Scorp Nedir Ne İşe Yarar Ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Scorp Nedir?

Koç Üniversitesinde okuyan iki arkadaşın kurduğu Scorp’un kullanma mantığı yakın tarihte pek çok fenomen yaratan Vine uygulamasıyla aynı. Telefonunuzla 15 saniyelik videolar çekmenize olanak sağlayan Scorp ile gündem hakkında ya da takipçi sayınız fazlaysa yeni bir gündem oluşturacak videolar çekebilirsiniz. Vine kullanıcıları bu uygulamanın artık devam etmeyeceğini öğrendikten sonra Scorp kullanmaya başlamışlardır.

Scorp Nedir

Scorp daha çok lise ve üniversite çağındaki gençlerin ilgi gösterdiği bir uygulama. IOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlara yüklenebilen bu uygulama ile 15 saniyelik videolar paylaşarak fikrilerinizi insanlarla paylaşabiliyorsunuz. Scorp açıldığı hafta 20 bin kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Scorp’u Vine’dan ayıran en büyük özellik ise açılmış olan belirli konu başlıklarının altına videolarınızı çekip ekleyebilmeniz. Bu sayede de kendinizi bir tartışmanın içerisine sokuyorsunuz. Çekmiş olduğunuz videolara başkaları cevap mahiyetinde videolar çekebiliyorlar.

Scorp pek çok uygulamada olduğu gibi Facebook hesabınızla entegre bir şekilde çalışabiliyor. Bu şekilde Scorp üzerinden çektiğiniz videolarınızı aynı anda Facebook üzerinde de paylaşabiliyorsunuz. Bununla birlikte Scorp içinde de kullanıcıların birbirlerini takip etmelerini sağlayan bir seçenek mevcuttur. Bu sayede istediğiniz kullanıcının çekmiş olduğu videoyu anında izleyebiliyorsunuz. Her konu altında bulunan videolar popülerlik ve izlenme oranlarına göre sıralanıyorlar.

Scorp ve Ekşisözlük

Scorp’un ortaya çıkması tamamen ekşisözlük sayesinde olmuştur. İnsanların fikirlerini açıkça söyledikleri ekşisözlük’de her ne kadar kim olduğunuz gizlense de Scorp da aynı mantıkla çalışmakta ve ekşisözlüğün videolu versiyonu olarak anılmakta. Burada kimlikler saklanamadığı içe elbette yapılan tartışmalar ve çekilen videolar da biraz daha terbiye sınırlarıı içerisinde. Ancak bir sansür sistemi olmadığını da söylemek gerekmekte. Yani beklemediğiniz bir anda istenmeyen küfürlü bir video ile karşılaşmanız her zaman için olasılıklar dahilinde.

Scorp Kurucuları

Scorp hakkında kullanıcıların en çok şikâyet ettikleri nokta ise uygulamanın hala geliştirilmesi gerektiği konusu. Hizmete başladığı günden beri görsel olarak çeşitli düzenlemeler getirilse de alt yapı ve kullanılabilirlik anlamında hala ilk günkü gibi. Şu ana kadar yapılan kayda değer ender güncelleştirmelerden bir tanesi de kullanıcının Türkiye’den mi yoksa Amerika’dan mı bu uygulamayı kullandığını seçebilmesi. Bu iki ülke dışında seçebilecek başka ülke yok. Bu ayrımın yapılmasının sebebi de uygulamamın kullanım yaşı ile ilgili. Amerika’da 21 yaş ve üzerinde olduğunuzu onaylamadan programı kullanamıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir :  Swift Kodu Nedir Açılımı Ve Swift Kodu Ne İşe Yarar

İlginizi çekebilecek olan diğer Sosyal Ağlar Ve Tanıtımları İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ