Virman Nedir Virman İşlemi Nasıl Yapılır

Virman bir bankacılık terimidir ve sadece kendi banka hesaplarınız arasında yapılabilmektedir. Ayrıca bu işleme para transferi adı verilir. Virman nedir ile ilgili örnek verecek olursak: Aynı bankada yer alan iki farklı hesabınız arasında yaptığınız havale işlemine virman adı veriliyor. Bu işlemi yaparken açıklama kısmında ‘virman’ ismini görebilirsiniz.

Virman Nedir

Virman Sadece Kendi Hesaplarınız Arasında Olur

Virman uygulamasında farklı bir hesap numarasına para gönderimi yapılmaz. Sadece kendi hesaplarınız arasında ve yine aynı banka olmak koşuluyla yapılabilir. Bununla beraber günün her saatinde işlemlerin kısa bir sürede gerçekleşebildiğini söyleyebiliriz. Ek olarak hafta sonları da virman yapılabilmektedir.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman nasıl yapılır konusunda kullanıcılar araştırmalarını sürdürmektedir. Öncelikle banka hesaplarınızla beraber sermaye piyasalarında da virman yapabileceğinizi unutmayın. Bu uygulamada farklı bankalar arasında işlem yapacak olursanız EFT gerçekleşmiş olur. Bir örnekle devam edecek olursak, vadesiz hesabınızdan aynı bankaya ait vadeli hesabınıza para transferi yaptığınız zaman virman yapmış olursunuz.

Virman işlemi yapmak için pek çok yöntemden yararlanabilirsiniz. En hızlı ve kolay yöntem, internet bankacılığı olmaktadır. İnternet bankacılığını kullanarak virman yapmak için aynı bankada birden fazla hesabınızın olması gerekiyor. Aksi takdirde bu uygulamadan yararlanamazsınız. Bununla beraber banka içinde yer alan hesaplarınız arasında virman yapmak isterseniz, banka şubesini kullanmanız gerekecektir. Şubeye giderek virman yapmak istediğiniz hesapları ve tutarları aktarmanız yeterlidir. Banka görevlisi bu süreçte işleminizi başarılı bir şekilde tamamlayabilmektedir.

İnternet bankacılığını kullanarak uygulamadan yararlanmak isterseniz, müşteri bilgilerinizle bankanın web sitesine giriş yapmanız ve seçenekler arasından virmanı tıklamanız yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından çok kısa sürede hesaplarınız arasında para transferi yapılmış olunur.

Virman nasıl yapılır ile ilgili olarak son seçenek, ATM’lerdir. Dilediğiniz gün ve saatte ATM’ye giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Virman uygulaması bu şekilde yapılmakla beraber banka transferi yapacak olan kişiler için son derece pratiktir. Örneğin bir hesabınızda para olması gerektiği zaman, diğer hesabınızdan anlık olarak gönderim yapabilirsiniz. Unutulmaması gereken şey, her iki hesabın da aynı bankaya ait olması gerektiğidir. Bazen farklı bankalar arasında virman yapmaya çalışan kullanıcıların olduğunu söyleyebiliriz.

Virman

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Havale Nedir EFT Nedir ve Havale İle EFT Arasındaki Fark Nelerdir konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

İlginizi Çekebilir :  Sefalet Endeksi Nedir Ve Sefalet Endeksi Nasıl Düşürülür

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ