Türkiye’nin En Büyük İkinci Mağarası Oylat Mağarası Hikayesi Ve Özellikleri

Ülkemizde ve Dünyada gezilecek ve görülecek yerleri ve mekanları Bilginler Ekibi olarak Gezi Rehberi Bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Türkiye’nin En Büyük İkinci Mağarası OYLAT Mağarası Hikayesi Ve Özellikleri İnceleyeceğiz.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası Özellikleri

Türkiye’nin ikinci büyük mağarası olarak bilinen Oylat Mağarası Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta olan mağara turistlik açıdan ilgi çekici olan Hilmiye Köyüne de 1 km uzaklıktadır. Oylat Kaplıcalarına yakın olan ve eşsiz doğa manzaralarının merkezinde bulunan mağara her yıl bir çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Oylat Mağarası Fiziki Yapısı

Oylat Mağarasının Fiziki Yapısı

Mağaranın fiziksel yapısı oldukça ilgi çekicidir. İki kattan oluşur. Giriş bölümündeki genişlik 2 ile 5 metre arasında olduğu tahmin edilip mağaranın bu kısmının yüksekliği 15 metre kadardır. Bu giriş kısmında damla taş havuzları, çakıl depoları ve cilalanmış yüzeyler yer almaktadır. İkinci bölümünde ziyaretçileri çöküntülerden oluşmuş bir giriş karşılamaktadır. Dev damla taşlarından ibaret olan bu salon yüksekliği en büyük 93 metre ve en küçük yerleri ise 3 ile 15 metre aralıklarında değişmektedir. Salonun genişliği 25 metre ile 55 metre arasındadır. Mağarada birbirine bağlanan salonlar, geçitler içerisinde gezinilirken hissedilebilecek bir rüzgar bulunmaktadır.

Sahip olduğu sarkıt ve dikitleriyle insanı büyüleyen bir yapıya sahip mağarada 720 metre uzunluğunda bir alan vardır. Mağarada bulunan nem oranı %90 oranındadır ve bu nem oranından dolayı gelen ziyaretçilerin astım bronşit gibi rahatsızlığı bulunanlar için bir şifa aracı olduğu söylenmektedir. Mağaraya gelen ziyaretçilerin ziyaretleri ortalama bir veya bir saatten biraz fazla sürdüğü gözlemlemektedir.

İlginizi Çekebilir :  Vacip Nedir Vacip Olan İbadetler Nelerdir

Oylat Mağarasında Canlı Yaşamı

Oylat Mağarası bir çok canlı için yaşam alanı niteliğindedir. Özellikle yarasalara ev sahipliği yapan mağarada 10 bin yarasa yaşadığı lazer ışığıyla yapılan sayımla tespit edilmiştir. Uludağ Üniversitesinden alanlarında uzman olan kişiler tarafından kurulan bir ekip tarafından yapılan bu tespitin yanında yaşayan yarasaların insanlara zarar vermediği de saptanmıştır. Ayrıca bu mağarada bulunan yarasaların gübreleri değerlendirilerek işleyen fabrikalara satılmaktadır. Yarasa gübresi piyasasında oldukça değerli olan, tamamen organik beslenmelerinin sonucu olarak %8 azot, %6 Fosfor, %3 Potasyum, %70-%80 oranında organik değerlere sahiptir. Yarasaların dışında binayaklılar, solucanlar, guanabiler ve kelebekler mağarada yaşam sürmektedirler.

Mağarada içindeki güzellikleri ortaya çıkarmak için yapılmış özel bir ışıklandırma sistemi mevcuttur. Bu doğa harikasını bir rehber eşliğinde gezme imkanı ile mağaraya giriş ücreti 7,5 TL‘dir.

Türkiye’nin En Büyük İkinci Mağarası

 

Oylat ta Tatil Ve Konaklama

Doğayla iç içe zaman geçirme ihtiyacı hissettiğiniz zamanlarda, huzurun yeşil ile buluştuğu bu tatil beldesini tercih edebilirsiniz. Konaklamak için size sunulan Oylat kaplıcaları; hem tatil imkanı hemde şifalı suları ile insanlara hizmet vermektedir. Oylat Kaplıca tesislerinde konaklayarak çevre de gezebileceğiniz. Oylat Kaplıcaları hakkında detaylı bilgi için Oylat Kaplıcaları Makalemizi İnceleyiniz. Oylat Şelalesi, güzel bir köy kahvaltısı yapmak için doğayla iç içe ahşap ev konseptleriyle insanın gözüne hitap eden Hilmiye Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Hilmiye Köyüne yakın olduğunu belirtiğimiz Oylat Mağarasında Türkiye’nin en büyük ikinci mağarasını gezme şansı yakalayabilirsiniz. Oylat’a ulaşım için Bursa- inegöl karayolundan Oylat tabelasını gördüğünüz yönden devam ederek yeşillikler içinde dağa tırmanarak bu güzelliklere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ