Stratejik Bir Oyun Olan Körling Nedir Ve Nasıl Oynanır

Körling nedir

Son zamanlarda oldukça moda bir spor olan körling oyunu, özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Tarihi 1500’lü yıllara dayanan bu oyun, ülkemizde daha yeni yeni boy göstermeye başlıyor. İskoçyalılar tarafından geliştirilen bu spor dalına, Curling ya da buzda oynanan satranç da denmektedir.

Körling

Olimpiyatlar ve Körling

Avrupa oldukça ilgi gören oyun, özelikle Kanada bölgesinde ilk sıralarda oynanan oyunlar arasındadır. 1924 yılında olimpiyat oyunlarında yer almaya tamamen hak kazanan bu aktivite, 1998 yılında resmi spor dalları arasında yer almış ve tanınmışlığını arttırmıştır.

Stratejik Bir Oyun

Satranç oyunu diye adlandırılmasının sebebi, strateji gerektiren ve dikkatle oynanması gereken bir oyun olmasından kaynaklanmaktadır. Karışık düzeneklerden oluşması da bu sebeplerdendir. Oyuncular iyi düşünerek tek hamlede bile galip gelebilirler. Hız ve mantıklı düşünme, oyunun temel şartları arasında yer almaktadır. Zevkli ve zihin açıcı olan aktiviteyi, uzmanlar çocukların düşünce gücünü arttırdığı için tavsiye etmektedir.

Oyunu Tanıyalım

Körling oyunu, iki farklı takımdan oluşmaktadır. Takım dört kişilik bir ekipten meydana gelir. Bu aktivite 42 m uzunluğunda 4,3 m genişliğinden oluşan buz pist üzerinde oynanır. 10 raunt olarak belirlenen ve devam eden bu oyun, taş, süpürge ya da fırça malzemeleri aracılığı ile oynanmaktadır. Her raunt 76 dakikalık bir zaman içerisinde oynanır. Maç bitimi berabere ise uzatmalara gidilme durumu olabilir. 60 saniyelik molalar oyuncuların dinlenmesi için verilir ve oyunda sekiz taş bulunmaktadır.

Özel Ayakkabılar

Bu oyuna özel ayakkabı giymek hedef alınan başarıyı getirmektedir. Körling özel ayakkabının alt düzeneği kaydırıcı maddelerden meydana gelmiştir. Bu da kişinin daha rahat kaymasını ve hareket etmesine zemin hazırlamaktadır. Kaydırıcı etkisi ise, kişiye göre ayarlanmaktadır. Yani ayakkabının yalnızca tek tarafından bir özellik vardır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Orhan Cami Tarihi Ve Kısaca Önemli Bilgileri

Kayganlaştırma ve Hedefe İlerleme

Süpürge ya da fırça, buz yüzeyini temizlemeye ve kayganlaştırmaya yaramaktadır. Bu sayede taş rahatlıkla hedefe doğru gidebiliyor. Eski zamanlarda mısır püskülünden oluşan süpürgeler ile oynanan bir oyundu. Ama şimdilerde oyuna özel tasarlanan fırça ve süpürge üretimi yapılıyor ve oyunlar bunlar ile oynanıyor.

Taşın Özellikleri

Körling taşının ağırlığı genel olarak standarttır ve 19,96 kg ağırlığındadır. Ayrıca bu taşı hareket etmesini sağlayacak taşıma sapı da vardır. Bu saplar takıma göre renk bakımından bir farklılık oluşturmaktadır. Bunun nedeni, taşların oyun esnasında hangi takım ait olduğunu göstermektir. Bu da oyuncuğa bir kolaylık sağlıyor diyebiliriz.

Körling (Curling)

Sonucun Belirlenmesi

Hog çizgisi hizasında oynanan oyunun sonucunu, takımlar belirler. Hog çizgisinden önce taşı fırlatan takım, bir sayıyı hanesine yazdırmaktadır. Oyun esnasında takımlar rakiplerin taşlarını hedefe gitmesini engellemek için bazı uygulamalar yaparlar. Takım kaptanına skip adı verilir. Oyuncuların şahsi oynamak için bazı alanları vardır. Üç oyuncu taşları çizgi esnasında gönderirken, skip oyuncular karşı tarafta hamle için bekler. Burada taşın yönlendirmesini yapıyor. Geriye kalan oyuncular ise, topun hareket etmesi için buzları aşındırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ