Tomahawk Füzesi Nedir Fiyatı Ve Genel Özellikleri

Tomahawk Füzesi, ABD’nin Suriye saldırısında kullandığı gelişmiş teknolojik sistemleri olan akıllı füze çeşididir. Bu Yazımızda Tomahawk Füzesi Nedir Fiyatı Ve Genel Özellikleri konulu makalemizi inceleyelim.

Tomahawk Füzesi

Tomahawk Füzesi Nedir?

En genel tanımına baktığımızda Tomahawk füzesi; kara saldırı füzesidir. Hava da savunma ve haberleşme sisteminde kullanılmaktadır. Kızılderili Baltası anlamına gelmektedir. Tespit edilmesi zor olan bu füzeler Raytheon şirketi tarafından ilk kez 1984 yılında üretilmiştir ve hala üretilmeye devam etmektedir.

Tomahawk Füzesinin Mekanizması

Tomahawk füzesine genel olarak bakıldığında; ucunda bir kamera aparatı bulunan hemen arkasında GPS sistemi ile bölgeyi bulma arama eşleşme işleminin yapıldığı kısım, ardında savaş başlığı ve yanında kanatlar mevcuttur. Son kısımda ise yakıt kısmı, turbo jet motor kısmı,  yazılımların ve görev kontrollerin yeri ve en uç kısımda itici güç sağlayan kısım bulunmaktadır.

Diğer Adı Akıllı Füze Olan Tomahawk Füzesinin Özellikleri

Akıllı füze uzak mesafeler için planlanan ve denizaltılarından ve ya gemilerden atılmaktadır. Bu füzelere nükleer başlık takmak mümkündür. Füze ucunda bir kamera mevcuttur. Kalkış ve iniş yapabilmesi için gövde kısmında kanatlar bulunmaktadır. Çok hızlı bir biçimde hareketleri söz konusudur. Ara kısmında ise itici güç sağlayan kısım bulunmaktadır. Fiyatı yaklaşık olarak 500 bin dolardan başlayarak işlev özelliklerine göre yaklaşık 2 milyon dolara kadar yükselmektedir. Ağırlıkları yaklaşık olarak 1300 ile 1600 kg arasındadır. Menzili yaklaşık olarak 2500 km kadardır. Tomahawk füzeleri teknolojik olarak çok gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Saatte 880 km hıza ulaşabilen Tomahawk füzesi yaklaşık olarak 450 kilo patlayıcı madde taşıyabilmektedir. Bu füze uzaktan yönetilebilme özelliğine sahiptir. Yani füzeler hava da iken başka bir hedefe doğru yönlendirilebiliyor. Alçak menzilden inerken yere paralel hareket edebilmekte ve etrafındaki engelleri aşabiliyor ve dahası radarlara yakalanmıyor.

Tomahawk Füzesinin Özellikleri

İlk Tomahawk Füzesi 

İlk olarak Tomahawk füzesi 1991 yılında Körfez savaşında kullanılmıştır. Fırlatılan füzelerin bu dönem de neredeyse hepsi menziline ulaşmıştır. Hedefinden çok fazla sapma olmayan bu füzeler çok ileri teknolojik füzelerdir. Daha sonra Irak’a, Sırp Cumhuriyeti’ne Yugoslavya’ya ve Afganistan’a karşı kullanılmıştır. En son olarak şirket tarafından ABD dışında bu füze sadece İngiltere’ye satılmıştır.

İlginizi Çekebilir :  DigiByte Nedir Teknik Özellikleri Ve DigiByte Coin Alt Yapısı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ