Türkiye’nin İlk Kadın Bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir Ve Hayatı

Türkan Akyol, Türkiye’nin ilk kadın Sağlık ve Sosyal Yardımlar Bakanıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin seçilen ilk kadın rektörüdür. Bu yazımızda Türkiye’nin İlk Kadın Bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir Ve Hayatı konulu makalemizi inceleyelim.

Prof.Dr.Türkan Akyol

Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir

Türkan Akyol, 12 Eylül 1928’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının askeri personel olması münasebeti ile Türkiye’de birçok şehirde eğitim görmüştür. Akyol, lise eğitimini Erenköy Kız Lisesinde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kayıt yaptırmıştır. 1953 yılında mezun olarak tamamladığı fakültede asistan olarak devam etmiştir. Asistanlık görevi ile hayata başlayan Akyol, 1956 yılında göğüs hastalıkları uzmanlığına geçmiştir. Akyol, Türkiye’nin verem ile savaşında, göğüs hastalıkları alanında eğitim gördüğü fakültede uzun yıllar boyunca görev yapmıştır. Akyol, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki yabancı dil bilmektedir.

Türkan Akyol Eğitim Hayatı

Akyol, 1959-1962’de ABD’nin New York şehrinde, Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde eğitimine devam etmiştir. Akyol, 1964 yılında göğüs hastalıkları ana bilim dalında Doçent doktor görevine gelmiştir. 1965 yılında Fransa’da ve daha sonra da Hollanda’da tıp üzerine kısa zamanlı çalışmalar yapmıştır. 1969 yılında Profesör olmuştur. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Senatosu’nda fakültesini temsil etmiştir. 1977 yılında da Üniversitelerarası Kurulda Ankara Üniversitesinin temsilcileri arasında yer almıştır. Akyol, on binlerce doktor ve uzman hekimlerin yetişmesi için savaş vermiştir.

Türkiye’nin İlk Kadın Bakanı Türkan Akyol

Türkan Akyol, 12 Mart 1971 yılında yapılan askeri darbe sonrasında 19 Mart 1971 yılında Nihat Erim tarafından kurulan 33. hükümette Türkiye’nin ilk kadın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak göreve başlamıştır. 11 Aralık 1971 yılında son bulan 33. hükümette parlamento dışından göreve getirilmiş olan 10 bakan ile birlikte bakanlık görevinden istifa eden Akyol, üniversitedeki görevine geçmiştir. 1980 yılında Ankara Üniversitesinin başına geçerek Türkiye’nin seçilen ilk kadın rektörü olmuştur.

İlginizi Çekebilir :  Albert Einstein Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilimsel Çalışmaları

İlk Kadın Bakan Türkan Akyol

Türkiye Büyük Millet Meclisine 1987 yılında 18. dönemde Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İzmir Milletvekili olarak giriş yapmıştır. 1993 yılında 49. Demirel Hükümetinde Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. 1993 yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefatından sonra yerine Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olmuştur ve bunun sonucunda 49. Demirel Hükümeti son bulmuştur. Ardından kurulan 50. Tansu Çiller hükümetinde de Akyol, Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır.

Türkan Akyol Sosyal Çalışmaları

Akyol, siyasi hayatının dışında da birçok sosyal faaliyetlerde ve dernek çalışmalarında bulunmuştur. WHO Dünya Sağlık Örgütü (Dünya Sağlık Örgütü Nedir konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız) Avrupa Şeref Üyeliği yapmıştır. Bunun dışında Sosyalist Enternasyonal Kadın Kolu Başkanlığı görevini de 4 yıl yapmıştır.

Türkan Akyol

Prof. Dr. Türkan Akyol Vefatı

Türkan Akyol, 1955 yılında Prof. Dr. Turhan Akyol ile evlenmiştir. Yarım asırı aşan evlilik hayatını paylaştığı eşinden 2 erkek çocuk ve 4 torun sahibi olmuştur. Prof. Dr. Türkan Akyol 8 Eylül 2017 yılında uzun süredir tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi’nde hayata veda etmiştir. Akyol, Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilmiştir. Son olarak, Bursa ilinde 16 Ocak 1995 yılında hizmete giren göğüs hastalıkları hastanesine, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi adı verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ