Triatlon Nedir Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir

Spor branşlarının tanıtılması ve spor alanındaki yenilikleri, bilgi ve haberleri Bilginler.net ekibi olarak Spor bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Triatlon Nedir Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

Triatlon Nedir

Triatlon Nedir

Triatlon, üç branşın bir arada yapıldığı zevkli ve aynı zamanda yorucu bir spordur  Bu branşlar yüzme, bisiklet ve koşu olarak geçer. Sporcunun erişebildiği gücü oldukça zorlayan bir spor olan Triatlon, kuvvet, dayanıklılık ve becerinin uygulanması ile beraber, başarının geleceği bir spor türüdür. Triatlon, ilk olarak 2000 yılında düzenlenen Avustralya Sydney Olimpiyat Oyunlarına Olimpiyat Komitesince özerk olarak atanan bir spor branşı oldu. Triatlon yarışlarında sporun yapıldığı yerin ve iklim koşullarına göre bazı değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin yüzmenin mümkün kılınmadığı yerler üzerinde, yüzme yarışması  yerine başka bir spor disiplini aktif edilebilir. Ancak olimpik bir spor dalı olarak kabul gören  triatlon sporunun, olimpiyatlarda değerlendirmeye tabi tutulan şekli yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinden meydana gelmektedir.

Triatlon Nasıl Doğdu

1977 yılında Amerikan Deniz Kuvvetlerinde subay rütbesiyle görev alan John Colllins, Hawaii Adaları’ndan bir tanesi olan Honolulu’da organize edilen yarışları düzenli olarak takip etmektedir. Honolulu adasının plajında düzenlenmekte olan yarışmalarda, 3.8 kilometrelik yüzme yarışı, sonrasında adanın etrafında yapılan 180 kilometrelik bir bisiklet yarışı ve son olarak da 42 kilometrelik koşu yarışı bulunmaktadır.  Collins ve arkadaşları, yarışlar hakkında detaylı olarak muhabbet ederken, bu yarışmaların beraber yapılacağı bir fikir üretirler.

Bu fikrin ardından ilk müsabakalar yapılır ve 15 sporcu katılır. 11 saat 40 dakika süren yarışları, Gordon Haller kazandı ve “iron man” ünvanını yani demir adam ismini alır. Bir dahaki sene tekrar yapılan bu yarışlarda, katılımcıların ve izleyenlerin ilgisinin artması, televizyon kanallarının ve sponsor şirketlerin de dikkatlerini üzerinde toplamaya başlar.

İlginizi Çekebilir :  Tasavvuf Nedir Tasavvufun Temeli Ve Kavramları Nelerdir

Yıllar geçtikçe, katılımın artmasını sağlamak amacıyla, bazı düzenlemeler ekstra olarak yapılır. Türkiye’deki ilk triatlon, 1986 senesinin başlarında İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Spor Bayramı kapsamında 1 kilometre yüzme olarak, 30 kilometre bisiklet ve 6 kilometre koşu şeklinde giriş seviyesi triatlonun indirgenmiş şeklinde devam eder. Türkiye’de triatlonun yapılmakta olduğu başlıca yer, Alanya, Erdek, Çeşme ve Sapanca gibi alanlardır. Ayrıca her sene Federasyon bünyesinde Kızkalesi, Marmaris, Eğirdir, Çamyuva, Urla ve İstanbul’da ekstra olarak ödüllü yarışmalar düzenlemektedir.

Triatlonun Kuralları

Triatlon üç farklı spor yarışlarının, zaman ayırımı olmaksızın ard arda devam ederek uygulanan bir spor türüdür. Atletizmin branşları olan dekathlon, pentathlon ve hepathlon sporlarında puanlama, triatlonda ise süreye karşı bir yarış söz konusudur. Yarışmacılar yüzme parkurunu hızlı şekilde tamamlamasının devamında, bisiklet etabına devam etmek üzere bisiklet parkuruna koşarlar.

Triatlon Sporu

Değişim alanı denilen, bisiklet ve gerekli ekipmanların bulunduğu alan üzerinde, kısa bir sürede hazırlanarak bisikletle yarışa hızla devam ederler ve hazırlanma süresi toplam yarış süresine dahildir. Triatlon yüzme ile devreye girer. Genel olarak kadın ve erkek sporcuların çıkışları ayrı ayrı olarak verilmektedir. Yüzme denizde yapılabildiği gibi göl ve nehirlerde de yapılmaktadır. Yarışmacılar istedikleri stilde yüzebilir. Devamında koşu ve bisiklet ile devam eder.

İlginizi Çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makale olan Biatlon Nedir Biatlon Kuralları ve Biatlon Nasıl Oynanır konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ