SMEAR Testi Nedir Kimlere Yapılır Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir

Serviks kanseri yani rahim ağzı kanseri meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser çeşididir. Rahim ağzı kanseri tanısının konulabilmesi için Smear testi yapılmalıdır. Bu yazımızda sizlere detaylı bir biçimde SMEAR Testi Nedir? Kimlere Yapılır? Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir adlı konulara değinerek makalemizde sizlere bilgilendirme yapacağız.

SMEAR Testi Nedir

Smear Testi Nedir?

PAP Smear ya da PAP Test olarak adlandırılmaktadır. Kelime anlamı olarak smear; leke, kir, sürüntü anlamına gelmektedir. Pap smear testinin tarihçesine baktığımızda 1927 yılında ilk kez gündeme gelmiştir.  Daha sonra sene 1940 da ise hayatımıza yerleşmiş ve çokça bahsettirmiştir. Ve şuan günümüzde kanser teşhisinde kullanılmakta olan bir testtir. Rahim ağzı kanserinin, burada bulunan ve üreyen anormal hücrelerin görülebilmesi ve erken teşhisinde kullanılmaktadır. Yapılan pelvik muayenesi ile aynı şey değildir. PAP testi ağrısız bir yöntemdir, kısa zaman içerisinde çok basit bir yöntem ile gerçekleşmektedir Smear testi sayesinde kanser olma riski görülen hastalarda önlem alınmış, erken teşhis yapılmış ve tedaviye başlanılmıştır.

SMEAR Testi Kaç Yaşında Yapılmaktadır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Smear testi, kadınlar da rahim ağzında meydana gelebilecek olan kanserin teşhisinde ve kanser olan bireylerin hastalık derecesini araştırmada kullanılan bir test yöntemidir. Genel olarak 30 ile 65 yaşları arasında bayanlara yapılmaktadır. Cinsel ilişkiden 3 yıl sonra testin yapılması öngörülmüştür. Kadınlarda adet döngüsü, akıntı olması, küçük parçaların gözlenmesi durumunda da sık aralıklarla yapılması gerekmektedir. Ancak bu yaş aralığı duruma göre farklılık gösterebilmektedir. Sonuçların pozitif veya negatif olması durumuna göre tekrar yaptırılması gerekir. Sonuç temiz gözüküyorsa her yıl üst üste yapılmasına gerek yoktur. Test 3 yıl da bir tekrarlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir :  Anoreksiya nedir, tanısal özellikleri, belirtileri nelerdir?

SMEAR Testi Nerede Yapılır?

Öncelikli olarak Test yapılacak kişiye bilgilendirme yapılır. Testten önce gerekli hususlar belirtilmeli kişi hazırlıklı gelmelidir. Smear testinden önce bazı tetkikler yapılmaktadır. Smear testi özel hastaneler, devlet hastaneleri, bazı sağlık ocaklarında ve KETEM’ de yapılmaktadır. Ücretsiz olarak yaptırabileceğiniz Ketem; Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi kısaltılmış adıdır.

SMEAR Testi Nerede Yapılır

SMEAR Testi Ne Zaman Yapılır?

Adet döneminde yapılması uygun olmayıp âdetinden sonra ki 10 gün veya 20 gün içinde yapılmasında fayda vardır. Smear testinin alım tekniği yani yapılışı çok önemlidir. Yanlış alınan numune ve ya  arınık olmayan ortam içinde doğru bir sonuç ortaya çıkmayacaktır.

SMEAR TEST SONUÇLARI Ne Anlama Gelmektedir?

EĞER sonuç negatif ise kişi sağlıklıdır ve herhangi bir kanser hücresi veya benzeri görülmemektedir. Lakin sonuç pozitif ise; bu tip hücrelerin gözlendiği ve ürediği görülmektedir. Ancak sonuçların tam güvenilir olmadığı durumda testin tekrar yapılmasında fayda vardır. En yakın zaman da bir uzman hekim ile görüşülüp gereken önlemler alınmalı tedaviye başlanmalıdır.

İlginizi çekebilecek olan diğer bir yazımız Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ