Safranbolu Evleri Özellikleri Mimarisi Ve Şehir Planlaması

Dünyada ve ülkemizde tarihi ve turistik yerleri Bilginler.net ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Safranbolu Evleri Özellikleri Mimarisi Ve Şehir Planlaması konulu makalemizi inceleyelim.

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri ve Dünya Kültürü

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evleri Karabük sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgede inşa edilmiş 2000 ev arasından Safranbolu evi karakteristiğinde olduğu belirlenen 800 ev Türkiye Cumhuriyeti tarafından koruma altına alınmıştır. Hem Türk hem de Osmanlı mimarisinin iyi bir sentezi olma özelliğini taşıyan Safranbolu evleri yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor. Birçok yüzyılın geçişiminde anahtar bir rol oynayan Safranbolu kendine münhasır birçok özelliğe sahip.

Safranbolu Evlerinin Kendine Özgü Özellikleri

Tarihi yapısı itibariyle yoksulluktan uzak kalan bir kasaba olması sebebiyle Safranbolu  Anadolu sınırlarında yer alan  en bayındır kasabalardan biri kabul edilmektedir.  Dönemin Anadolu evlerinden oldukça farklı olarak kerpiç yerine ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen ve inşası esnasında büyük ailelerin yaşamasına uygun olması amaçlanan Safranbolu evleri yapılma amacına fazlasıyla hizmet etmiş.

Safanbolu evlerinin giriş kısmında yer alan ve yapılırken taşlar kullanılan alana Taşlık adı verilmekte ve özellikle besi hayvanları için kullanılmaktaydı. Bunun yanında evlerin kiler ve Ocakları da yine bu alanda yer almaktadır. Hemen hemen bütün evlerin paylaştığı ilginç diğer bir ortak özellik ise mutfak bölümünün 2. Katta konumlandırılmış olmasıdır. Zaman zaman ailenin bir araya geldiği odalar da yine 2. Katta yer almaktadır.  Evlerin geneline 3. Kat ise yine Safranbolu evlerine özgü tavan işlemeleri göz doldurmaktadır. Nüfus kayıtlarına bakıldığında bir ailenin bütün erkek çocukları ve gelecekteki eşleri aileler ile birlikte yaşamaktadır. Ancak kalabalık bir ev için düşünülebilecek güzel ayrıntılardan biri olan ve odalara girildiğinde dikkat çeken paravanlar bu anlamda ev içinde yaşayan kişilerin biraz daha mahremiyet sahibi olabilmeleri için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Cumalıkızık (Kınalı Kar) Köyü Tarihi Evleri Ve Gezilecek Yerleri

Mimari Harikası Özellikler

Yapımları esnasında Anadolu’nun ve Anadolu halkının tarihi boyunca boğuştuğu deprem gerçeği de göz ardı edilmemiş ve dönem mimarisinin depreme en dayanıklı bina yapım tekniklerinden faydalanılmıştır. Safranbolu evleri aynı zamanda yazın soğuk kışın sıcak olacak şekilde yani bugünkü ısı izolasyonuna denk gelen sistemlere de yine mimarileri sayesinde sahiptir. Safranbolu evlerinin büyük bir kısmında bulunan havuzlar hem yaz aylarında serinlemek hem de olası yangın tehlikelerinde kullanılabilecek bir su deposu görevi görmektedir.

Safranbolu Evleri İçi

Osmanlı Şehir Planlaması ve Safranbolu

Safranbolu Evleri’nin yer aldığı sokaklar fazlasıyla dardır. Osmanlı mimarisinin bugün ‘ızgara plan’ diye bilinen sokak gelişimi deseninden uzak olduğu bilinmektedir. Dönem ve öncesinde yapılan yerleşim yerlerinde sokaklar daha çok dairesel bir planda gelişmektedir. Bu sayede evlerin hiçbirinin birbirinin ışık almasında önemli bir konu olan cephesini kesmemesi ve daha güzel bir manzaranın ortaya çıkması hedeflenmiş ve oldukça da başarılı olunmuştur. Sokakların arnavut kaldırımı kaplı olması sayesinde kasaba etrafı alanın ve oldukça yeşil olduğu ve de bu sayede sel felaketlerinin bölgede yaşamış kişilere önemli bir hasar vermeden atlatılması da mümkün olmuştur.  Ancak bugün dönemde yapılmış olan arnavut kaldırımları yerine klasik yol yapım teknikleri ile kasabanın yolları orijinal yapısını yansıtmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ