Squash Nedir Nasıl Oynanır Ve Squash Oyun Kuralları

Ülkemizde yeni yeni tanınan spor dalı olan squash, raket sporu olarak adlandırılabilir. Uluslararası düzeyde maçların düzenlendiği bu sporun maçlarını Dünya Squash Fedarasyonu düzenlemektir. Bu yazımızda Squash Nedir Nasıl Oynanır Ve Squash Oyun Kuralları konulu makalemizi inceleyelim.

Squash Nedir

Squash Nedir

Bireysel olarak yada iki kişilik takımlarla oynanan bu oyun raket ve bir top ile oynanmaktadır. Squash sporu yeni gibi gözükse de tarihi 16. Yüzyıla dayandırılmaktadır. Kesin icat tarihi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Fransa civarından doğan bu spor kısa sürede insanların ilgisi çekmiş ve yayılarak popüler hale gelmiştir. Günümüzdeki halini alması 19. Yüzyılda İngilizler tarafından gerçekleşmiştir.

İngilizlerin ilgisi çekmesiyle bu spor kauçuktan yapılan bir topla kapalı alanlarda oynanmaya başlandı. Türkiye’de squashın faaliyetleri “Gelişmekte Olan Spor Dalları Fedarasyonu” kapsamında yürütülmektedir.

Squash Nasıl Oynanır

Squash sahası alanı üstü kapalı ve tek tarafı açıktır. Oyuncuların raketleri tenis raketlerinden daha küçüktür. Squash sahasının duvarları sporcuların topa vurmalarından dolayı sert ve darbeye dayanıklı yapılmaktadır. Squash zemini parke alanda 3 yada 5 set üzerinden 11 puandan oluşan oyunda galibin belirlendiği bir spordur. Oyuncu rakibinin yaptığı her hatada sayı kazanır. Squasha duvar tenisi de denmektedir. Boyu 61 cm raketler ve kauçuk top ile oynanmaktadır. Spor alanında arka duvarında tahta yada metal bir plaka bulunur, bu plakaya tin denmektedir. Top buraya çarptığında atış geçersiz olur. Günümüzde squash sporu yaygınlaşmaya başlamış ve daha çok yetişkinler tarafından oynanmaktadır.

Setler halinde oynanmaktadır. Her hata sayı kabul edilir. Sayıyı kazanan oyuncu atış yapmaya hak kazanır. Oyunda oyunu yöneten hakem bulunmaktadır.

Squash Kuralları

  • Gözler daima topta olmalı
  • Daima T noktasına hakim olunmalı
  • Oyuncu rakibini köşelere sürmeli
  • Oyuncu servisini çeşitlendirmeli
  • Oyuncu servisi paralel ve ön alt köşeye inecek şekilde karşılamalı
  • Çapraz şutlar geniş açılı olmalı
  • Oyuncu rakibini koşturmaya ve yormaya çalışmalı
  • Gereksiz hatalar yapmamaya özen gösterilmeli
İlginizi Çekebilir :  Girişimcilik Belgesi Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar

Sarı toplar normal yavaşlıkta toplardır. Kırmızı noktalı toplar orta derecede hıza sahiptir. Mavi toplar ise hızlı toplardır.

Squash Kortu tenis sahasından daha küçük bir tarafı açık üç tarafı kapalı bir kutu gibidir. Arka kısmı camdan yapılmıştır. Zeminin parke olması sebebiyle altı siyah olan ayakkabılar giyilmemelidir. Squash topu kauçuktan yapılmıştır ve çapı 4 cm, ağırlığı ise 24 gr dır.  Topun içerisinde damla sıvı bulunmaktadır.

Squash

İlginizi çekebilecek olan diğer bir yazımız Badminton Nedir Tarihçesi Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ