Thomas Edison Kimdir Hayatı Eğitimi Ve İcatları

Bilim, teknik, teknoloji ve diğer alanlarda uzman olmuş otorite niteliğindeki şahsiyetleri Tanıyalım bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Thomas Edison Kimdir Hayatı Eğitimi Ve İcatları konulu makalemizi inceleyelim.

Thomas Edison Kimdir

Thomas Edison Kimdir?

Dünya’nın elektrik ile aydınlatılmasından bahsedildiğinde adı anılması gereken iki farklı bilim insanı bulunuyor. Bunlardan birisi çağının oldukça ötesinde buluşlar yaptığı düşünülen Nikola Tesla iken diğeri de Tesla ile arasında yaşananlar ve bilime farklı yaklaşımları ile sıkça tartışılan Thomas Edison. Sıkı bir çalışmanın yerini başka hiçbir şeyin tutamayacağını savunan hırslı bir bilim adamı olması ve dehanın %99’u ter, %1’i ilhamdır diyen Edison günümüzde ampul olarak da bilinen halojen lambanın mucididir.

Edison Eğitim Hayatı

Thomas Edison Amerika Ohio’da 11 Şubat 1847 yılında ileride aydınlatmak hayalleri ile tanışacağı Dünya’ya geldi. Bazı kaynaklara göre 4 bazılarına göre ise 5 yaşına kadar konuşmayan bir çocuk olan Thomas büyük Fizikçi Albert Einstein’a benzer olarak eğitim hayatında birçok öğretmeni tarafından algılama güçlüğü bulunan bir öğrenci muamelesi gördü. Ancak kendisi bu durumdan ailesi ve öğretmenleri kadar şikayetçi değildi. Okuldaki dersleri esnasında Albert Einstein’a benzer olarak cevaplarını merak ettikleri sorulara hayal gücünün ve merakının çizdiği sınırlara giderek cevaplar aradığını söyleyen Edison ne yazık ki öğretmenlerinin arkası kesilmeyen şikayetleri sebebiyle annesi tarafından okuldan alınmıştı.

İcatları ve İş Yaşantısı

Ailesinin bir başarı elde edemeyeceğine neredeyse kesin gözüyle baktığı büyük biliminsanı ve işadamı Edison iş hayatına 1854 yılında ailesinin taşındığı Michigan’da telgraf operatörü olarak atıldı. 1866 yılında ise Kentucky’e taşındı ve Western Union şirketinin bir çalışanı olarak telgraf mekanizmasını geliştirmek üzere işe alındı. 1872 yılında telgraf sistemi üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu o döneme kadar sinyal gönderme ya da alma işlemlerinden aynı anda sadece birini geliştiren klasik telgraf olan Duplex makinelerin yerini Quadriplex telgrafın almasını sağladı.

İlginizi Çekebilir :  20. yüzyılın en etkili iktisatçılarından Paul Samuelson Kimdir ?

Thomas Edison Ampül Mucidi

İcatları ve Ölümü

Yaşamı boyunca birçok farklı alanda oldukça fazla sayıda patent almayı başaran Thomas Edison şirketinde çalışarak kendisine hizmet eden insanlar tarafından geliştirilen bilimsel fikirlerin patentlerini kendi adına çıkarması ve çalışanlarına ticari olarak başarılı olarak kabul edilen patentlerinden pay vermemesidir. Bunun dışında günümüzde birçok fizikçi Edison’u vizyon sahibi olmayan bir bilim insanı olarak değerlendirmekte. Kendisinin ilk icadı ise 1877 yılında tanıttığı Fonograf adlı cihazdır. Günümüzde fonograf cihazı ses kayıtlarını çalmaya yarayan alet olarak bilmemize karşın Edison’un geliştirdiği fonograf yaşadığı dönemde sesi silindirik bobinler üzerine kaydediyor oluşu ile çığır açan bir buluş kabul edildi.

Thomas Edison İcatları Fonograf

18 Ekim 1931 günü hayatı boyunca boğuştuğu diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybeden Edison Dünya tarihi için tartışmalı olsa da oldukça sağlam  bir yere sahip. Kendisinin bir bilim insanından çok bir iş adamı olduğunu söyleyen ve hatta fikir hırsızlığı ile suçlayan onca eleştiri mevcut. Ancak bütün bunlara rağmen bilim dünyasının patenti sebebiyle hala Edison’a ait olarak kabul ettiği Ampul’ün ilk geliştirilen prototipleri bugün Amerika’da birçok yerde hala sembolik olarak kullanılmaya devam etmekte ve kişiler dilerlerse bu ampülleri canlı olarak internet üzerinden izleyebiliyor!

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Benjamin Franklin Kimdir Hayatı Ve Bilime Katkıları konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ