Sefalet Endeksi Nedir Ve Sefalet Endeksi Nasıl Düşürülür

Sefalet Endeksi, Amerikalı iktisatçı Arthur Melvin OKUN tarafından geliştirilmiştir. Aradan geçen zaman içerisinde bu endeks Nobel Ödülü sahibi Amerikalı iktisatçı Robert BARRO tarafından yeniden düzenlenip formüle edilerek  bu günkü kullanılan halini aldı ve BMİ (Barro Misery İndex), Barro Sefalet Endeksi olarak karşımıza çıkmıştır. Bu yazımızda Sefalet Endeksi Nedir Ve Sefalet Endeksi Nasıl Düşürülür konulu makalemizi inceleyelim.

Sefalet Endeksi Nedir

Sefalet Endeksi Nedir?

Amerikan iktisatçı Arthur Okun’un geliştirmiş olduğu Sefalet Endeksi, işsizlik oranı ve enflasyon oranının toplamından elde edilen göstergedir. İşsizlik rakamlarının yükselmesi ile birlikte işsiz kişi sayısının arttığını, enflasyon değerlerinin yükselmesi ise yaşamın pahalılaştığını anlayabiliriz. Bu nedenle endeksin yükselmesi sefaletin artmasına, dolayısıyla ekonominin bozulmasına neden olmaktadır. Bu endeks zaman içerisinde Nobel Ödüllü Amerikan İktisatçı Robert Barro tarafından formül haline getirildi. Bu endeksin formülü ise:

Barro Sefalet Endeksi = (Enflasyon Oranı + İşsizlik Oranı + Faiz Oranı) – Büyüme Oranı

Eğer büyüme oranı pozitif ise, bu oranın düşmesi gerekiyor. Bunun sebebi ise ekonominin büyümesi sefaleti azaltmaktadır. Fakat büyüme oranı negatif yönlü ise, ekonomimiz küçülmüştür.  Böyle bu durumda büyüme oranı eklenir ve sefalet oranı artış göstermektedir.

Endeks, ABD ekonomisi için hazırlanmış ve yakın zamanlara kadar da yalnızca ABD ekonomisine uygulanmıştı. Son zamanlarda bir başka Amerikalı İktisatçı Steve Hanke tarafından diğer ülkelere de uygulanandı ve dünya genelinde bir popülerlik kazandı.

Türkiye Sefalet Endeksi

Sefalet Endeksi Nasıl Düşürülür?

Sefalet endeksinin artmasına sebep olan olaylar, enflasyon, işsizlik ve faiz yükselişidir. Bu üç olay sefalet endeksini olumsuz etkileyebilir. Büyüme oranının artması da olumlu etkilemektedir.

Türkiye dış yatırımcılara bağlı bir ülkedir. Türkiye’de yaşanan olaylar sonrasında döviz hareketleri çok fazla etki göstermektedir. Bu olaylar olumlu olması durumunda enflasyon düşüş gösterirken olumsuz olması halinde enflasyonda artış yaşanmaktadır. Buna oranla dış finansman sağlayıcıların kaçmaması adına faizler arttırılmaktadır. Buda sefalet endeksi’ni kötü etkilemektedir. Finansman yatırımcılarını korkutacak herhangi bir olaylar yaşamayarak bu konuyu denetim altına alabiliriz. Kur’un denetlenmesiyle enflasyon da kontrol altına alınır ve faizlerde düşüş başlar.

İlginizi Çekebilir :  Kredi notu nedir ve ne işe yarar?

Endeksi etkileyen bir diğer unsur da işsizliktir. İşsizlik oranını azaltmamız durumunda endeks olumlu etkilenecektir. Tarım ve inşaat yatırımından çok sanayi yatırımına önem vermemiz gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız İşsizlik Nedir Nasıl Hesaplanır İşsizlik Türleri Ve Açıklamaları konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ