Sosyal Medya Devi Facebook’ta Yüz Tanıma Dönemi

Teknolojik gelişmeleri ve teknoloji alanındaki bilgileri Bilginler.net Bilim & Teknik ekibi olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Sosyal Medya Devi Facebook’ta Yüz Tanıma Dönemi makalemizi inceleyeceğiz.

Facebook’ta Yüz Tanıma Dönemi

Facebookta yüz tanıma dönemi

Facebook, günümüzde en çok tercih edilmekte olan sosyal paylaşım platformlarından yalnızca bir tanesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından başarılı şekilde aktif edilmiştir. İlk önce Harvard Üniversitesi‘nde eğitim gören öğrenciler için kurulmuş olan bu uygulama, zaman içinde Boston çevresinde bulunan okullara ve kısa bir süre içinde de tüm okullara yayılım göstermiştir. Facebook’un açılma tarihine baktığımızda; 11 eylül 2006 olup o günden bu güne kadar kullanım sayısına bakıldığında , 31 Ağustos 2013 tarihinde yapılan istatistik sonuçlarına  göre dünyada en çok ziyaret edilen 2. Site özelliğini taşımaktadır. Facebook sosyal ağ sitesini en çok ziyaret eden ve kullanan ülkelere baktığımızda birinci sırada ABD bulunurken daha sonra sıralama yapılmaksızın Norveç, Panama, Mısır, Türkiye ve Avustralya olarak değişme göstermektedir.

Hiç kuşkusuz sosyal ağlar içerisinde Facebook’un yeri son derece fazladır. Çünkü her yaştan, her kesimden, her eğitimden insana hitap eden bu kapsamlı platformda, herkese göre bir alan vardır. Basit kullanımı ve güncelleştirme eklentileri ile beraber, Facebook’un önemi her geçen gün daha fazla artış göstermektedir. Facebook sayesinde tüm arkadaş çevreniz, eşiniz ve dostlarınız ile irtibat halinde kalmanız mümkündür.

Eğer onlar da sizler gibi siteyi her gün aktif olarak kullanıyorsa, günün her saatinde iletişim içerisinde kalabilirsiniz. Kullanımı oldukça da basit olan Facebook mobil cihazlar, bilgisayarlar ve tabletler üzerinden erişime açıktır. Facebook’un mesajlaşma, video paylaşma, fotoğraf ekleme, paylaşma, gibi özellikleri bulunurken son dönemler de en güzel noktalarından bir tanesi de, etkinlik bölümüdür. Doğum günü partisi ve ya herhangi bir kutlama, toplantı, yapılacak eylem,  hatta düğünlerde bile kişileri tek tek davet etmenize gerek kalmadan, facebook dediğimiz sosyal ağ üzerinden etkinlik oluşturabilirsiniz ve bu şekilde davet etmek için çağırabilirsiniz. Çünkü Facebook’un etkinlik özelliği ile bir davetiye hazırlayıp tüm arkadaş listenize gönderim yapabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir :  Scorp Nedir Ne İşe Yarar Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Facebook Yüz Tanıma

Facebook yüz tanıma özelliği ile hesabınızı geri kazanmak için sizlere pratik çözümler sunuyor. Uygulamanın gelmesi ile beraber, birçok kolaylık da eş zamanlı olarak sağlanmış durumda. Hali hazırda kullanılan yöntemde kısa mesaj veya e-posta gibi sistemler gerekli oluyor. Bu ikisine erişiminiz olmadığı zamanlarda yüz tanıma özelliği sizlerin işine fazlasıyla yarayabilir. Şirket tarafından doğrulanan özellik ile beraber, hesap kurtarma işlemi hızlı ve kolay bir hale getirileceği bilgisi veriliyor ve uygulama olumlu puan aldı diyebiliriz.

Opsiyonel olarak sunulacak yüz tanıma özelliği için mevcut kullanmakta olduğunuz cihaz ile etkin etmeniz gerekiyor, Eğer ‘ yüz tanıma’ özelliği dediğimiz teknik özellik verimli olabilir ve hackerler tarafından engellenip saldırıya alınmazsa, Facebook bu özelliği sayesinde daha fazla kişi için kullanım hedefine doğru koşuyor. Sosyal medya devi yıllardır kilitlenen hesaplar içi farklı sistemler uygulayarak bu yöntem ile mutlu sonu hedefliyor. Biyometrik verilerle akıllı cihaz ve hesap güvenliği üzerine birçok çalışmalar da mevcut. Samsung’un  göz üzerinde  uygulanan retina taraması, iPhone X ile tanıtılan yüz üzerindeki  FaceID gibi teknolojiler hali hazırda aktif olarak kullanılıyor ve Facebook’ta bu teknolojilere ayak uyduracak gibi görünüyor.

Face ID

İlginizi çekebilecek olan diğer Sosyal Ağlar Ve Tanıtımları İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Hakan dedi ki:

    Yapay zeka böyle uygulamalarla maalesef birçok kişinin yüz yapısını ele geçiriyor. Biz de bunu kullanıyoruz. Riskli…

BİR YORUM YAZ