Türkiye’nin En Büyük Çınar Ağacı İnkaya Çınarı

Ülkemizde ve dünyada gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri Bilginler ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Türkiye’nin En Büyük Çınar Ağacı İnkaya Çınarı konulu makalemizi inceleyelim.

Tarihi İnkaya Çınarı

Uzmanların tespitlerine göre bir çınar uygun ortamı yakaladığında bin yıl yaşayabilir. Bu yazımızda sizlere 1000 yıl yaşama yolunda çok yol almış Bursa’da bulunan İnkaya Çınarından bahsedeceğiz. Doğa turizminin önemli isimlerinden olan bu çınar 608 yaşındadır. Bu çınar Bursa’nın simgesi haline gelmiş olup Osmanlı döneminde dikilen en diri çınar olma niteliğini taşımaktadır.

Kültür ve Turizm Bursa İl Müdürlüğüne göre Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden olan Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Bursa- Uludağ Yolu üzerindeki İnkaya Köyü ağacın İnkaya ağacı adını almasını sağlamıştır.

İnkaya Çınarı Özellikleri

Uludağ’ın eteklerindeki İnkaya Çınarı yaklaşık 608 yıllık tarihe sahiptir. Adını bulunduğu köyden alan çınar Osmanlı’nın hemen hemen tüm dönemlerine şahit olduğu bilinmektedir.

Çınarın çapı 3 metre çevresi 9,2 metre ve yüksekliği 35 metredir. Bu koca çınar aynı zamanda 13 ana kola 920 metre çevreye sahiptir.

Heybetiyle dikkat çeken bu yaşlı çınar Türkiye’nin en yaşlı ağaçları arasında olup dünya çapında adını duyurmuş bir ağaçtır. Ağacın dallarının kalınlığı 3-4 metre olarak normal bir ağaç standartlarındadır.

Çınar özellikle yaz aylarında yurt içinden ve yurt dışından gelen çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Gelenlerinden büyük ilgi gören çınardan köylüler fayda sağlamaktadır. Çınar ağacını görmek isteyen ziyaretçiler ekonomik olarak köylülere katkı sağlayarak mahsullerini orada sergileyenlerden alışveriş yapmaktadırlar.

İnkaya köyünün halkı bahçelerinden ve tarlalarından elde ettikleri meyve ve sebzeleri, kadınların evlerinde hazırladıkları el işlerini İnkaya Çınarı çevresinde kurdukları tezgahlarda satışa sunmaktadırlar.

Osmanlının İlk Başkenti Çınarlar Şehri Bursa

Çınar ağacı kökleri kuvvetli olma özelliği dolayısıyla köklü bir medeniyet olan Osmanlı Devletinin sembolü haline gelmiştir. Bursa Şehrimiz Osmanlı’nın kuruluşunda baş rolde olduğundan dolayı burada çok sayıda çınar olduğundan bahsedebiliriz. Yüzyıllar içinde gelenine, gidenine ve çevresine şahit olan bu çınarlara Bursa’nın çokça köşesinde rast gelebiliriz. Her bir çınarın farklı bir öyküsü ve çevre halkı tarafından hayal gücünün öyküler üzerindeki etkisiyle insanların ilgisini çekmektedirler. Gözlerimize yeşillikleriyle hitap eden Bursa şehrimizde yer alan diğer ünlü çınarlar; Kavaklı Çınar, Dua Çınarı, Koğuk Çınar, Uluefeli Çınar, Muradiye Çınarı şehrin merkezinde bulunan çınarlardır. Ağlayan Çınar Gölyazı’da, Baba Sultan Çınarı Kestel’de Baba Sultan Çınarı olmak üzere şehir dışında bulunan çınarlardır.

Türkiyenin En Büyük Çınar Ağacı

İnkaya Çınarı’nın ziyaret ettiğinizde saydığımız diğer tarihi ve doğa güzelliği olan çınarlarıda ziyaret edebilirsiniz. Saydığımız çınarlar içinde devasa büyüklüğe sahip olan Ağlayan Çınar diğerleri arasından efsanevi hikayeye sahip olduğu için ayrılır. Bu çınar Gölyazı’nın hemen girişinde köprünün solunda bulunur. Bu çınarın hikayesine göre Osmanlı zamanında Türkler ve Rumlar birlikte yaşarken Türk delikanlı Mehmet Rum kızı Eleniye aşık olmuş. Sonu hüzünle biten hikayenin hüznüne bu ağaç şahit olmuş. Diğer bir saydığımız çınar olan Kestel’deki Baba Sultan Çınarı Geyikli Baba’nın kendi eliyle diktiği 720 yaşında bir ağaçtır.

İnkaya Çınarı

Çınar ağacı kökleri kuvvetli olma özelliği dolayısıyla köklü bir medeniyet olan Osmanlı Devletinin sembolü haline gelmiştir. Bursa Şehrimiz Osmanlı’nın kuruluşunda başrolde olduğundan dolayı burda çok sayıda çınar olduğundan bahsedebiliriz. Yüzyıllar içinde gelenine , gidenine ve çevresine şahit olan bu çınarlara Bursa’nın çokça köşesinde rast gelebiliriz. Her bir çınarın farkli bir öyküsü ve çevre halkı tarafından hayal gücünün öyküler üzerindeki etkisiyle insanların ilgisini çekmektedirler.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Gölyazı Köyü Tarihi Tanıtımı Ve Turistik Bilgileri

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz ülkemizin eşsiz çınarlarından olan Bursa Ağlayan Çınar Tarihi Yaşı ve Özellikleri konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hayati Yılmaz dedi ki:

    İnkaya Çınarı çok güzel ve devasa büyüklükte bir ağaç herkesin görmesini tavsiye ederim. Özellikle bu ağacın gölgesinde dinlenirken bomba diye tabir edilen ballı kaymaklı meyve tabağını mutlaka yemelisiniz.

BİR YORUM YAZ