Sabahattin Ali Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Tüm Eserleri

Sabahattin Ali, eğitimci ve edebiyatçı yazarımızın hayatı hep olaylar ve çalkantılar ile geçmiştir. Bu yazımızda Sabahattin Ali Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Tüm Eserleri konulu makalemizi inceleyelim.

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali Kimdir Ve Eğitim Hayatı

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 yılında bugün Yunanistan sınırlarında olan Türk şehri Gümülcine’nin Eğridere beldesinde dünyaya gelmiştir. Babası piyade yüz başı Salahattin Bey, Annesi Hüsniye Hanım’dır. Babasının asker olması nedeniyle birçok şehirde bulunmuştur. İstanbul’a geldiklerinde Üsküdar’da bulunan Füyûzatı Osmaniye Mektebinde eğitime başlayan Sabahattin Ali bir süre Çanakkale’de yaşama durumunda kalınca Çanakkale İbtidaî Mektebine girer. Babasının asker kimliği sebebiyle 1918 senesinde İzmir ve Edremit’e gider ve eğitim hayatına burada devam eder. Başarılı, zeki bir çocuk olan yazar 1921 senesinde İstanbul’a gider ancak burada çok duramadan Balıkesir Dârülmuallimîne girer. İlk öyküsü olan Horoz Mehmet’i bu dönemde kaleme almış ve şiir yazmaya başlamıştır. Bu dönemde Sabahatin Ali’nin okuldan şikayet alması üzerine zor günler yaşar ve öğretmenlerinin vesile olması ile İstanbul Öğretmen Okulu’na geçişi sağlanır. 1927 senesinde okulunu tamamlar ve Yozgat Cumhuriyet Mektebi’ne öğretmen olarak atanır. Burada bir yıl kadar bulunduktan sonra bunalır ve İstanbul’a özlem duyar.

Avrupa’da Dil Eğitimi

1928 yılında bir mektebin dil eğitimi için Avrupa’ya öğretmen göndereceğini duyan Sabahattin Ali gitmek için sınava girer ve başarılı olur. Almanca eğitimi almaya başlayan yazar bu alanda kendini oldukça geliştirmiştir. Bir taraftan şiirler yazmayı sürdürürken diğer yandan Berlin’de yüksek mertebe kişilerin çocuklarının okuduğu bir okulda eğitime başlar. Bu okulda tatsız olaylar yaşanması sebebiyle Türkiye’ye dönüş yapar ve Bursa’da ilkokul öğretmenliğine atanır. Bu yıllarda Gazi Enstitüsünde açılan yabancı dil sınavlarını kazanır ve yeterlilik belgesi ile Aydın Orta Mektebinde Almanca Öğretmenliği yapmaya başlar.

Nazım Hikmet İle Tanışır 

1930’lu yıllarda Sabahattin Ali, Nazım Hikmet ile tanışır. (Nazım Hikmet Kimdir Hayatı Eğitimi ve Eserleri konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.) Toplumsal gerçekçi denemeler yazması onun tutuklanmasına yol açar. Türkiye Kominist Partisinin mensubu olduğunun ihbarı ile 3 ay süren tutukluluk hayatı yaşar. 3 ayın sonucunda beraat ile sonuçlanan bu tutukluluk onun eserlerindeki karakterlerin oluşmasında önemli rol oynamıştır.

1931 yılında Konya’ya atanan yazar Almanca öğretmenliğine ve yazarlık çalışmalarına devam eder. Yazdıklarını gazetelere gönderdiği bu dönemde Kuyucaklı Yusuf adlı eseri kaleme alır. Yine bu dönemde bir ihbara maruz kalır ve tutuklanır. 1933 senesine kadar Sinop’ta tutuklu kalır. Tutuklu kaldığı sürede şiir çalışmalarına devam eder.

Sabahattin Ali Ve Ailesi

Hapishaneden çıktığında memurluğa geri dönmek için dilekçe verir. 1934 senesinde Talim ve Terbiye Dairesi’nde ikinci sınıf mümeyyizliğin olarak atanır.  Yerleşik hayata duyduğu özlem ile 1935 yılında Aliye Hanım ile evlenir. Filiz adında bir kız çocuğu sahibi olur. Memurluğunu yaptığı birim kapanınca Neşriyat Dairesinde ikinci sınıf kalembaşılığına atanır. Bu sırada Almanca Öğretmenliği görevini de yürütmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Doğu Perinçek Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgiler

Kürk Mantolu Madonna

1937 senesinde askerlik vazifesi için göreve çağırılır. Harbiye’den sonra 1938 yılında yedek subay olarak Eskişehir’e nakledilir. Görevini tamamladıktan sonra 2. Dünya savaşı sebebiyle önce Sarıkışla sonrasında İstanbul’da tekrar görev yapar. Bu süre zarfında eserlerini yazmaya devam etmiş ve Kürk Mantolu Madonna adlı eseri bu zamanların ürünü olmuştur.

Yine Yargılanma ve Davalar

1938 yılında Türkçe Öğretmeni olarak atanmış sonrasında Devlet Konservatuarında Karl Elbert’ın asistanlığı görevini yürütmüştür. Devlet tarafından gözlenen Sabahattin Ali 1941 yılında şüpheli yazıları sebebiyle casus vasfıyla yargılanır. Bu yargılanma sonucu Devlet Konservatuarındaki görevinden ayrılır.

Bu dönemden sonra Sabahattin Ali Gün dergisinde hikâyeler, LA Turquie ve Yeni Dünya gazetelerinde siyasal fıkralar yazarak hayatına devam eder. Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz gibi yazarlar ile birlikte gazetelerde çalışır. Burada yazdığı yazılar sebebiyle hakkında davalar açılır. Davaların sonucunda 3 ay süre ile tutuklanır. Sonrasında yine bir yazısı sebebiyle 12 gün daha hapis hayatına mahkûm olur.

Sabahattin Ali Kamyonculuğa Başlar

Tüm bu olaylardan sonra bir kamyon alır ve nakliyecilik mesleğine başlar. Sürekli gözlemlenen biri olmak onun çareyi yurt dışında aramasına yol açar.

Kendisine pasaport verilmemesi nedeniyle kaçma planları yapar. Kaçış planı sırasında izini kaybettirir. İnsanlar onun yurt dışına kaçtığını düşünürken 16 Haziran 1948 yılında cesedine rastlanır.

Sabahattin Ali Tüm Eserleri

Çalkantılı hayatına rağmen başarılı bir edebiyatçımız olan Sabahattin Ali arkasında birçok eser bırakmıştır. Özellikle tutukluluk günlerinde özgürlüğe olan özlemiyle ilgili şiirler yazmıştır. Okuma merakı ve öğrenme arzusuyla ilerlettiği Almancası onun pek çok Almanca eserin çevirisi yapmasını sağlamıştır.

Kürk Mantolu Madonna

Romanlar

 • Kuyucaklı Yusuf,
 • İçimizdeki Şeytan,
 • Kürk Mantolu Madonna

Öyküler

 • Değirmen,
 • Kağnı,
 • Ses,
 • Yeni Dünya,
 • Sırça Köşk

Deneme

 • Çakıcı’nın İlk Kurşunu

Şiirler

 • Dağlar ve Rüzgar,
 • Kurbağanın Serenadı,
 • Öteki Şiirler

Oyun

 • Esir

Mektup

 • Canım Aliye, Ruhum Filiz

Çeviri Yaptığı Eserler

 • Tarihte Garip Vakalar – Max Memmerich,
 • Minna Von Barnhelm – Gotthold Ephraim Lessing
 • Antigone – Sofokles,
 • Üç Romantik Hikaye – H. Von Kleist – A.V. Chamisso – E.T.A. Hoffmann,
 • Gyges Ve Yüzüğü –  Friedrich Hebbel,
 • Yüzbaşının Kızı – A.S. Puşkin,
 • Fontamara – Ignazio Silone’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ