Temel Karamollaoğlu Kimdir Nerelidir Eğitim Hayatı ve Diğer Bilgileri

Son dönemde adından sıkça söz ettiren siyasi liderlerin en başında gelen Temel Karamollaoğlu yapıcı muhalefeti, ülke sorunlarına getirdiği çözüm önerileri ve eğilip bükülmeyen net ve tutarlı duruşu sayesinde ön plana çıkmaktadır. Bilginler.net olarak bu yazımızda Temel Karamollaoğlu Kimdir Nerelidir Eğitim Hayatı ve Diğer Bilgileri konulu makalemizi yayınlıyoruz.

Temel Karamollaoğlu Kimdir

Temel Karamollaoğlu Kimdir

Temel Karamollaoğlu 1941 yılında Kahramanmaraş’ta doğmuş Türk siyasetçimizdir. Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Saadet Partisi ve Fazilet Partisinde farklı zamanlarda yönetimlerinde bulunmuştur. Türkiye’nin en hareketli siyaset dönemlerinde çalışmalarda bulunmuş bir kişidir. 1971 muhtırasını, 1980 yılında yaşanan askeri darbeyi ve 1997 yılındaki post modern darbe dönemine şahit olmuştur. Siyaset hayatında yaptığı görevleri 16,20 ve 21. dönem milletvekilliği, 1989 yılı ve 1995 yılı arası yaptığı Sivas Belediye Başkanlığı olarak sayabiliriz. Bunun yanında özel sektörde ve kamu sektöründe üst düzey pozisyonda yöneticilik faaliyetleri yürütmüştür. Necmettin Erbakan’ın vefatına kadar 45 yıl onun yanında ve ekibinde yer almıştır. 30 Ekim 2016 yılında Temel Karamollaoğlu Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevine seçilmiştir. Karamollaoğlu Türkiye’nin güçlü ve bağımsız bir ülke olarak maddi ve manevi kalkınmanın bir arada ilerlemesinin ülkeyi güzel yerlere getireceği düşüncesiyle ülkesine hizmet eden bir adamdır.

Temel Karamollaoğlu Nerelidir ve Eğitimi

Temel Karamollaoğlu Kahramanmaraş’ta doğmuş olsa da aslen Sivaslıdır. Babasının öğretmen olması onun Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmesine sebep olmuştur. 1959 yılında Kayseri Lisesini bitiren siyasetçimiz 1960 yılında Sümerbank bursu vasıtasıyla İngiltere’ye gönderilmiştir. Üniversite hayatını burada geçiren Temel Karamollaoğlu Manchester Üniversitesi Tekstil Teknoloji bölümünden 1964 yılında mezun olmuştur. Yine aynı üniversitede 1967 yılına kadar yüksek lisansını tamamlamıştır. Bu yıllarda İngiltere’de Müslüman topluluklarının faaliyetlerine katılmıştır. İngiltere Türk Talebe Birliği Başkanlığı ve FOSİS’te İngiltere Müslüman Talebe Birliği Federasyonunda yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

Karamollaoğlu ve İş Hayatı

Temel Karamollaoğlu 1967 yılında Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır. Sümerbank, Altınyıldız gibi firmalarda çalıştıktan sonra 1975-1977 yıllarında Müsteşar Muavinliği yapmıştır. Çalıştığı dönem boyunca sanayinin gelişmesine dönük önemli çalışmalara imza atmıştır.

Devlet Planlama Teşkilatında yaptığı dönemlerde uluslararası çalışmalarda bulunan Temel Karamollaoğlu Türkiye İran ve Pakistan arasındaki ülke sanayiler için kurulan Bölgesel Kalkınma İşbirliğinde görev almıştır. 1969 yılında kurulan ESAM kuruluşunun kurucularından olup kurulduğu dönem itibari ile ESAM faaliyetlerinde yöneticilik yaptı.

İlginizi Çekebilir :  Nuri Pakdil Kimdir Edebiyat Hayatı Ve Eserleri Nelerdir

Siyasete Atılışı

1969 yıllarında Necmettin Erbakan ile tanışmıştır. Hayatının devam eden dönemlerinde Necmettin Erbakan ve Mehmet Zaid Kotku‘nun yeri onun hayatını şekillendirmiştir.

1977 yılında siyaset hayatı başlamış ve Milli Selamet Partisi Sivas Milletvekili olarak göreve başlamıştır. 1978 yılında Milli Selamet Partisi Genel Kurulu üyeliğine seçilen Temel Karamollaoğlu yine bu dönemlerde parlamento çalışmalarında Kamu İktisadî Teşebbüsü Komisyonu Üyeliğinde bulunmuştur. Bu komisyonda “Uçak Sanayi Alt Komisyonu” Başkanlığını görevini üstlenmiştir.

1980 askeri darbesinde tutuklanan siyasetçimiz 10 ay gözaltında tutulmuştur. 1987 referandumuna kadar aktif siyasetten uzakta kalmış bu dönemlerde beş yıl kadar Bahariye Mensucat’ın Genel Müdürlüğü yapmıştır. 1987 yılında siyaset hayatına geri dönmüştür ve genel seçimler milletvekili adayı olmuştur.

Sivas Belediye Başkanlığı Ve Madımak Olayları

Sivas Belediye Başkanlığı görevini 1989 ve 1994 yıllarında iki dönem olarak yapmıştır. Belediyecilikte gayet başarılı bir yol izleyen Temel Karamollaoğlu iktisadi, sosyal ve kültürel faaliyetler yürütmüştür.

Belediye başkanlığı dönemine denk gelen Madımak olaylarında çok tartışılan bir benzerlikle halkı galeyana getiren biri gibi objektiflere yansımıştı. Fakat daha sonra bu görüntünün sadece bir benzerlik olduğu ve resimdeki kişinin kendisi olmadığı başka birisi olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu belediyedeki çalışmaları ile Van, Kahramanmaraş, Konya ve Şanlıurfa illerinde belediye çalışmalarına destek olarak belediyecilik çalışmalarına yeni bir adım getirmiştir.

Erbakan Hoca Ve Karamollaoğlu

Aldığı Uluslararası Görevler

1995 yılında Refah Partisinde Sivas Milletvekili olarak tekrar meclise dönmüştür. NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yapmış ve bu sayede Türkiyeyi temsilen bir çok ülkeye gitmiştir. Necmettin Erbakan’ın İslam Birliğini oluşturmasındaki çalışmalara katılmıştır. Bu dönemde Refah Partisi Grup Başkanvekilliğine seçilmiş ve bu görevi Partinin kapatılmasına kadar sürmüştür.

Refah Partisinin kapatılması ile Fazilet Partisine katılmıştır.1999 seçimlerinde Sivas Milletvekili olarak seçilmiştir. Fazilet Partisinin kapatılması ile Saadet Partisinde yer almıştır. Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Saadet Partisinin 6. Olağan Kongresinde 30 Ekim 2016 yılında Saadet Partisi Genel Başkanlığı görevine getirilmiştir. Temel Karamollaoğlu evli ve beş evlat babasıdır.

Temel Karamollaoğlu Eşi Kimdir Nerelidir

Temel Karamollaoğlu İngilterede okuduğu yıllarda tanıştığı İngiliz vatandaşı olan eşi ile 1965 yılında evlenmiştir. Eşi İngiliz olmasına rağmen Müslüman olmuştur ve inancını titizlikle yaşamaktadır. Bugün 50 yaşından büyük çocukları vardır. Son dönemde kişiliğine ve siyasi liderliğine çamur atamayan bir takım kötü niyetli çevreler tarafından eşi üzerinden çirkin saldırılara maruz kalmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kadir dedi ki:

    Temel Karamollaoğlu son dönemde yapıcı muhalefeti ile ön plana çıkan düzgün bir kişilik

BİR YORUM YAZ