Tınaztepe Mağarası Özellikleri Tarihi Ve Mağaranın Faydaları

Tınaztepe Mağarası, Konya ilimizde yer almaktadır. Doğal güzelliği ile ziyaretçileri kendisine çeken bu doğa harikası mağaranın tarihi 230 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bu yazımızda Tınaztepe Mağarası Özellikleri Tarihi Ve Mağaranın Faydaları konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Tınaztepe Mağarası

Tınaztepe Mağarası Özellikleri Tarihi ve Tanıtımı

Seydişehir Konya bölgesinde yer alan Tınaztepe mağarası, görsel güzelliği ile göz kamaştırıyor. Gelen ziyaretçilerin adeta mest olduğu ve fotoğraf çekme yarışına girdiği mağara önemini sürekli korumayı başarıyor. Mağaranın uzunluğuna baktığımız zaman 1580 metre olduğunu görebiliyoruz. 30 metrelik mağaranın inişi bulunuyor. Fakat genel hatlarıyla mağarayı incelediğimiz zaman daha çok yatay özellikli bir mağara olduğu net şekilde görülüyor. Mağaranın ilk kullanım tarihi, merak edilen bir başka konulardan birisi olmuştur.  2004 yılında da Mağara Dinlenme Tesisleri olarak çıkan Tınaztepe mağarası Konya’da bulunmaktadır. Mağaranın keşfedilişi ise 1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz tarafından olduğunu belirtmemiz gerekir.

Tınaztepe Mağarasının Faydaları

Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz, Tınaztepe mağarasının astım hastaları için iyileştirici özelliğe sahip bir yer olduğunu belirtmiştir. Şifa bulmak isteyen pek çok kişi bu mağarayı ziyaret etmektedir. Mağara üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde ise yeraltı göllerinin 22 km uzunluğunda olduğu görülmüştür.

Mağaranın Yapısı

230 milyon yıl gibi son derece uzun bir süreci kapsayan mağaradır. Tarihi geçmişe dayanan, çağımızda bile önemini yitirmeden hizmete açık bir mağara özelliğine sahip olmuştur. Mağaranın hem taban hem de tavan arasında ki yükseklik farkına bakıldığı zaman ise 65 metreye çıktığı görülmektedir. Son derece önemli olan bu mağarayı Kaptan Cousteau 1970’de ziyaret etmiştir. Yapılan ziyaret sonrasında ise dünya listesine girmeyi başarmıştır. Türkiye’nin en uzun mağarası olma başarısını elinde tutarken dünyanın da en uzun mağaralarından birisidir. Konya Antalya yoluna doğru giderken, yolu geçtikten sonra Seydişehir bölgesinde Tınaztepe mağarasını görebilmeniz mümkün olacak.

Tınaztepe Mağarası İle İlgili Bilgiler

Mağara içerisine girdiğiniz zaman göz kamaştırıcı özelliğe sahip olan sarkıtlar, dikitler ve ufak gölleri görme şansına sahip olacaksınız. Mağarada bulunan ışıklandırmalarda ayrı bir etkileyici unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.  Derinliği 65 metre olan Tınaztepe mağarası, güneybatı yamacında bulunuyor. Mağaranın beşinci gölüne geldikten sonra yataylık bozulmaya başlıyor. 30 metre kadar bir iniş yapmaya başlıyorsunuz ve karşınıza çıkacak gölle son bulmaya başlıyor. Özellikle son yıllarda mağaraya yapılan hem düzenleme hem de ışıklandırma sonrasında çok fazla turist gelerek ziyaretlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Konya Tınaztepe Mağarası

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız olan Türkiye’nin En Büyük İkinci Mağarası OYLAT Mağarası Hikayesi Ve Özellikleri konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Gölyazı Köyü Tarihi Tanıtımı Ve Turistik Bilgileri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ