Sedir Adası (Kleopatra Adası)Tarihi Ve Tanıtımı

Sedir Adası ve Tarihi

Sedir Adası ya da Kleopatra Adası pek çok özelliğiyle sıradan bir ada olmamakla birlikte her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramakta. Adanın ilk çağlardaki adı Cedrae’dir. Bu kelime büyük boylarda olan Sedir Ağacı anlamına gelmektedir. Eski çağlarda adanın bu ağaçlarla kaplı olduğu söylenmektedir. Ancak günümüzde ada üzerinde maki, çam ve zeytin ağaçları görülmekte.

Sedir Adası

Sedir Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya ulaşım oldukça basit. Muğla-Marmaris yolundan devam edip ister Akyaka Beldesinden isterseniz daha ileride bulunan sapakları kullanarak Gelibolu Köyüne ulaşıyorsunuz. Gelibolu Köyünden belirli aralıklarla Sedir Adasına giden tekneleri kullanarak adaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine bu noktadan adaya turlar düzenlenmekte. Adayı bilinçli bir şekilde rehber eşliğinde gezmek isterseniz bu turlardan da faydalanabilirsiniz.

Kleopatra Plajı

Sedir Adasının Ünlü Kumu

Sedir Adası’na vardığınızda dikkatinizi çekecek olan ilk şey özellikle kumsala inen yollarda bulunan tabelalar. Sedir Adası plajı dünyada sadece iki yerde görülen bir kuma sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz adayı önemli kılan özelliklerden bir tanesi de işte bu kumdur. Bu tabelalarda plaj kumunun hiçbir şekilde alınamaz ve taşınamaz olduğu, bunu yapanlar hakkında yasal işlem başlatılacağı yazmaktadır. Bu bakımdan Sedir Adası’na gittiğinizde plajdaki kumun tadını çıkarmayı unutmayın. Plaja girerken kesinlikle havlu ve terlik kullanamıyorsunuz ve denizden çıktığınızda duş alma zorunluluğu var. Peki, bu kumun özelliği ne? Şimdi sıkı durun. Büyüteçle bakıldığında kumun kendiliğinden hareket ettiği görülmekte… Aynı canlı bir organizma gibi.

Sedir Adasına Neden Kleopatra Adası Denir?

Adanın diğer adının neden Kleopatra Adası olduğuyla ilgili de bir efsane mevcut. Bir rivayete göre Kleopatra ve Sezar bu adada buluşarak büyük bir aşk yaşamışlardır. Sezar bu adaya 60 gemiyle her bir tanesinin çapı 1 milimetreden ufak kum getirir. İşte bu bahsedilen kum, adanın efsanevi kumlarıdır. Bu hikâye yüzünden her yıl ada özellikle evlenecek ya da yeni evli çiftlerin akınına uğramakta.

Kleopatra Adası

Sedir Adasında birçok tarihi eser de bulunmaktadır. Antik liman kalıntılarıyla birlikte Romalılara ve Perslere ait olan eserleri de görmeniz mümkün. Bu eserlerden bazıları Apollon Tapınağı, Antik tiyatro ve Nekrapol kalıntılarıdır. Doğasıyla insanı büyüleyen adanın belli bölgelerinde piknik yapabileceğiniz yerler de mevcut.

İlginizi Çekebilir :  Her Yıl Turist Akınına Uğrayan Tatil Beldesi Gümbet
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ