Taekwondo Nedir Nasıl Yapılır Tarihi

Sabır, Güç, Hız : Taekwondo

Taekwondo dünyadaki dövüş sanatlarının en eskilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzakdoğu kökenli savunma, saldırı ve disiplin temellerinden oluşan dünyada ve ülkemizde oldukça ilgi duyulan olimpik bir branştır. Bilginler.net olarak Spor bölümümümüzde taekwondo nedir, nasıl yapılır, inceleyelim.

Taekwondo

Taekwondo Nedir

Taekwondo kelime açılımı olarak TAE: Ayak  KWON: El, yumruk  DO: Yol, düşünce, felsefe manasına gelen dövüş sanatıdır. DOBOK olarak adlandırılan elbise ve bu elbiseyi belden saran kıdeme göre renkleri olan bel kuşağının giyilmesi ile yapılabilen ciddi bir disiplin sporudur.

 Taekwondo kendi içerisinde yarışma stilleri olarak bölümlere ayrılmaktadır.

1- POOMSE: Taekwondo’nun temelini oluşturan tekniklerin hayali dövüş olarak yapıldığı bireysel ve grup olarak yarışılabilen bölümüdür.

2- DÖVÜŞ MÜSABAKASI: Taekwondo’nun en yaygın olan yarışma bölümüdür. Safeguard ( vücut koruyucusu), Kask (kafa koruyucu), Kogi ( genital bölge koruyucusu) el, kol, ayak ve kaval kemiği koruyucuları kullanılarak iki kişinin 10m x 10m bir alanda tatemi diye tabir edilen yer minderi üzerinde müsabaka kuralları içerinde dövüş yaptığı bölümdür. Dövüşten bahsetmişken önemli bir hususa da değinmekte fayda var. Dövüş müsabakalarında ciddi sakatlanma oranları sanılanın aksine birçok spor branşından daha azdır. Hatta futbol müsabakalarında oluşan ciddi sakatlık oranları taekwondo müsabakalarında oluşan ciddi sakatlık oranlarından çok daha fazladır. Bunun sebebi çok ciddi olarak koruyucu malzemelerin kullanılması ve sporcunun sağlığına verilen önemdir.

Poomse

Taekwondo Tarihi

Taekwondo kore tarihinin mihenk taşlarından birini oluşturmaktadır. Uzak doğu kültürlerinde milattan önceki ilk dönemlerde eski çağlardaki kültür aktarımı tahta üzerine oyma şeklindeydi. Bu tahta argümanların zaman içerisinde savaşlar ve doğal olaylar sebebiyle günümüze ulaşması imkânsız noktaya gelmiştir. Gerçekte bu sporun tarihi çok eski dönemlere dayanmasına rağmen maalesef ki tarihsel olarak taekwondo’yu simgeleyen birkaç duvar resimine ulaşabiliyoruz. Bu nedenledir ki bu spor hakkında en sağlam kaynaklar milattan önce 50’li yıllara dayanmaktadır. Bu dönemlerde tahta argümanlar kullanmak yerine mezar ve duvar süslemelerinin yapıldığı görülmektedir.

Taekwondo hakkındaki tarihsel kaynaklara bakarsak milattan önce 57 yılında kurulan SİLLA krallığı, milattan önce 37 yılında kurulan KOGURYO krallığı ve milattan önce 18 yılında kurulan PAEKCHE krallıkları dönemlerinden kalma resimlere ulaşılmaktadır. Bu dönemlerde TAEGYON diye tabir edilen ayak sistemleri ve KWONPOP diye tabir edilen el sistemleri mevcuttu. SİLLA krallığı bu sistemleri geliştirerek birleştirme yoluna gitmişlerdir. Bu sayede oluşturdukları TAEK-KYON adını alan günümüz taekwondo’sunun temellerini oluşturmuştur.

Tkd

Taekwondo zaman içerisinde birçok evrim geçirmiş ve 20. yüzyılda günümüzdeki halini almıştır. Yarışma sporu olarak ilk kabulü ise 1905 yılına dayanmaktadır. 1966 yılında 208 ülkenin üye olması mukabilinde Uluslararası Taekwondo Federasyonu kurulmuştur. Ülkemizin bu spor ile tanışması ise 1960 lı yıllara dayanmaktadır. O yıllarda müstakil olarak bir taekwondo federasyonu bulunmadığı için faaliyetlerine Judo Federasyonu çatısı altında sürdürmeye başlamıştır. İlk resmi müsabakalara katılımı 1976 yılında Avrupa şampiyonasıdır. Bu katıldıkları Avrupa şampiyonasında ülkemiz takım halinde Avrupa ikincisi olmuştur. 1981 yılında Judo federasyonundan ayrılarak Mithat KOR başkanlığında bağımsız olarak Taekwondo Federasyonu kurulmuştur.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Taekwondo Olimpiyat Ve Dünya Şampiyonası Başarıları Ve Sporcularımız konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Samet dedi ki:

  Tekvando Türkiye’deki en başarılı ve uluslararası her şampiyonadan madalya getiren güzide bir branştır. Lakin ne yazık ki Türkiye’de spor futboldan ibaret. Gerisi destek görmüyor.

 2. Gulbeyaz dedi ki:

  Taekwondo her turnuvada Türkiye’nin gururu olmuştur. Sporcuları cefakar insanlardır. Futbola verilen desteğin onda biri Taekwondo ya verilmiyor. Devletin desteğini arttırması gerekiyor.

 3. irfan can dedi ki:

  Taekwondo ile ortaokul yıllarımda yolum kesişmişti ve bir daha kopamadım. Taekwondo bir yaşam tarzıdır.

 4. Zehra Çiçek dedi ki:

  İlkokul yıllarımda bizim okulda tekvando yapan bir çocuk vardı herkes ondan korkardı 🙂 Çocuğa hayran kalmıştım ve onun sayesinde tekvandoya başlamıştım 🙂 Tekvandocu olmak bir ayrıcalıktır…

 5. Ayşegül dedi ki:

  Taekwondo branşında bayan sporcular üstün başarıları ile ön plana çıkıyor. Başta olimpiyatlarda, dünya ve avrupa şampiyonalarında bayan sporcularımız aldıkları madalyalar ile Türkiyenin göğsünü kabartıyorlar.

BİR YORUM YAZ