Tevfik Fikret Kimdir Gerçek Adı Nedir Hayatı Ve Eserleri

Kısaca Tevfik Fikret Kimdir

24 Aralık 1867 yılında İstanbul’da doğmuş olan Tevfik Fikret Türk Edebiyatçımızdır. Tevfik Fikret’in asıl adı Mehmet Tevfik’tir. Çocukken annesini kaybetmiş ve bu ölüm onu derinden etkilemiştir. Ortaöğretime Mahmudiye Rüştiye’sinde başlamış ve Galatasaray Sultanisinde devam etmiştir. Ortaöğretim eğitim hayatında Recaizade Ekrem’in öğrencisi olmuştur. Kişilik olarak duygulu bir tarafının olması onu şiire yöneltmiştir.

Tevfik Fikret Kimdir

Tevfik Fikret’in Hayatı

Galatasaray Sultaniyesini bitirdikten sonra 1888’de Hariciye İstişare Odasında katiplik görevine geldi. Çok geçmeden çalışmadan para aldığı söylemleriyle buradan ayrıldı. Bundan sonrasında kısa süreli memurluklar yaptı. Memurluğun yanında ek olarak Ticaret Mekteb-i Alisi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı ve hat dersleri verdi. 1891 yılında Mirsad dergisi tarafından düzenlenen şiir yarışmasında birincilik kazandı. Bu başarısı edebiyat camiasının dikkatini çekti. 1892 yılında Galatasaray Sultanisi’nde Türkçe öğretmeni olarak göreve geldi. 1894 yılında Ali Ekrem Bolayır ve Hüseyin Kazım Kadri ile birlikte Malumat dergisini çıkarttı.

1895 yılında Galatasaray’daki görevinden istifa etti. Gerekçe olarak hükümetin bütçede azalma yapması için maaşların yüzde onunu kesmesini gösterdi. Bu olaydan sonra Tevfik Fikret intivaya çekildi.

Mehmet Fikret’in Evliliği

Biraz zaman sonra dayısının kızı olan 15 yaşındaki Nazime Hanım ile evlendi. Böylece dayısının yanında yaşamaya başladı.  Şiire bir süre ara veren Şair, Mirsad dergisinde “Bahar” adlı şiirinin yayınlanması ile geri dönüş yaptı. Aynı yıl içerisinde bu dergi de 18 şiiri daha yayınlandı. Mirsad dergisinin düzenlediği ayrı iki yarışmada birincilik alarak başarısını arttırdı.

Servet-i Fünun Yöneticiliği

1895 yılında Tevfik Fikret Recaizade Ekremin vasıtasıyla Servet’i Fünun Dergisinin sahibi Ahmet İhsan ile tanıştı. Bu dergi bir bilim dergisiydi. Tevfik Fikret bu derginin bir edebiyat dergisi olması için ısrar etti ve bu dergisinin yöneticiliğini yapmaya başladı. Dergi 256. Sayısından itibaren edebiyat dergisi hali aldı.

Tevfik Fikret

Mehmet Fikret’ten Tevfik Fikret’e

1895 yılında şairin Haluk adındaki oğlu dünyaya geldi. Bu dönem onun için sanat yaşamının en bereketli olduğu dönemdi. Şiirlerini bu dönemden başlayarak Mehmet Fikret olarak değil Tevfik Fikret olarak yayınladı.

Yenilikçi Grup Edebiyat-ı Cedide

Yöneticiliğini yaptığı dergide toplanan yenilikçi bir grup oluşmuştu. Tevfik Fikret bu sanat topluluğuna isim verdi. Edebiyat-ı Cedide olarak bilinen karamsar, sert üsluplu ve sanatta hem içerik hem biçim itibariyle değişiklik yapmayı hedefleyen bir topluluk oluştu.

Halit Ziya, İsmail Safa, Samipaşazade Sezai, Ahmet Şualp, Hüseyin Siyret, Cenap Şehabettin, Mehmet Rauf gibi isimler bu toplulukta Tevfik Fikret ile birlikte yer aldı. Bu topluluk düşünce yapısı olarak siyasal eylemlerden uzak duruyorlardı. Geçen dönem içerisinde Tevfik Fikret’in şiirlerinde ulusalcılık baskın hale geldi.

Tevfik Fikret yaşadığı dönemde gerçekleşen 1897’deki Osmanlı-Yunan Savaşından esinlenerek kahramanlık ve zafer şiirleri yazdı. ‘Yenişehirli Gaziler’ adlı şiiri çok ses getiren bir şiirdir.

İlginizi Çekebilir :  Disleksi Nedir Belirtileri Tedavi Ve Eğitimi

Okuduğu Şiir Sebebiyle Göz Altına Alındı

1896 yılı sonlarında devam ettiği Robert Kolejindeki Türkçe öğretmenliği görevi yaşamının sonuna kadar sürdü. Bu görevinden arta kalan zamanlarında dergi ile ilgileniyordu. Bir arkadaşının evinde okuduğu şiir sebebiyle gözaltına alındı. Fakat delil bulunamadığından dolayı serbest kaldı.

Bu olayın üzerinden çok geçmeden başka bir bahane ile Tevfik Fikret tekrar gözaltına alındı. Yaşadıklarının sonunda yazar inzivaya çekilme isteği duydu. İlk olarak Yeni Zelanda’ya gitmeyi, sonra ise Manisa’da bir çiftliğe yerleşmeyi planlasa da bu düşüncelerini gerçekleştiremedi.

İlk Kitabı Rubabı Şikeste

1900’de ilk kitabı “Rubab-ı Şikeste”’yi yayınlayan yazar dergi yönetimindeki kişilerle yaşadığı problemler sonucu topluluktan ayrıldı. Hayatına sadece öğretmenlik yaparak devam etti. 1912 yılında Trablusgarp Savaşı sonucunda hissettiklerini “Doksanbeşe Doğru” şiiri ile ifade etti. Bu dönemde yazdığı diğer şiirler çevredekiler tarafından eleştirildi ve bu eleştireler yazarın ruhsal çöküntüsüne sebep oldu.
Mehmet Akif Ersoy’un Tevfik Fikret’e yönelttiği suçlamalara 1914’te yazdığı “Tarihi Kadim’e Zeyl” ismiyle ünlenmiş şiiriyle cevap verdi. Yeni bir okul açmak, yeni bir edebiyat dergisi çıkarmak gibi planları olan Tevfik Fikret sağlığının bozulması nedeniyle bu planlarını gerçekleştiremedi. Hayatının son zamanlarında çocuk şiirleri yazdı. 1914’te yazdığı bu şiirleri “Şermin” adlı eserinde topladı.

Tek Oğlunun Papaz Oluşu

Mehmet ( Tevfik ) Fikret’in tek oğlu Haluk, babası tarafından sevilmekte ve önemsenmekteydi. Oğlunun dini ve manevi yönlerinden daha çok laik, pozitivist ve dünyevi değerlerle yetişmiş ve Türk Gençliği için İdeal Ve Sembol bir şahsiyet olarak yetişmesini, iyi bir eğitim alarak ve vatanına hizmet etmesini istiyordu.

Haluk, Babasının öğretmenlik yaptığı Robert Kolejinde okuduktan sonra eğitimi için 15 yaşındayken Elektrik Mühendisliği eğitimi almak için 1909 senesinde İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan Royal Technical College gelir. Bu okulda Hristiyan kültürü hakimdir. Haluk Müslüman bir aileden gelmiş olsa da Tevfik Fikret’in dini ve manevi yöndeki boşlukları ve olumsuz düşünceleri münasebetiyle İslami yönden boş ve yetersiz olarak yetişmiştir. Glasgow’da yerleştirildiği aile inançlı Hristiyan bir aileydi.

Haluğun manevi yöndeki eksikliği sebebiyle ve dış etmenlerin telkinleri ile Hristiyanlığa karşı ilgisi başlamıştı. 3 yıl eğitim aldıktan sonra yurda döner ve Hristiyan olduğunu açıklar. 1913 yılında yurda bir daha dönmemek üzere Glasgow’a oradan da 1916 yılında Amerika’ya gider ve 1943 yılında papaz eğitimi alır ve ömrünün sonu olan 1965 yılına kadar ayinler düzenler.  Tevfik Fikret oğlunun İslamı ve  ülkesini terk etmesi karşısında hep suskunluğunu korumuş olsa da ölüm döşeğinde birkaç defa ‘Yavrum’ demesi içindeki ıstırabı göstermektedir.

Tevfik Fikretin Oğlu Haluk

Mehmet Fikret’in Vefatı

Tevfik Fikret 19 Ağustos 1915’te geçirdiği ameliyat sonrasında vefat etti. Ölmeden önce Aşiyan’daki evinin bahçesine gömülmeyi vasiyet etmişti. Fakat evin kime kalacağı konusundaki karışıklıktan dolayı Eyüp mezarlığına defnedildi. 1945 yılında Tevfik Fikret’in evinin müze yapılmasıyla naaşı 24 Aralık 1961 yılında evin bahçesine geçirildi.

Tevfik Fikret’in eserleri

 • Balıkçılar,
 • Bir İçim Su,
 • Doksan Beş’e Doğru,
 • Hanı yağma,
 • Haluk’un çocukluğu,
 • Hasta Çocuk,
 • Haluk’un Defteri,
 • Millet Şarkısı,
 • Rubabın Cevabı,
 • Rübab-ı cevab,
 • Rübab-ı Şikeste(Kırık Saz),
 • Sis,
 • Şermin,
 • Tarih-i Kadim.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ