Supplement Nedir Ne İşe Yarar Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Kısaca Supplement Nedir?

Daha çok spor yapanların sürekli olarak kullandığı besin desteğine Supplement adı verilmektedir. Üretim amacı, vücudun yetersiz miktarda ürettiği besinleri dışardan almak olan bu takviye türünde protein, amino asit, karbonhidrat ve L-carnitine gibi besinler yer almaktadır. Profesyonel anlamda sporla uğraşanlar, vücudun yeteri kadar üretemediği besinleri dışardan almaktadır. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayanlar rahatlıkla takviye besin kullanırken elbette bu ürünlerin ortaya çıkardığı olumsuz durumlar da söz konusudur. Şimdi bu konularla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyor ve besin takviyelerinin yararlı ve zararlı sonuçlarını aktarıyor olacağız.

Supplement Nedir

Supplement Ne İşe Yarar?

Besin takviyelerinin her birinin farklı görevleri vardır. Bu yüzden Supplement ne işe yarar sorusunun yanıtlarını farklı başlıklar altında vermek gerekiyor. Genel olarak vücudun gelişimini sağlayan bu takviyeler ayrıca vücudun kendini geliştirme ve onarma yeteneğini artırmaktadır.

Karbonhidrat

Bir supplement çeşidi olan karbonhidrat, en basit şeker olarak adlandırılır. Vücudun ihtiyaç duyduğu temel enerjinin üretimini sağlayan karbonhidrat bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. Organ ve hücrelerin düzgün bir şekilde çalışması amacıyla vücutta bulunan besin türü olarak dışardan takviye şeklinde de alınabilir. Genelde sporcuların olmazsa olmazları arasındadır ve kilo almak için tercih edilmektedir.

Protein Tozu

Vücudun yapı taşlarından olan proteinler, kasların yapısında işlevini sürdürmektedir. Kas yapılarının onarılmasını ve beslenmesini sağlamakla beraber sporcuların da vazgeçemediği supplement çeşitlerindendir. Spor yapıldığı sırada harcanan protein miktarının takviye edilmesi gerektiğinden protein tozu takviyeleri alınabilir. Çünkü kaslardaki hacim, spor yapıldığı sırada azalır ve güç kaybı yaşanır. Bu durumu engellemek amacıyla da protein tozları kullanılmaktadır.

Genel olarak Supplement ne işe yarar sorusunun yanıtı içinde olan amino asitler, proteini oluşturan moleküller olarak tanımlanır. Vücutta yeteri kadar sentezlenemeyen amino asitlerin çoğu zaman dışardan alınması gerekmektedir. Bu sayede protein sentezinin artması sağlanır ve daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Steroid Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Sterol Grupları

Keratin

Bir supplement çeşidi olan keratin, pankreas, böbrek ve karaciğerde sentezlenebilmektedir. Aslında vücutta doğal olarak üretilmekle beraber kaslarda depolanmaktadır. Keratin üretimi, vücuttaki enerji ihtiyacına yanıt istendiği zaman başlar. Standart bir insanın günlük keratin ihtiyacı 2 gramdır. Sporcularda ise bu miktar 6 grama kadar çıkabilir. Bu yüzden talep edilen düzeyde besin takviyesi olarak kullanılabilmektedir.

L-Carnitine 

Yağ yakıcı özelliğe sahip olan L-Carnitine, yağ hücrelerini enerjiye çevirmektedir. Bu sayede vücudun gerekli enerji ihtiyacı bu moleküller üzerinden sağlanmaktadır. Normal şartlarda insan vücudunda günlük olarak 25 gram bulunması yeterliyken, sporcularda bu rakam 60 kat daha fazla olabilir. Yani 1200 mg seviyesinde L-Carnitine gerekebilir. Bu tür durumlarda alınan besin takviyesi ile beraber vücudun daha dinç kalması sağlanabilmektedir.

Supplement Faydaları Nelerdir?

Bu konuda Supplement faydaları çok çeşitlidir. Vücut için pek çok molekülün ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını içeren besin takviyelerinin genel faydaları şu şekildedir;

  • Kas ve kuvvet gelişimini artırır
  • Daha fazla enerji verir
  • Vücut kitlesini artırmaya yarar
  • Kasların ihtiyacı olan amino asitleri sunar
  • Protein takviyesi sağlar
  • Yüksek miktarda kalori sunar

Supplement Zararları

Supplement Zararları Nelerdir?

Supplementlerin aşırı dozda kullanımı birtakım olumsuz durumları beraberinde getirmektedir. Bu yüzden Supplement zararları konusunda özellikle de sporcuların bilgi sahibi olması önemlidir.  Genel olarak bu takviyelerin karaciğer yağlanmalarına neden olduğu belirtilmektedir. Ayrıca bilinçsizce tüketildiğinde aşırı enerji vereceğinden kalp üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Supplement kullanımı yaparken her dozun ne kadar alınacağını ve hangi aralıklarla tüketileceğini bilmeniz gerekiyor. Bununla beraber sporcuların da besin takviyelerini aşırı bir şekilde tüketmemesi, bu tür sorunların yaşanmaması açısından önemlidir.

İlginizi çekebilecek olan diğer makalemiz Steroid Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Sterol Grupları konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ