Ukrayna Kripto Para Kazançlarına Vergi Yasası Hazırlıyor

Son günlerin gözde yatırım aracı kripto paralar her ülkeden çok farklı kesimlerce rağbet görmektedir. Zaman zaman kazanılan fahiş karlar hükümetlerin de dikkatini çekmekte ve vergilendirme tartışmaları olmaktadır. Bu yazımızda Ukrayna Kripto Para Kazançlarına Vergi Yasası Hazırlıyor konulu makalemizi inceleyelim.

Ukraynadan Kripto Paralara Vergi Hazırlığı

Kripto Paralara Vergi Hazırlığı

Ukraynalı vekiller ve temsilciler bir araya gelerek kripto para vergisi ile alakalı bir yasa tasarısı hazırladı. Hazırlanan yasa tasarısına göre kripto para madenciliğinden veya alım-satımından kar elde eden kişiler ve şirketler %5 oranında karlarından vergi ödeyecekler. Kripto paralara getirilen verginin yanında ülkenin doğusundaki savaş sebebiyle verilen %1,5 oranındaki ordu ücretini de unutmamak gerekir.

Kripto Para Vergisi

Ukrayna vatandaşlarının gün geçtikçe kripto paralara olan ilgisi artış gösterdi. Ancak bu artışa rağmen hükümet tarafından kripto paraların yasallaştırılması adına herhangi bir adım atılmadı. Bireysel yatırımcılar ve yerel sektördeki şirketler bu konu ile alakalı acilen bir adım atılmasını gerektiğini söylemektedir. Ancak Ukrayna hükümeti bu konu ile alakalı oldukça ağır davranmaktadır. 2017 yılında Ukrayna Yüksek Şurası’na kripto paralar ile alakalı 3 adet yasa tasarısı sunulmuştu. Fakat Yüksek Şura bu sunulan tasarılar hakkında hala bir karar vermedi. Bu durum ilerleyen zaman içerisinde değişebilir. Çünkü Ukrayna hükümeti geçtiğimiz ay gelecekle alakalı düzenlemelerin türleri ile ilgili bir karar aldı.

Ukrayna Kripto Paralarla İlgili Yasal Düzenleme Yapacak

Ukraynalı vekiller ve kripto para sektöründeki temsilciler, bu durumu fırsat bilerek kripto paralar için yeni bir yasa tasarısı hazırladılar. Fakat önerilen yasa tasarısı çokta uzun vadeli bir tasarı değil. Mushak önderliğindeki vekiller ve kripto para sektöründeki temsilciler önerdikleri tasarının 2019 yılında yürürlüğe girmesini ve 2025 yılına kadar bu tasarı ile alakalı herhangi bir değişiklik olmamasını istiyorlar.

Kripto Paralara Vergi

Liga Bussines gibi kaynaklara göre sunulan bu yasa tasarısı kripto para vergisi ile alakalı bir tasarı. Tasarıya göre kripto para madenciliğinde ya da alım-satımında kar elde eden kişiler ve şirketler devlete %5 oranında vergi ödeyecekler. Yetkililer, vergi oranını madencilerin elde ettiği gelir ile bu elde ettikleri gelir için ne kadar masraf ettiklerini ayrıca kripto para alımında ve satımın ödenen ücretleri kıyaslayacak.

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin Diamond Nedir Ve Bitcoin İle Karşılaştırılması

İlginizi çekebilecek olan diğer yazılarımız Kripto Paralar Ve Açıklamalı Tanıtımları İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ