Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Tanıtımı Ve Önemli Bilgileri

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaktadır. Bu doğa harikası gölü Bilginler.net olarak siz değerli takipçilerimiz için inceledik. Bu yazımızda Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü Tanıtımı Ve Önemli Bilgileri konulu makalemizi inceleyelim.

Salda Gölü

Salda Gölü Nerede Bulunuyor?

Salda Gölü Burdur ilimizde yer alan ve sıklıkla Türkiye’nin Maldivleri olarak da anılan tatlı su gölüdür. Aynı zamanda ülkemizin en derin tatlı su gölü olma özelliğini de taşıyan bu gölün en derin noktasının 185m civarında olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında bu özelliği sayesinde Dünya’nın 3. En derin gölü olarak alınan bu göl çevresinde birçok plaj bulunmaktadır.

Salda Gölü Burdur

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan bölgede gölün son 20 yıl içerisinde çekildiği gözlemlense de bu doğa harikası göl hala olanca güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri büyüleyebilecek güzelliğe sahip. Yeşilova ilçe merkezinden ulaşımın kolaylıkla gerçekleştirilebildiği göl çevresindeki plajları ziyaret etmek ve gölde yüzmek mümkün. Güzelliği Dünyaca tasdikli olan ve ülkemiz sınırları içerisinde yer alan bu doğa harikası kesinlikle mükemmel bir tatil ve seyahat rotası olarak yerli ve yabancı turistlere göz kırpmakta

Mars Yüzeyine Benzer Oluşuma Sahip 2. Nokta

Salda Gölü’nün Jeolojik oluşum mekanizmasının bir çökmeye bağlı olduğu düşünülmektedir. Göl ve çevresinde bulunan alanda geçmişte dünyaca tanınan prestijli bir üniversite olan Glasgow Üniversitesi (İskoçya) çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaların neticesinde bilim insanlarının hazırladığı raporda Dünya üzerinde oldukça nadir görülen ve Mars gezegeni benzeri özelliği olduğu bilinen ikinci alan olarak Salda Gölü ve çevresindeki alan belirlenmiştir.

Salda Gölü Jeolojik Yapısı

Araştırmayı yürüten Profesör Doktor Mike Russel göl ve etrafının Kanada’nın Kuzeyine bulunan ve Jeolojik oluşumlarının benzer olduğu kanısı bulunan başka bir noktayla aynı özellikleri taşıdığını söylemiştir. Bu iki alanın Dünya yüzey şekilleri arasında Mars’ta gözlemlenenlere benzer alanlardan olduğu bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir :  5000 Yıllık Çankırı Tuz Mağarası Ve Hakkındaki Bilgiler

Salda Gölü ve Çevresindeki Alan Nasıl korunuyor?

Ülkemizde uzun yıllardır sosyal medya da dahil olmak üzere birçok farklı kaynakta da kendine yer bulması sebebiyle bölgeye son yıllarda oldukça fazla sayıda yerli turist gittiği belirtiliyor. Ayrıca Yeşilova Belediyesi ve Burdur İl Genel Meclisi de bölgede turizmi destekler nitelikteki faaliyetlerini uzun yıllardır devam ettirmekte. Bölge etrafındaki birçok alan 1. Derece sit alanı ve göle görece daha uzakta kalan bazı mahalleler ise 2. Derece sit alanı olarak kabul ediliyor.

Şifalı su

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan bu gölün suyu üzerinde yapılan birçok inceleme ve bilimsel değerlendirme sonucu su içeriğinin birçok farklı dermatolojik rahatsızlığa şifalı olduğu görülmüştür. Mantar, Akne gibi deri sağlığı sorunları bulunan birçok insan da göl ziyareti sonrası sağlık durumlarının daha iyiye gittiklerini belirtiyor.

Salda Gölü Konaklama

Salda Gölü Ve Konaklama

Bölgede birçok konaklama tesisi ve otel bulunuyor. Bu otellerde yılın özellikle belirli dönemlerde oldukça yüksek bir taleple karşılaşılıyor. Kişilerin seyahat planlarını bir süre önceden planlayarak rezervasyon yaptırmaları bu anlamda tavsiye edilenler arasında.  Göl çevresinde yer alan konaklama tesisleri otellerle sınırlı kalmamakla beraber aynı zamanda kamping ve bungalov tarzı yaşam alanlarında kalma imkanı sunan tesisler de mevcut. Ayrıca gölden tutulan alabalık ve sazan balıklarının servislerinin yapıldığı lezzetli deniz ürünleri yemenin mümkün olduğu birçok restoran da ilçede yer alıyor.  Ayrıca yine Yeşilova bölgesinde yer alan Eşeler yaylası kış mevsimi boyunca birçok insan tarafından kayak merkezi olarak da kullanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ