Siyeri Nebi Nedir Ne Anlama Gelir Ve Açıklamaları

Siyeri Nebi, Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V. efendimizin yaşamını, mücadelelerini ve eylemlerini tüm yönleriyle inceleyen ilim dalıdır. Bu yazımızda Siyeri Nebi Nedir Ne Anlama Gelir Ve Açıklamaları konulu makalemizi inceleyelim.

Siyeri Nebi Nedir

Kısaca Siyeri Nebi Nedir

Siyer kelimesi terim anlamı olarak davranış, hayat tarzı, hal, hayat hikayesi gibi anlamlar taşımaktadır. Siret kelimesinin çoğul anlamını karşılayan siyer kelimesi Kur’an-ı Kerim’de şekil ve hal anlamında geçmektedir.

Siyeri Nebi Ne Anlama Gelir

Siyer-i Nebi ifadesi ise Peygamber Efendimizin 63 yıllık yaşamını ve Peygamberlik sürecindeki mücadelesindeki eylemlerini tüm yönleriyle ele alan ilim dalıdır. Bu konu hakkında yazılan eserlere de Siyer-i Nebi denmektedir.

Peygamber Efendimiz hadisi şeriflerinde kendi hareket tarzını ifade ederken sire kelimesini kullanmıştır. Bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır; “Ey Avf’ın oğlu! Sancağı al! Hepiniz Allah yolunda, Allah’a inanmayanlarla savaşın, haksızlık yapmayın, emanete hıyanet etmeyin, , kimsenin uzuvlarını kesmeyin, kadınları ve çocuk­ları öldürmeyin. Bu Allah’ın ahdidir ve size yol gösteren Peygamberinizin sîretidir (tavır, tedbir ve hareket tarzıdır).” (İbn Hişâm, es-Sîre,IV,281).

Ayrıca Siyer savaş ve ganimetler gibi devlet hukuku konularında ve bu konuda yazılan eserlere de ismini vermiştir. Siyer ismini İslam Devletleri Hukuku anlamında kullanan ilk islam alimi İmam-ı Azam Ebu Hanife’dir.

İnsanlığa Işık Tutan Yol

Siyer-i Nebi insanlığa tüm huy ve davranışları ile örnek olan Allah’ın Elçisi Hz. Muhammed’in hayatıdır. Allah’ın rahmetine ve Peygamber Efendimiz’in şefaatine giden yolda ümmete yardımcı olacak bir ilimdir.

Hz. Muhammed’in hayatını ne kadar kavrayarak öğrenirsek, İslam dinini de o derece anlarız. Allah’ı sevmek, Peygamberini sevmek; Allah’a itaat etmek ve Peygamber’e itaat etmek doğrultusunda ilerlemek için Peygamber’in hayatını büyük bir disiplin ile öğrenmemiz gerekir.

İlginizi Çekebilir :  IP TV Nedir Ücretlimidir Ve Nasıl İzlenir

Siyeri Nebi’yi Öğrenmenin Önemi

Siyer-i Nebi’yi öğrenmek Kur’an-ı Kerim’i anlamak için gerekli bir eylemdir. Peygamber Efendimiz hadisi şerifinde “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.” Buyurmuşlardır. HZ. Aişe’nin deyimiyle “Yaşayan Kur’an” olan Efendimizin hayatını bilmek, anlamak bu açıdan da önemlidir.

Siyer-i Nebi insanın kendisine ibret alması gereken bir dönemdir. Efendimiz’in tecrübeleri, tebliğ açısından davranışları ve hayatında bulunan sahabiler bize doğru yolu göstermek için bir fırsattır.

Siyeri Nebi

Ahlak Rehberi

Ahlaki değerlerin toplumda nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda insanlığa ölçü olacak prensipler Efendimiz’in hayatında bulunmaktadır. Siyer-i Nebi kişinin daha iyi bir kul olması, Allah’ı tanıması, İslam’ın uygulamalarını tam olarak öğrenerek yerine getirmesi ve toplumsal yapı içerisindeki düzenin gelişmesini sağlamak için mutlaka öğrenilmesi gereken bir ilimdir. Peygamber’in hayatı hidayete ulaşmak ve karanlıkları aydınlatmak için insanlığa verilmiş bir rehberdir.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Sünnet Nedir Çeşitleri Nelerdir Ve Açıklamaları konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ