Tansiyon Nedir Tansiyon Çıkması Ve Düşmesi Hastalık Belirtisi Midir?

Tansiyon en kısa ve net haliyle kan basıncı anlamına gelmektedir. Burada bilinmesi gereken öncelikli olarak tansiyon hangi sistem ile bağlantılıdır, hangi sistemin tam olarak çalışmamasıdır veya yanlış çalışmasıdır. Tansiyon asıl olarak dolaşım sisteminde bir sorun olduğunu göstermektedir. Bilginler.net olarak Sağlık & Yaşam bölümümüzde Tansiyon Nedir Tansiyon Çıkması Ve Düşmesi Hastalık Belirtisi Midir , yükselip düştüğünü anlamak veya bunun bir problem olup olmadığını anlamak için önce dolaşım sistemini sizlere kısaca anlatacağız.

Tansiyon Nedir

İnsan dolaşım sistemi 3 kısımdan meydana gelmektedir. Bu kısımlar;

 • Kan,
 • Damarlar (atardamar, kılcal damar, toplardamar ),
 • Kalp,

Dolaşım Sistemi

Kan:

Vücutta taşıma, düzenleme, besleme, savunma ve koruma gibi görevleri olan özel bir sıvıdır.

Damarlar-Kan damarları:

Vücudumuz içinde kan taşınmasını sağlayan damarlar atardamar, toplardamar ve kılcal damar olmak üzere 3’e ayrılır. Vücudumuzda kan basıncına baktığımızda atardamarlar kılcal damarlardan daha fazla basınç yaparken kılcal damarlarda toplardamarlardan daha fazla basınç uygulamaktadır.

Yani; Kan basıncı: Atardamar > Kılcal Damar >Toplardamar şeklindedir. Damarlardaki kan basıncı miktarı önemlidir. Burada damarlarda bir tıkanıklık, delik, çok pompalama az pompalama vb. problemler olabilir.

Kalp:

Kalp 4 kısımdan meydana gelir. (2 kulakçık ve 2 karıncık ).Kalp kanı damarlar aracılığı ile tüm vücuda pompalar. Göğüs boşluğunda iki akciğer arasında yer alan herkesin kendi yumruk büyüklüğünde olan (yaklaşık 300gr) olan bir organdır. Kalp otomatik bir organdır. Çalışması için gerekli uyarıyı kendi üretir. Bu nedenle kalp, sinir sisteminden herhangi bir uyarı almadan beklemeden kasılıp gevşeme işlemi gerçekleştirir.

 

Tansiyon nedir?

Sağlıklı insanda dinlenme halinde büyük tansiyon 120mmHg olması gerekir iken küçük tansiyon 70mmHg olmalıdır. Tansiyon değerlerinin bu şekilde olmaması sağlıkta ciddi sorunlar olduğunun göstermesidir. Çünkü tansiyon yukarıda da dediğimiz gibi kanın çeperlere yaptığı basınç olup vücudun tamamında kan taşınmaktadır. Bu yüzden tansiyon değerleri takip edilmeli ve tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Yukarıda kalbin kasılıp gevşemesinden bahsetmiştik. Burada asıl konu, kalbin kasılıp gevşemesi sırasında ölçtüğümüz değerler büyük ve küçük tansiyonun değer sonucunu vermektedir.

Kalbin kasılması sistol, gevşemesi ise diastol olarak adlandırılır. Kalbin kasılıp gevşemesi sırasında kanın atardamar çeperine yaptığı basınca TANSİYON  denir. Karıncıkların kasılması sırasında oluşan basınca büyük tansiyon (sistolik),  karıncıkların gevşemesi sırasında oluşan basınca küçük tansiyon (diyastolik)  denir. Tansiyon sfigmomanometre adı verilen alet ve stetoskop ile ölçülür.

İlginizi Çekebilir :  Ergonomi Nedir Ve Çalışma Şartlarında Ergonominin Önemi

Hipertansiyon; Büyük tansiyonun 120mmHg üzerine çıkması demektir. Belirtilerini baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarıdır. Kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Hipertansiyon oluşması durumunda çalışması  en fazla etkilenen organlarımız kalp, beyin, böbrekler ve gözlerdir.

Hipotansiyon; Büyük tansiyonun 90mmHg altına düşmesi demektir. Belirtileri; Baş dönmesi, bayılma, soğuk ve cildin terlemesi, vücutta yorgunluk, gözlerde bulanık görme ve bulantı olabilir. Aşırı hipotansiyon anaflatik şoka neden olabilir. Hipotansiyon oluşması en fazla etkilenen organlar, beyin kalp karaciğer böbreklerdir.

Kalbin Yapısı

Tansiyon hastalığı genetik midir?

Tansiyon hastalığı çok az da olsa genetik rahatsızlık olarak bazı kaynaklarda mevcuttur. Ancak daha çok tüketilen yiyecek içecek (gazlı içecek yağlı yiyecek alkol sigara vb.) egzersiz yapmamak ve aşırı stres tansiyon hastalığına yakalanma nedenleridir. Özellikle stres her hastalığın başını çektiği gibi tansiyon hastalığının da temel nedenidir.

Tansiyon Hastalarının Dikkatine

Sağlık uzmanlar her hastalık gibi tansiyon hastalarına da şu tavsiyelerde bulunmaktadırlar:

 • Sağlıklı beslenmek
 • Spor yapmak
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Stres seviyelerinizi düşürmek.

Günümüz koşullarında  tansiyon hastası olmamak için  yukarıdaki altın kurallara  dikkat edilmelidir.En azından bir tanesini bile düzenli olarak uygulamak tansiyon hastalığına yakalanma riskini minimuma indirecektir.

Şimdi tansiyon hastalığına yakalanmamak için elimizin altında bulunan kısa ve küçük tüyolar:

 • Her güne uyandığınızda bir bardak su ile başlamak,
 • Her saat başında bir bardak suyu oturarak içmek ,(ayakta içilen su faydasızdır)
 • Ev içerisinde oda değiştirmek dışarıda çalışıyor iseniz bulunduğunuz ortamda ayağa kalkıp bile oturmak vücuttaki kanı harekete geçirecektir.(bir nevi spor- hareket -kan akış hızı),
 • Derin ve sakince akciğerlerin sonuna kadar nefes alıp vermek idareli kullanmak,
 • 2 saatte bir camdan bakmak evinizde bulunan çiçeği koklamak- dokunmak negatif enerjinizi alacağı gibi beyine gidecek olan oksijen miktarınızda arttırarak tansiyon hastalığına engel oluşturacaktır.
 • Yiyeceklerinizde eser miktarda sarımsak soğan tüketmek
 • Her zaman ruhsal modunuza iyi gelecek müzikler dinlemek

Kan Dolaşımı

Tavsiye; Muhakkak en az ayda bir tansiyonunuzu kontrol ettiriniz. Çünkü kendinize iyi bakmaz yukarıda yazılanları uygulamaz  iseniz sizde bir gün tansiyon hastası olabilir ve birçok organın iflasına sebep olabilirsiniz. Kendinizi asla ihmal etmeyiniz. Mutlu, güzel ve sağlıklı yaşamlar dileğiyle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İsmail ok dedi ki:

  Tansiyonun 11 / 8 olması tansiyon hastası olmak için sınır teşkil eder mi ?

 2. Bilginler Net dedi ki:

  Tansiyon Değerleri açısından yukarıda da bahsedildiği üzere normal değerlerin 120mmHg ve 70mmHg arasında olması gerekir. Buna mukabil vücudunuzda farklı bir durum hissediyorsanız en yakın zamanda bir hekime görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

BİR YORUM YAZ