SAR Değeri Nedir Nasıl Ölçülür Ve SAR Değeri kaç Olmalıdır

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştıran yenilikleri beraberinde getirmektedir. Buna karşın bu kolaylıklar bazen hayatımız için zararları da beraberinde getirir. Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bu yazımızda SAR Değeri Nedir Nasıl Ölçülür Ve SAR Değeri kaç Olmalıdır inceleyeceğiz

SAR Değeri Nedir

SAR değeri nedir

İngilizce bir kelimenin birleşiminden meydana gelen Spesific Absorption Rate, yani Türkçesi ile Özgül Emilim Oranı anlamını taşıyan SAR, vücudunuz tarafından soğurulan enerji miktarını ölçümlemek için kullanılmaktadır. Kısacası telefonlar üzerinden konuya giriş yapacak olursak eğer, telefonunuzu kullanırken ne kadar radyoaktif enerjiye maruz kaldığınızı gösteren bir sayısal değerdir.

SAR Değeri Nasıl Ölçülür

Sar değeri hesaplamak için, pek fazla bilgiye gerek yoktur fakat ÖSYM sınavlarında kullanılan algoritmalar gibi bir hesaplaması vardır diyebiliriz. Bu sebeple sizlere formül verip fazla açıklamaya girmek istemiyoruz çünkü bakıldığı zaman pek anlam ifade etmiyor. Ancak SAR değeri hesaplanırken bizlere gerekli olacak olan durumları ele alacak olursak, vücudun radyo frekans enerjisine maruz kalan bölgesinin enerji kaynağına olan uzaklığı ve kaynağın, maruz kalan nokta ya da bölgeye olan konumu gibi bir bilgi verebiliriz.

Bu noktada da kaynağımız yalnızca telefonlar olduğunda ve pek çoğumuz kulaklık gibi aparatları günlük hayatımız üzerinde telefonla konuşmak için kullanmadığına göre kafamızın enerji kaynağına oldukça yakın olduğunu aktarabiliriz. Buna ilave olarak, SAR değerinin en yüksek olduğu bölgenin de cep telefonunun anten bölgesi yani kulağımıza en yakın bölgenin olduğu bölgedir. Bu sebepten dolayı cep telefonuyla konuşurken, telefonu kulağımıza çok fazla yaklaştırmamak gerekiyor

SAR Değeri Nasıl Ölçülür

Güvenli SAR Değeri Kaç Olmalıdır?

Her ne kadar sağlık uzmanları güvenli durumda olan ve zarar vermeyen SAR değerinin, yani maruz kalınmak zorunda olan radyo frekans enerjisinin en fazla 1.00 olması gerektiğini öngörüyor olsa da uluslararası standartlar ve sertifika toplulukları cep telefonlarının 2.00 SAR değeri ile üretilmesine olanak veriyor. Fakat genel olarak akıllı telefonlar olarak bizlere satılan tüm cihazların Sar değeri, 2.00 sar civarında oluyor. Bu yüzden aslında yapılan durum pek fazla bilimsele dökülmeden, sonlandırılıyor. Sar değeri ne kadar olursa olsun, sizler gereken önlemleri alarak, bunların zararını en aza indirgeyiniz.

İlginizi Çekebilir :  Blockchain Blok Zincir Nedir Avantajları Nelerdir

SAR Değeri Zararları Nelerdir?

SAR değeri yüksek durumda olan cihazlar, sizin kullanım süresi devamınca yüksek miktarda radyo frekans enerjisine maruz bırakır. Radyo frekans enerjisi dokularda sürekli olarak titreşim ve ısı oluşturduğundan uzun vadede dokusal ve hücresel bozulmaları meydana getirmektedir. Özellikle çift SIM kartlı telefonlarda bu değer, son derece yüksek seviyelere çıkmaktadır.

Çift SIM kartlı telefonları alırken bu değerlerin fazla olduğunu düşünmeniz gerekiyor. İki adet cep telefonu yanınızda bulundururken aynı anda ikisini kafanızın yanına getiremiyorsunuz. Lakin çift SIM kartı bir cep telefonunda barındıran modellerden telefonla konuştuğunuzda iki bağlantının da ayrı ayrı radyasyonu beyninizin dip noktasına kadar gidiyor. Cep telefonu ile numarayı çevirip arama tuşuna bastığımız anda telefonu kulağınıza kesinlikle dayamayın. Telefon ile görüşme yaparken kulaklık kullanmaya dikkat edelim. Eğer bunlara başarılı şekilde uyarsanız, sar değerlerinden olabildiğince az şekilde etkilenmiş olursunuz.

SAR Değeri Kaç Olmalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ensar küçük dedi ki:

    Sar Değeri Nedir daha önce hiç duymamış ve dikkat etmemiştim. Sayenizde öğrendim. Telefon kullanırken ve yeni telefon alırken SAR Değerine dikkat edeceğim. Emeğinize sağlık.

  2. Atilla dedi ki:

    Telefon alırken kimse bize SAR Değeri Nedir Zararları Nedir anlatmadı. Meğer çok önemli bir şeymiş biz farkında değilmişiz. Bilgiler için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ