Tahiyyetül Mescid Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır

Allah katında tek din olan İslam dini hakkında bilinmesi gereken hususları Bilginler.net ekibi Dini Bilgiler bölümümüzde olarak nacizane siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Tahiyyetül Mescid Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır konulu makalemizi inceleyelim.

Tahiyyetül Mescid Namazı Nedir

Tahiyyetül Mescid Namazı

Tahiyye kelimesi kelime anlamı olarak selam vermek anlamındadır. Tayiyyetül Mescid ifadesi mescidin selamlanması ve saygı gösterilmesi anlamına gelmektedir. Bu namazın kılınmasında mescidin sahibi olan Allah’a saygı ve tanzim gösterilmesi manası vardır. Tahiyyetül Mescid namazı için Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır; “Biriniz mescide girdiğinde, oturmadan evvel iki rekat namaz kılsın.” (Müslim, salatül müsafirin,11)

Mescitlere , Camilere Allah’ın evleri tabiri kullanılmaktadır. Bir kimse herhangi bir eve girdiğinde nasıl selam vermesi gerekiyorsa Camiye giren kişinin de bu namazı kılarak tabiri caizse Allah’a namazıyla selam vermesi hoş görülen bir davranış olmaktadır.  Bu namazı kılan kişi Allah’a saygısını sunmuş ve ona bağlılığını göstermiştir.

Tahiyyetül Mescid Namazı Hükmü

Bir camide ziyaret etmek için yada öğrenim görmek maksatlarıyla giren kimse yine bu iki rekatlık nafile namazı kılabilir. En az iki rekat olan bu namaz isteğe göre daha fazla olarak da kılınabilir. Camiye gün içerisinden birkaç kez girildiği takdirde sadece bir kez Tahiyyetül mescid namazı kılmak yeterlidir. Eğer girilir girilmez oturulursa Hanifi ve Maliki mezheplerine göre kılınabilir fakat oturmadan önce kılınması çok daha faziletlidir. Şafii mezhebine göre ise kişi bilerek oturursa namaz bir daha kılınmaz. Bazı görüşlere göre oturmadan kılınırsa Tahiyyetül mescid namazı, oturulduktan sonra kılınırsa kaza namazı olur demişlerdir.

Şafi mezhebine göre bu namaz camiye ne zaman girilirse girilsin kılınması gereklidir. Hanifi ve Maliki mezhepleri ise kerahat vakti girildiğinde bu namazın kılınmasının mekruh olduğu görüşündedirler. Onlara göre Kişi bu namazı kılmak yerine tesbih çekerek, salavat getirerek mescidi selamlayabilir. Bu namazı kılmayan kişilerin namazın yerine dört kez “Subhânellahi ve’l-hamdu lillâhi velâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber” demesi tavsiye edilen bir davranıştır.

İlginizi Çekebilir :  Schengen Vizesi Nedir Üye Ülkeler Ve Tek Tip Schengen Vizesi

Hanifi ve Malikilere göre Cuma namazı vakti hatip hutbe okurken mescide giren kişi bu namazı kılamaz. Şafiiler ve Hanbelilerde ise iki rekatı geçmemek şartı ile bu namaz eda edilebilir.

Bir cami veya mescide herhangi bir namazı eda etmek için girmek ve oturmadan hemen namaza başlamak tahiyyetül mescid namazı yerine geçer.

Tahiyyetül Mescid Namazı Hükmü

Tahiyyetül Mescid Namazı Nasıl Kılınır

Tahiyyetül Mescid Namazına “Niyet ettim Allah Rızası için (kaç rekat kılmak istenilirse) rekat Tahiyyetül Mescid namazı kılmaya” denerek niyet edilir.”Allahu Ekber” diyerek namaza başlanır. İlk rekatta Sübhaneke, Fatih ve Namaz sureleri sırasıyla okunur. Ardından rüku ve secde yapılarak İkinci rekat için ayağa kalkılır. İkinci rekatta besmele çekilerek yine Fatiha ve Namaz suresi okunur ardından rüku ve secde yapılır. Secdeden kalktıktan sonra son oturuş gerçekleşir Ettehiyyatü Salli- Barik ve Rabbena Duaları okunur. Selam verilerek namaz bitirilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Evvabin Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ne Okunur Ve Fazileti konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ