Tarhana Evde Tarhana Yapımı Tarhana Tarifi

Evimde Tarhana Yapmak İstiyorum Diyenler Buraya

Günümüz koşullarında artık birçok sanayi kuruluşları gıda maddelerini ve ya katkı maddelerini kullanması kaçınılmaz olmuştur. Peki, böyle durumda ne yapmalı, katkı maddeli ürünler tüketilmeli mi? Evde yapılmaz mı? Organik olmaz mı? Burada sizlere bilginler.net olarak Tarifler Bölümümüzde kendi evinizde kendi imkânlarınız ile organik Tarhana ev tarhanası nasıl yapılır onun tarifini paylaşacağız.

Tarhana Yapımı

Evde Organik Tarhana Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • 10 kg un
  • 3 kilo ekşi yoğurt (yoğurdu dışarıda bekleterek ekşitiniz. Yoğurt ne kadar ekşi olursa tarhananın kıvamı ve tadı o kadar güzel olmaktadır.)
  • 3 kg domates
  • 4 kg kırmızıbiber
  • 5 kg soğan
  • 1 su bardağından 2 parmak az tuz
  • 1 baş sarımsak
  • ½ demet dereotu
  • ½ demet nane (Pazardan aldığınız naneleri kurutunuz ve daha sonra ufalayınız. Kurutulmuş nane tarhanaya daha iyi tat verecektir.)
  • Ev mayası (Köylerden temin edilebilir ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz.-Nohudu yoğurdun içine koyup 3 gün bekleterek ev mayasını kendiniz elde edebilirsiniz)

Tarhana Nasıl Yapılır

Evde Tarhana Yapımı Tarifi

Soğan domates sarımsak kırmızıbiber dereotu hepsi kısık ateşte kaynatılır. İçerisine su eklemeyiniz domatesin suyu yeterli olacaktır. Karışımın içerisine 1 su bardağından 2 parmak az olacak şekilde tuz koyunuz (isteğe göre arttırabilirsiniz.) İsteğe göre acı olmasını isterseniz 250 gr top acı biberlerden koyabilirsiniz. Bütün karışımı harmanladıktan sonra belirli bir vakit içerisinde iyicene kısık ateşte kaynamasını sağlayınız.

Kaynadıktan soğumaya bırakınız. Oda koşullarında bekleterek karışımın ekşimesini sağlayınız.(Bunun için 1 gün yeterli olacaktır.) Soğumaya ve ekşimeye bırakılan karışımın içerisine ekşimiş yoğurt sonra  da ev mayasını ilave ediniz. Üzerine yavaş yavaş un dökülerek yoğurmaya başlanılır. Hamur çok katı olmalıdır. Unun hepsi güzelce tarhanaya yedirilir. Hamur ne kadar unlu olursa o kadar güzel kıvama gelir. Kapağı kapatılarak bir bez ve üzerine battaniye ile örtülür (ne kadar çok sıcak olursa o kadar çok ekşir ve tadı güzel olur.)Her gün açılarak duruma göre un ilave edilir ve yoğurma işlemi yapılır. Kapağı kapatılan tarhana yaklaşık 10-13 gün bekletilmelidir.

İlginizi Çekebilir :  Her Yıl Turist Akınına Uğrayan Tatil Beldesi Gümbet

Yoğurma ve bekleme işlemi bitirilen tarhana, herhangi bir bez serilen yere az az koparılarak yerleştirilir. Bu şekilde kurutulması beklenir. Hafif kuruma işlemi olduktan sonra ters çevrilir. Diğer kısımda hafifçe kurumaya bırakılır. Çok kurutma yapmadan robottan geçirilir. Robottan geçirilen tarhana kevgir yardımıyla tekrardan ince ince elenir. İnce ince geçirilmiş olan tarhana bir beze serilir iyice yaydırılır ve kurumaya bırakılır. İyice kurutulduktan sonra organik tarhananız hazırdır. Afiyet olsun

Tarhana Çorbası

İlginizi çekebilecek olan diğer tarifimiz Kuskus Nedir Nasıl Yapılır Evde Kuskus Tarifi konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ