SRC Belgesi Nedir Sınıfları Nelerdir Nasıl Alınır Ve Şartları

SRC Belgesi, yurtiçi ve yurtdışı ticari araç kullanabilmek için kanunlar çerçevesinde zorunlu olarak alınması gereken bir belgedir. Bu yazımızda SRC Belgesi Nedir Sınıfları Nelerdir Nasıl Alınır Ve Şartları konulu makalemizi inceleyeceğiz.

SRC Belgesi Nedir

SRC Belgesi Nedir?

Araç kullanma ehliyetine halihazırda sahip olan kişilerin ticari araç kullanabilmesi için aranan belgeye SRC belgesi denmektedir. Bir anlamda mesleki yeterlilik sertifikası olarak da değerlendirilebilecek olan SRC belgesi, kısaca kişinin tıbbi ya da yasal olarak bu işi yapmasının önünde bir engel bulunmadığını doğrular niteliktedir. Ruhsatının üzerinde Ticari ibaresi bulunan ve bu amaçla kullanılan her aracın sürücüsünün bir SRC Belgesi sahibi olması kanuni bir zorunluluktur. Buna uymadan ticari araç şoförlüğü yapan kişilerin trafiğe çıkıp çıkmadığı yol denetimi gerçekleştiren kolluk kuvvetleri tarafından denetlenmektedir. Bu denetimlerde ilgili kanuna aykırı olarak SRC Belgesi bulunmayan kişilerin araç kullanıldığının tespiti halinde uygulanan cezalar değişkenlik göstermektedir. Ancak bu cezalar oldukça yüksek para cezalarından oluşmakta ve duruma göre hem aracın kayıtlı olduğu işletmeye hem de sürücüye uygulanabilmektedir.

SRC Belgesi Sınıfları Neler?

SRC Belgesi kendi içerisinde dört farklı alt sınıfa bölünmüş ve bu sayede farklı sektörlerde ticari araç kullanımları farklı belgelere ve yasal gereksinimlere bağlanmıştır.

SRC1 Belgesi:

Farklı ülkeler arası yolcu taşımacılığı yapan işletmelerde çalışan şoförlerin bu belgeyi bulundurması gerekmektedir.

SRC2 Belgesi:

Sadece Türkiye sınırları içerisinde yolcu taşımacılığı hizmetleri veren kuruluşlarda görev yapan şoförler sahip olmalıdır.

SRC3 Belgesi:

Yük ve ticari mal taşıyan ve bunu Uluslarası boyutta gerçekleştirecek kişilerin sahip olması gereken SRC tipidir.

İlginizi Çekebilir :  Atla Terapi Nedir Tedavi Yöntemi Ve Nasıl Yararlanılır

SRC4 Belgesi:

Türkiye sınırları dışına çıkmadan ticari mal ve yük taşıyan şoförler için bu tip SRC belgesine başvurulması gerekmektedir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Başvuru yapacak kişilerin herhangi bir sınava tabi tutulmadan SRC belgesi almaları mümkündür. Bu imkandan faydalanabilmek için ehliyet alım tarihinin 2003 yılından daha önce olması şartı aranmaktadır. Bu tarihten sonra ehliyet alan kişiler ise başvurularının sonrasında bir kurs eğitimine tabi tutulmaktadır.  Kurs eğitiminin tamamlanmasının ardından Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan kişiler SRC Belgesi almaya uygun kabul edilmektedir.  Bu sınavlar bakanlık tarafından 3 aylık periyotlarla gerçekleştirilmekte ve sene içerisinde 3 ile 4 defa arasında değişen sayıda tekrarlanmaktadır.

SRC Belgesi Almak İsteyenlerde Aranan Şartlar Hangileri?

SRC1 belgesine başvuracak kişiler 26-63 yaş aralığında olmalıdır. Bu kişilerin aynı zamanda ciddi bir sabıka kayıtları bulunmaması en önemli şartlar arasındadır. SRC 2 belgesi için ise alt sınır olan 26 yaş şartı aranmamakta ve de kişilerin kullandığı araç tipine uygun ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. SRC3 belgesi için ise SRC 1’e benzer olarak alt sınır şartının aranmamaktatır ancak yine sabıka kartı şartı vardır.  SRC 4 belgesi için ise aranan tek şart 63 yaşına basmamış olmaktır. Herhangi bir SRC belgesi bulunan sürücüler bu belge ile ehliyetlerinin izin verdiği sınıflardaki bütün araçları yasal bir problemle karşılaşmadan kullanma hakkına sahiptir.

SRC Belgesi Alma Şartları

İlginizi çekebilecek olan diğer makalemiz olan İş Makinesi Ehliyeti Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ