SEGEM Belgesi Nedir Kimler Alabilir Ve Ne İşe Yarar

Ekonomik sektör konularında bilgi, belge ve haberleri Bilginler ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu makalemizde SEGEM Belgesi Nedir Kimler Alabilir Ve Ne İşe Yarar yazımızı inceleyelim.

SEGEM Belgesi Nedir

Sigortacı, Reasürans brokeri ve Sigorta Brokeri olma talebi olan kişiler için alınması gereken bu belge bir yeterlilik belgesidir. Açılımı Sigortacılık Eğitim Merkezi olan bu belge; sigorta poliçeleri satmanın yasal olması gerekliliğinden dolayı alınması zorunludur. Sigortacılık Eğitim Merkezi sigorta alanında faaliyet gösteren eğitim ve sınav uygulamalarının tek bir kurumda toplanması amacıyla kurulmuştur. Kurum ülkemizde sigortacılık alanında kaliteli bir ilerleme kaydetmek, eğitimin önemini bu alanda da ön plana çıkarmak Türk Sigortacılık Sektörünün gelişimini en üst seviyelere taşımayı kendine hedef edinmiştir.

SEGEM Kuruluş Amacı

SEGEM, sigortacılık sektöründe eğitim programları yapmak ve geliştirmek amacıyla faaliyetler yürütmek bu kurumun en önemli vazifesidir. Uygulanan sınavların tarafsızlıkla değerlendirmeye tabi tutması, sınav uygulamalarında kurallar koyma sınav dönemlerindeki uygulamaları düzenleme ve yürütme, sigortacılık alanında yeterliliklerinin tamamlamış kişiler bulunması için katkı sağlama, Yine sigortacılık alanında eğitim faaliyetlerine destek olmak amacıyla seminer konferans vs gibi etkinlikler için ön ayak olmak, çalışmalarını faaliyetlerini uluslararası gereklilikler ve talepler doğrultusunda yürütme, gerekli kuruluşlarla işbirliği yaparak ilerleme, halk arasında sigortacılık ve risk yönetimi bilincini tanıtmak gibi görevleri bu kurumun üstlendiğini söyleyebiliriz

Bu belge yeterlilik sonucu alındığında yasal imza yetkisinin kazanımı açısından önem taşımaktadır. Belirli zamanlarda Sigortacılık genel müdürlüğü tarafından yapılan sınavlar sonucu bu belgeyi alma imkanı sunulmaktadır. Bu belge genellikle bankacılık ve sigortacılık alanlarında faaliyet gösteren kişiler tarafından alınmaktadır. Diğer alanlarda çalışanların işine yarayabilecek bir belge değildir.

SEGEM Belgesi Nereden Alınır

SEGEM’in belirli alanlardan gelenler için düzenlediği sınavlar sonucunda belgeyi almaya hak kazananlar belirlenir. Bu belgeyi alamadan sigorta acentesi açılamaz. Belgeyi almaya hak kazandığınızda size bazı imkanlar sunar.

İlginizi Çekebilir :  Dünya'da Bitcoini Resmi Olarak Tanıyan Ülkeler

Segem Belgesinin Sunduğu İmkanlar

Aktüer olabilirsiniz,

Sigorta brokeri ve

Reasürans brokeri olabilirsiniz. Yapılan sınavlar sonucunda aldığınız eğitim düzeyi yeterli olduğuna ve gerekli şartları yerine  getirdiğiniz gözlemlendiğinde bu belgeye sahip olabilirsiniz.

Bu belgeyi alma talebiniz doğrultusunda SEGEM tarafından açılan sınavları ve yine onun tarafından verilen kursları takip etmeniz gerekmektedir. Sınav dönemlerinde SEGEM’in kendi sitesinden duyurular bölümünden istenilen şartları sınav tarihlerini ve yapılması gerekenleri duyurmaktadır.

SEGEM Belgesini Kimler Alabilir

Segem Belgesi olarak bilinen Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası sınavına katılım sağlamak için sigortacılık alanında faaliyet gösteren sigorta ürününü tanıtma ve satış aşamalarını gerçekleştirecek kişilerin, acentelerde sigortanın kendilerine sunacağı hizmet ve imkanlar hakkında bilgilendirme yapma ve pazarlama ve satış işlemlerini gerçekleştirmede görevli olacak yetkilinin Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikler göz önünde bulundurularak bu belgeyi almaya hakları olduğu görülür.

SEGEM Belgesini Kimler Alabilir

Yukarıda saydığımız görevlerde bulunmayan ama yine de sınava girerek yeterlilik belgesi talep eden kişilerinde sınava başvuru yapması mümkündür. Örneğin herhangi bir yerde çalışma faaliyeti göstermeyen, çağrı merkezi elemanları veya üniversite öğrencileri bu sınava girmek istediklerinde başvuru yapıp girebilirler. Bunun yanında Bireysel Emeklilik Mevzuatını kullanma yetisine sahip kişiler de bu sınava katılım sağlayabilir ve sonucunda Teknik Personel sıfatı kazanabilirler.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız BES Bireysel Emeklilik Aracıları Lisans Belgesi Nedir Nasıl Alınır konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Nazcato dedi ki:

  Segem belgesi olan biri bireysel emeklilik satışı yapabilir mi ? Segem belgesi alabilmek için ne yapabilir ?

 2. Bilginler Net dedi ki:

  Segem belgesi ile saglik sigortasi ve ferdi kaza sigortasi satisi yapilmaktadir.Bireysel emeklilik satabilmek icin ‘BES’ belgesi almak gerekmektedir. Segem belgesi alabilmek icin 6 ay bir acente yaninda calisiyor olmak gerekiyor .

 3. Mert dedi ki:

  segem belgesi aktüerlik brokerlik eksperlik hangisi daha iyi hangisinin sınavına girelim yardımcı olurmusunuz benim bir bilgim yok konuyla alakalı bana yardımcı olun sizce hangisini almam lazım ???

 4. Atilla dedi ki:

  SEGEM BELGESİ Nedir anlaşılır bir uslup ile anlatılmış emeğinize sağlık.

 5. Ugur dedi ki:

  Mrb segem belgesi ile bi iste calissam ne kadar maas alabilirim acaba

 6. Rabia dedi ki:

  Lise okuyorum aol ama mezun olamadım bir sigorta acentesine calisiyorum belge alabilirmiyim

 7. Bilginler Net dedi ki:

  Teknik Personel Niteliği kazanmak için en az Lise ve Dengi Okul mezunu olmanız ve 1 yıl mesleki deneyim süreniz olması gerekmektedir.

 8. Mehmet dedi ki:

  Lisans mezunuyum tecrübem yok…sigorta acenteligi açmak istiyorum.segeme başvuru için tecrübe şartı varmı?

 9. gülsüm dedi ki:

  merhaba .Broker olmak istiyorum.4 yıllık mezunum üç yılı bititrdim bi acentede çalışıyorum ,segem sertifikam var 2015 yılında almışım ve brokerlik yeterlilik sınavına girecem.

BİR YORUM YAZ