Tarihçilerin Kutbu Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir Ve Eserleri

Türkiye’de Tarih denilince ilk akla gelen isimlerden olan, ‘Tarihçilerin Kutbu’ olarak anılan Prof. Dr. Halil İnalcık üzerine kısaca bilgileri Tanıyalım bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda Tarihçilerin Kutbu Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir Ve Eserleri konulu makalemizi inceleyelim.

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık

Halil İnalcık Kimdir ve Eğitimi

7 Eylül 1916 yılında İstanbul’da doğan Halil İnalcık ülkemizde tarih alanında adını duyurmuş önemli bir şahsiyettir. Çocukluğunu Ankara’da geçiren tarihçimiz Ankara Gazi Muallim Mektebinde ilk ve orta öğretimini tamamladı. Lise eğitimini Balıkesir Necati Bey Muallim Mektebinde okuyarak 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde üniversite eğitimine giriş yaptı. Başarılı bir üniversite hayatından sonra 1940 yılında üniversiteden mezun oldu. Fuat Köprülü’nün vesilesi ile Yeni Çağ Kürsüsüne ilmi yardımcı olarak göreve getirildi. Türkiye’nin sosyo-ekonomik tarih yazıcılığının ilk örneklerinden biriyle 1942 yılında bizleri buluşturan İnalcık; Tanzimat ve Bulgar meselesi teziyle doktorasını tamamlamıştır. 1943 senesinde kaleme aldığı ‘‘Viyana’dan Büyük Ricat’e Osmanlı İmparatorluğu ve Kırım Hanlığı’’ teziyle doçentlik görevine getirilmiştir. 1945 yılında hayatını Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden Şevkiye Işıl Hanımefendi ile birleştirmiştir. 1947 yılında Türk Dil Kurumu üyeliğine seçilmiştir.

Dünyada Halil İnalcık

Halil İnalcık birçok kez yurt dışına çıkmış ve 1993 yılına kadar bu süreç devam etmiştir. Bu süreçte İngiltere, Amerika ve daha birçok Batı ülkesindeki üniversitelerde bulunmuştur. 1952 yılında Viyana Bozgun Yıllarında Osmanlı-Kırım Hanlığı İşbirliği teziyle profesörlük niteliği kazanmıştır. 1986 yılında Chicago Üniversitesindeki 15 yıl sürdürdüğü eğitim hayatından emekli olan İnalcık; 1989 yılında eşi Şevkiye Hanımefendiyi toprağa vermiştir.

Prof. Dr. Halil İnalcık

Birçok üniversiteden fahri doktora almış, birçok üniversitede öğrencileri ile buluşup eğitim vermiş ve birçok ödüle layık görülmüş bir tarih uzmanı olan Halil İnalcık yaşadığımız yüzyıl içerisinde Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından bildirilen 2000 bilim adamı listesine adını yazdırmıştır. Ayrıca tarihçimizin dünya üzerinde üye seçildiği akademileri şu şekilde sıralayabiliriz; Türk, Amerika, Sırp, İngiliz ve Arnavutluk Akademileri.

İlginizi Çekebilir :  Cahit Arf Matemetik Günleri Nedir Değerlendirme Ve Katılım Şartları

Türkiye’ye Osmanlı-Türk Tarihi açısından çok önemli katkıları bulunan adını dünya üzerinde duyurmuş olan bir bilim adamı olan Halil İnalcık Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi olarak  Ankara’da 26 Temmuz 2016 tarihinde 100 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Ünlü Tarihçinin Eserleri

The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600/1974, Studies in Ottoman social and economic history, London/1985, The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire,Bloomington/1993, Sources and studies on the Ottoman Black Sea/1995, Ottoman Civilization/2003, Essays in Ottoman History, Fatih devri üzerinde tetkitler ve vesikalar/1954, Osmanlı’da Devlet Hukuk Adalet/2000, Osmalı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarih Cilt1-2, Tanzimat ve Bulgar Meselesi, Şair ve Patron/20003, Atatürk ve Demokratik Türkiye/2007, Devlet-i Aliyye/2009, Kuruluş ve İmparatorluk sürecinde Osmanlı, Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı/2011, Devlet-i Aliyye: Tagayyür ve Fesad Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar 2/2014, Adalet Kitabı, Osmanlı İdare ve Ekonomi Tarihi, Rönesans Avrupası, Has Bağçede Ayş-ü Tarab, Fütühat İmparatorluk Avrupa:Osmanlılar, Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde: Osmanlı, Osmanlı İmparatorluğu: Klasik Çağ, Suret-i Defter-i Sancak-i Arvaid, Gazavat-ı Sultan Murat b. Mehemmed Han, Kanunname-i Sultani Ber Muceb-i Örf-i Osmani, Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi, Atatürk ve Demokratik Türkiye, Şair ve Patron, Abd Tarihi, Doğu Batı Makaleleri 1.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ