Türkiye’de İlklerin Üreticisi Kamil Tolon Kimdir Ve Neler Üretmiştir

Ülkemizde ve dünyada alanında mihenk taşı olmuş değerleri Bilginler ailesi olarak Tanıyalım bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Türkiye’de İlklerin Üreticisi Kamil Tolon Kimdir Ve Neler Üretmiştir makalemizi inceleyelim.

Kamil Tolon Kimdir

Kamil Tolon Kimdir

Tolon Makinelerinin yaratıcısı, icatlar, buluşlar, teknolojik yenilikler sahibi; alanında efsane olmuş bir adam olan Kamil Tolon 29 Şubat 1912 yılında İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Okul yıllarında üniversite eğitimine kadar gelip üniversite de gönlünde mühendislik mesleği yatsa da o yıllardaki eğitim yetersizliğinden dolayı bölüm olmadığı için hukuk okumuştur.

Adnan Menderes ile okul arkadaşı olan Tolon 1935 yılında Ankara Hukuk Fakültesini bitirerek o yıl PTT müfettişliğine atanmıştır. Fakat bu meslekte tutunamamış ve ilk teftişinde istifa etmiştir. O yıllarda Tolon hayatını Müeyyet Hanım ile birleştirmiş fakat iki kız evladının annesiyle olan bu evliliği çok sürmemiş 1942 yılında sonlanmıştır. 1943 yılında Muzaffer Biliktü ile tekrar evlilik hayatına dönen Kamil Tolon bu evlilikten de bir oğlan bir kız evlat sahibi olmuştur.

Kamil Tolon

Serbest meslek hayatına dönünce ilk atılımını 1937 yılında yapmıştır. Bu yıl Tolon Makine’nin kuruluş yılı olmakla birlikte tekstil makineleri üretiminin başlangıç yılıdır. Üretilen makineler; çözgü makinesi, dokuma tezgahı ve bobin sarma makineleridir. Yıllar içerisinde üretimine devam eden Tolon Makine 1948 yılında yaratıcılığa devam etmiş ve Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan santrifüjlü su pompasını topluma sunmuştur.

1948 yılında kendisinin kuruculuğunu üstlendiği Türkiye Buluş Adamları Derneğiyle adını bir kez daha duyuran Tolon bu yıl içerisinde üretimlerini devam ettirmiş Türkiye’de ilk kez üretimi olan biçer döver tarım makinesini üretmiştir.

Türkiye’nin İlk Çamaşır Makinesi

Tolon çamaşır makinesi Türkiye’de ilk kez ev tipi çamaşır makinesi olma özelliğiyle Bursa’da üretilerek piyasaya 1950 yılında sürülmüştür. O dönemler için büyük başarı sağlayan hizmetleriyle müşterilerinin takdirini sağlamış firma uzun yıllar bu hizmetini devam ettirmiştir. Çamaşır makinelerinin o yıl ki reklamları oldukça ilgi çekicidir. “Sakın Tolon kullanmayınız. Çünkü komşularınız kıskançlıktan çatlayabilir” sloganıyla reklamını yapan Tolon makinenin uygun fiyat, taksitli satış gibi imkanlarla insanları memnun etmiştir.

Türkiyenin İlk Çamaşır Makinesi

Türkiye’nin İlk Elektrik Motoru

1952 yılında Kamil Tolon bir ilke daha adını yazdırarak Türkiye’nin ilk kez sahip olacağı elektrik motorunu 0.35Kw-35Kw güçleri aralığında üretmiştir. Kamil Tolon’un oğlu Dara Tolon babasının izinde gitmiş ve yenilikleriyle İzmir’de ev tipinin daha kapsamlısı sanayi tip çamaşır makinesini, kurutma özelliğini ve ütü cihazlarını üretime geçirdi. İlerleyen yıllarda çamaşır makinelerini tam otomatik yıkama ve sıkma özelliğiyle geliştiren Tolon, Almanya ve Hollanda ülkelerine ihracata başlayarak satışlarını uluslararası boyutlara ulaştırmıştır.

Tolon Çamaşır Makineleri

90’lı yıllarda 10.000 metrekarelik yeni bir üretim alanına taşınarak kapsamlarını büyütmüştür. İzmir’de Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinden Türkiye’ye hizmet vermeye devam etmiştir. Bu yıllarda Tolon’un yeniliklerini sayacak olursak; 150 devir ön sıkmalı opsiyonel  2. nesil THW serisi, kot taşlama, yıkama ve kurutma makinelerinde yeniliklerdir.

İlginizi Çekebilir :  Prof.Dr. Ali Nesin Kimdir Hayatı Kitapları Ve Eserleri

2000li yıllardaki Tolonların yeniliği yıkama ve kurutma özellikli ve kapladığı alanla yerden tasarruf sağlayan “kombi” üretimidir. O dönemlerde ülke içerisinde yaşanılan krizlerden etkilenmeyen Tolon, Türkiye’de ilk olan çarşaf ve havlu katlama makinesi, çift silindir ütü makinesinin üretimine başlamıştır.2010 yılında Tolon makine Whirlpool dünya markasının Türkiye distribütörlüğünü alan firma olmuştur.

Tolon makine günümüzde üçüncü kuşak yönetiminde olup; Yönetim Kurulu Başkanlığını Aysun Tolon’un üstlenmesi, Genel Müdürlüğü Ömer Tolon ve Üretim Müdürlüğünü Can Dara Tolon’un yürütmesi ile kalite standartlarını uluslararası seviyede sürekli yükseltme hedefinde bir firmadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ