TOFAŞ Kapılarını Halka Açıyor Bu Eşsiz Deneyimi Kaçırmayın

Türkiye Cumhuriyetinin dev sanayi kuruluşları arasında 3. Sırada yer alan ve Türkiye sanayisinin mihenk taşlarından olan TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. yaklaşık 1 milyon metrekare  arazi üzerinde kurulu olan ve üretim yapan Bursa’da DOSAB Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul caddesi üzerinde bulunan fabrikasını halkın ziyaretine açıyor.

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

Yıllık 450 bin araç üretim kapasitesi olan ve 10 binin üzerinde çalışanı bulunan ve dakikada 1 otomobilin üretildiği TOFAŞ fabrikasını pres hattından montaj hattına tüm üretim süreçlerini rehber eşliğinde gezmek ilgi duyanlar için kaçırılmayacak bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

TOFAŞ Fabrikası Tarihi

Kısaca TOFAŞ  

KOÇ Şirketler grubunun kurucusu Vehbi KOÇ tarafından 1968 yılında kurulan Tofaş, İtalyan otomotiv devi FİAT ve KOÇ holdingin eşit hissedar olduğu fabrikanın temeli 1969 yılında Bursa’da Bugün ki adıyla DOSAB Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi olan bölgede kurulmuştur. 1971 yılında Murat 124 olarak bilinen FİAT 124 modelini Fiat lisansı ile üretmeye başladı. 1976 yılına gelindiğinde ise Murat 131 üretilmeye başlamıştır. Geçen başarılar ile dolu zaman içerisinde Türkiye’nin Hafif Ticari Araç ve Binek Otomobil üreten tek firması olarak günümüze gelmiştir. Dünya çapında üretim yaparak Türkiye’de iki yıl üst üste otomotiv sektöründe en iyi ARGE merkezi seçilen ve 2015 yılında üretime sundukları EGEA modeliyle muhteşem bir satış grafiği yakalayan Tofaş Bursa fabrikası meraklılarına kapılarını açıyor.

Tofaş Fabrika Gezisine Hazır mısınız

TOFAŞ Fabrikası direktörü Erdal ŞİMŞEK tarafından yapılan açıklamaya göre örneklerine Batıda ve Amerika’da rastlanan bilet alınarak adeta sinemaya ve tiyatroya gider gibi internetten randevu alınıp Tofaş tesislerinin gezilebileceğini söyledi. Türkiye’de ilk ve tek olan bu uygulama sayesinde Tofaş fabrikası teknolojisini, üretim proseslerini ve modernizasyonunu otomobillere ilgi duyan insanlara açmaya planlıyor. Şu anda talepleri alınmaya başlayan uygulama ile Salı ve Perşembe olmak üzere haftada iki gün fabrika kapılarını halka açmayı planlıyor. Başvuru için bireysel veya grup olarak da müracaat edilebilir. Talep doğrultusunda ziyaret günlerinin artacağını belirten ŞİMŞEK öğrenci ve indirimli 5 tl ve tam 10 tl olarak ücretlendirilen gezinin tüm gelirlerinin sosyal sorumluluk projelerinde kullanılacağını söyledi. Bu ücretin sembolik olarak konulduğunu batıdaki örneklere göre çok çok düşük olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir :  NXT Nedir Tarihi ve NXT Coin Özellikleri Nelerdir

İlk Ziyaret 21 Kasım’da Başlıyor

Türk otomobil devi TOFAŞ 21 kasım 2017 Salı gününden itibaren uzman rehberler eşliğinde pres hattından montaj hattına kadar tüm üretim süreçlerini üretim devam ederken elektrikli araçlar ile fabrika birimleri dolaşılabilecek. ARGE merkezi, yardımcı bölümler ve boya bölümü gezi kapsamı dışında tutuluyor. Fakat gezi esnasında bu bölümler ile alakalı ekranlardan bilgi verilecek. Fabrika turunun yaklaşık 1 saat sürmesi planlanmaktadır.

TOFAŞ Fabrika Gezisine Hazırmısınız

Ziyaret Başvurusu

Sizde bu mükemmel gezi deneyimden yararlanmak istiyorsanız Tofaş internet sitesinden fabrika gezisi kayıt formunu doldurarak ‘İş Güvenliği Kuralları’ ve ‘Fabrika Gezisi Aydınlatma Metnini’ okuduktan sonra başvurabilirsiniz.

TOFAŞ Ziyaret Başvurusu

Otomobile, sanayi tesislerine ve teknolojiye ilgi duyanların kaçırmayacağı bu fırsattan yararlanmak için bir an önce başvuru yaparak bu eşsiz deneyimi yaşamalısınız. Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde haber bilgi ve yorumlar ile karşınızda olmaya devam edeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ