retrovirüs vb. virüslerdir. Örneğin Hepatit B hastalığına sebep olan virüs bir süre sonra düzensiz olarak bölünmeler sonucunda karaciğer kanserine sebep olduğu bilinmektedir.

Herkesin bildiği aşina olduğu Hiv Virüsü 1980’lerin başında çok aniden ortaya çıkmıştır. ( HIV Virüsü Nedir adlı makalemiz için üzerine tıklayınız.) İnsandaki bağışıklık sistemini çökertmekte ve yavaş yavaş ölüme sebep olmaktadır. Diğer bir virüs Ebola virüsü; 1976 yılında ortaya çıkmış yüksek ateş aşırı kanama ve dolaşımın tamamen yok olması gibi belirtilerin görüldüğü ölüm ile sonuçlanan virüstür. Hanta virüsü 1993’te ABD de ortaya çıkan birçok insanın ölmesine sebep olan virüstür.

Toparlayacak olursak virüsler çok çok küçük olan ancak elektron mikroskobu ile daha net görülebilen küçük geçiş formlarıdır. Virüsler cansız gibi dursalar da bir konakçı bulduklarında orada aktif hale geçerler ve o kişinin bütün sistemlerini ele geçirebilmektedir. En son habere baktığımızda bilim adamları şuan nesli tükenen bir virüsün canlandırılması konusunda bir çalışma yaptıkları ve başarılı oldukları görülmektedir. Konu ile ilgili geniş bilgiyi daha net bir sonuç elde edildiğinde sizlerle paylaşacağız. Son olarak bilginler.net olarak tavsiyemiz bağışıklık sisteminize dikkat etmeniz, güçlü tutmanız bu küçük canlıların sizi ele geçirmesine izin vermemenizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. fatima seçkin dedi ki:

  Nedir bu grip virüslerinden çektiğimiz ilaçda fayda etmiyor.

BİR YORUM YAZ