Tumblr Nedir Ne İşe Yarar Ve Neden Tumblr Kullanmalıyım

Tumblr Nedir?

Sıklıkla karşınıza çıkan ama ne olduğuna bir türlü merak edip bakmadığınız sitelerden bir tanesi Tumblr. Kurulduğu zamanlarda Twitter’a alternatif olarak gösterilen site daha sonraları içerik anlamında Twitter’dan farklı bir tarza yönelmiştir. Tumblr günümüzde daha çok 20’li yaşlarında olan insanların kullandığı bir sitedir.

Tumblr Nedir

Tumblr insanların bir günlük gibi kullanabildikleri bir sosyal medya sitesi. Bu siteyi pek çok insan kişisel blog olarak da kullanabilmekte. Twitter ile arasındaki farklardan bir tanesi yazdığınız yazılarda herhangi bir kelime sayısı kısıtlaması olmaması. Ancak elbette şu anda Twitter kadar popüler olduğunu söylemek doğru olmaz. Tumblr ‘in diğer sosyal medya siteleri ile olan bağlantıları sebebiyle burada paylaştığınız her şeyi diğer sosyal medya mecralarında da paylaşmanıza olanak sağlıyor.

Şubat 2007’de David Karp tarafından kurulan Tumblr bir sosyal ağ ve blog sitesi adı altında kategorize edilebilir. Kurulduktan sadece iki hafta sonra 75 bin kullanıcı sayısına ulaşarak bir rekor kırmıştır. Şu anda Amerika sınırları içerisinde tam 13,4 milyon kullanıcısı olan siteyi benzerlerinden farklı kılan özelliği ise bilindik tüm sosyal medya siteleri ile uyumlu şekilde çalışmasıdır.

Neden Tumblr Kullanmalıyım?

Tumblr şu anda internet üzerinde bulunan en iyi blog sitelerinden bir tanesidir. Eğer yazdıklarınızı geniş kitlelerin okumasını istiyorsanız burası tam size göre. Ancak unutmayın ki burası özel bir platform. Bir başka deyişle sadece Tumblr ilgi duyan insanlar buraya üye oldukları için Facebook’ta olduğu gibi çeşitli hilelerle onları yazılarınızı okumaları için yönlendiremiyorsunuz.

Ancak bir Facebook hesabınız varsa ve asıl paylaşımlarınızı burada yapıyorsanız birkaç tuşa basarak o paylaşımınızın Tumblr üzerindeki hesabınızda da paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı Tumblr oldukça esnek bir blog sitesidir. Kullanıcıya, kendisinden başka bir sosyal medya sayfası kullanmaması için zorluk çıkarmaz. Sayfa ilk başlarda İngilizce olmasına rağmen son birkaç yıldır Türkçe dil desteği de sunmaktadır. Bu sayede ülkemizden de ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bununla birlikte artık sadece bilgisayar üzerinden değil mobil cihazlardan da rahatlıkla ister uygulamasını yükleyip isterseniz de tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz.

Tumblr.

Tumblr ‘in kötü sayılabilecek tek özelliği ise Facebook gibi bir sansür mekanizmasının olmaması. Bilindiği gibi istenmeyen içerikli bir görüntü olduğunda Facebook bu konuda kullanıcıyı uyarmakta. Ancak Tumblr’da böyle bir uyarı olmadığı görmek istemediğiniz herhangi bir şiddet içerikli ya da müstehcen içerik bir anda karşınıza çıkabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir :  Google Maps Nedir Ve Haritalar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

İlginizi çekebilecek olan diğer Sosyal Ağlar Ve Tanıtımları İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ