Teheccüd Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ve Fazileti Nedir

Hak dini kurtuluş yolu İslam dinini ve müslümanların bilmesi gereken bilgileri Bilginler.net ekibi olarak Dini Bilgiler bölümümüzde nacizane sizlerde aktarmaktayız. Bu yazımızda ise Teheccüd Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ve Fazileti Nedir konulu yazımızı inceleyelim.

Teheccüd Namazı Nedir

Teheccüd Namazı Nedir

Nafile namazların arasında sayılan Teheccüd namazı; yatsı namazından sonra ki vakitte sabah namazı vakti girene kadar biraz uyuduktan sonra kılınabilen gece namazıdır. Yatsı namazından sabah namazı vaktine kadar uyumadan kıldığımız da adı sadece gece namazıdır. Teheccüd namazı en az iki reket en fazla oniki rekat olarak kılınabilmektedir. Kılınırken iki rekatta bir selam verilmesin daha faziletli olduğu söylenmektedir. Bu namaz Peygamber Efendimize vacip olduğu için farz hükmündeydi. Bu yüzden Peygamber Efendimizin ümmeti için sünnet-i müekkede yani Efendimizin çok sık yaptığı, ümmetinden terk edenler için bir şey demediği yapıldığında çok sevabı olan eylemdir.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır

Tehccüd namazı kılmaya başlamadan önce “Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” diyerek niyet etmemiz gerekmektedir. Namazın çift sayılı rekatlarda kılınması tavsiye edilmektedir. İki rekattan fazla kıldığımızda arada farklı bir davranışta bulunmadığımızda yani kıbleden ayrılmadan namaza devam edilecekse niyet etmek gerekmez “Allahuekber” denilerek namaza devam edilebilir. Dört rekat olarak kılındığında ikinci rekattaki ilk oturuşta tahiyyat duası okuduktan sonra salli ve barik duaları okunur. Üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında ise Fatiha okumadan önce “Sübhaneke” okunur sonrasında fatiha ve namaz suresiyle namaza devam edilir.

Teheccüdün Fazileti

Efendimizin hadislerine baktığımızda gece namazının çok faziletli bir namaz olduğunu anlamaktayız. “Gece namazını kılmaya devam ediniz. Zira bu sizden önceki salih kişilerin ibadetidir. Çünkü gece yaptığınız ibadet, Allah’a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni olarak karşılaşacağı hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101) hadisinde gece namazının bize verilmiş güzel bir nimet olduğunu çıkartabiliriz. (‘Gecenin bir kısmında da sadece sana özel bir nafile olarak uykudan uyanarak, Kur’ân Kerim ile teheccüd namazı kıl, Rabbin yakındır ki seni bir makam-ı mahmuda eriştirir.’)(el-İsrâ/17, 79) hadisinde geçen uykudan kalk ifadesine bakılarak Allah Rızası için uykudan kalıp abdest alarak bu namazı kıldığımızda Rabbimizin bizi güzel makamlar ve durumlar nasip edeceğini görmekteyiz. Bu makamlar sadece dünyalık değil ahiretlik olarak da düşünülmelidir.

Teheccüd

Dinimizin direği olan namaz ibadeti kendi içinde altı başlık olarak sayabiliriz. Günlük farz namazlar, Sünnet namazlar, Cemaat ile farz namazlar, Vacip namazlar, Özel amaçlı namazlar ve Nafile namazlar. Günlük namazlar sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı olarak beş vakit kıldığımız namazlardır. Sünnet namazlar farzın yanında her gün beş vakit kıldığımız namazlardır. Vacip namazlar Vitr , Bayram ve Küsuf namazlarıdır.Cemaat ile farz namazlar Cuma ve cenaze namazlarıdır.  Özel Amaçlı Namazlar Gıyabi Cenaze, İstihare, Hacet, Yağmur, Nezir Namazlarıdır. Nafile namazları ise; abdest şükür namazı, Tahiyyetü’l mescid namazı, Evvâbin namazı, Duhâ namazı, Teheccüd namazı, Tesbih namazı olarak sayabiliriz. Nafile namazlar zorunlu olamayan kulun içinden gelerek kılabileceği namazlardır. Beş vakit farz namazların yanında kılınan sünnet namazlar, kuşluk namazları ve gece namazları başlıca nafile namazlardır. Dinimizde bu namazları kılarak büyük sevaba gireceğimiz söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Devlet Bursu (Başbakanlık Bursu) Nedir Kimler Alabilir

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ