Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır Ve Gerektiren Haller

Tüm insanlığa kurtuluş için gönderilen dinimiz İslamı ve müslümanlığın gerektirdiği bilgi ve durumları bilginler.net olarak Dini Bilgiler bölümümüzde nacizane sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır Ve Gerektiren Haller konulu makalemizi inceleyelim.

Sehiv Secdesi Nedir

Sehiv Secdesi Nedir

Sehiv Kelime anlamı olarak yanılma, yanlış, yanılgı anlamlarını karşılayan sözcüktür. Sehiv Secdesi namaz kılarken üzerimize vacip olan fiillerden birini terk ettiğimiz, unuttuğumuz durumlarda namazın sonunda yapılan secdelere denmektedir. Bu secde yapıldığında namazda yapılan yanlışlık yada unutulan fiil telafi edilmiş olur.

Peygamber Efendimiz namaz kılarken kişinin yanılması, unutması, yanlış yapmasının sonucunda  Allah karşısında kendini kötü hissetmesini önlemek, yapması gereken farzları yerine getirdiği halde vacipteki terk durumunun namazın içindeyken telafi edilmesi amacıyla sehiv secdesini yapılması gerektiğini buyurmaktadır. Efendimiz sehiv secdesi konusu hadislerinden örnek vermemiz gerekirse; “Biriniz namazında şüpheye düşerse doğrusunu araştırsın ve namazını kanaatine göre tamamlasın, sonra selâm versin ve sehiv secdesi yapsın” buyurmaktadırlar. (Buhârî, “Salât”, 31)

Sehiv Secdesi Hanefi Mezhebine göre yapılması vacip bir fiildir. Vacip olduğu halde yapmayan kişi günaha girmiş olur namazı doğru ve hak olmaktan çıkar. Diğer mezheplerden Şafii ve Maliki Mezheplerine göre ise namazın sünnetlerinden bir kaçının terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapılması gerekir. Bu yüzden sehiv secdesi onlara göre sünnet olan bir fiildir. Hanbeli Mezhebine göre ise diğer mezheplerden farklı olarak sehiv secdesi bazen sünnet bazen vacip olmaktadır. Bazı durumlarda ise sehiv secdesi yapmak mubahtır. Örneğin namazın içinde bulunan sünnetlerden birini terk etmekle sehiv secdesi yapmak mubahtır.

Namaz kılarken yapılması gereken vacipler bulunmaktadır. Namazın içindeki eylemlerden kıyam secde, ruku farzlarının yanında Fatiha okumak ve ardından namaz surelerinden okumak namaz nizamına uymak namazın vacipleridir. Namaz ibadetinin tüm farzları, vacipleri ve sünnetleri yerinde uygulayarak kılmaya özen göstermek gerekir. Namazın içindeki fiilleri terk etmenin hükümleri vardır. Namazın içindeki yapılan eylemlerden telafisi olanlar için sehiv secdesi yapılabilir. Fakat sehiv secdesinin karşılamadığı eksikliklerde namaz bozulup tekrar kılınmalıdır.

İlginizi Çekebilir :  Zekat Nedir Farz Mıdır Kimlere Verilir Ve Nisap Nedir

Namazın sünnetlerindeki eksiklikler sehiv secdesi ile giderilebilir eksikliklerdir. Aynı şekilde vacip olan eksiklikler de sehiv secdesi ile giderilebilmektedir.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır

Namaz kılarken sehiv secdesi yapılması gerektiğinde namazı son oturuşuna kadar hep kılındığı gibi tamamlanır. Son oturuşta sadece tahiyyat duası okunur sonrasında sağa ve sola selam verilir fakat oturuş bozulmadan iki kere daha secde yapılır. Yapılan secdelerden sonra tahiyyat duası tekrar okunur. Sonrasında salli ve barik duaları ve Rabbena duaları okunur. Tekrar sağa ve sola selam verilerek namaz bitirilir.

Namazda sehiv secdesi yapılırken iki secde yapmak vaciptir. Secdeden sonra yapılacak oturuşta tahiyyat duası okumak ve sağa sola selam vermek yine vacip eylemlerdir.

Sehiv Secdesi tek başına namaz kılan kişi için yapılması gerektiği gibi imam içinde yapılması gereken eylemdir. Eğer cemaatle kılınan namazda sehiv secdesi gerekirse kişi imamla birlikte o eksikliği yapmışsa imamla sehiv secdesine uyar, eğer yapmamışsa sehiv secdesi yapmasına gerek yoktur.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Vacip Nedir Vacip Olan İbadetler Nelerdir konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ