Ripple Nedir Ripple Coin Özellikleri Ve Diğer Önemli Bilgiler

Kripto para borsası son dönemlerin en gözde yatırım araçlarından biri konumuna  gelmiştir. Bu yazımızda Ripple Nedir Ripple Coin Özellikleri Ve Diğer Önemli Bilgiler konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Ripple Nedir

Ripple Nedir?

Ripple coin, 2012 yılında çıkartılan fakat beta süresini 2014 yılında bitiren bir elektronik ödeme sistemidir. Bu kripto para(Diğer Kripto Para birimleri için linke tıklayınız.) biriminin amacı ise, aracıları ortadan çıkartmaktır. Bu aradan çıkartılmak istenilen aracıların başında bankalar,  PayPal ve ücretlerle erişimi kısıtlayan diğer kurumlar gelmektedir. Bu sistem üzerinden her gün kendini geliştirmeye devam eden ripple coin’in şuanda birçok yatırımcısı bulunmakta ve bir çok banka ile de sözleşmeleri bulunmaktadır.

Ripple Coini Kim kurdu?

Ripple Coin kurucuları çok önemli kişilerdir. Ripple’nin CEO Chris Larsen ve CTO Jed McCaleb’dir. Mt Gox da bu şirkette faaliyet göstermektedir. Bu kişileri kısa bir şekilde açıklayacağım.

Mt Gox (Jed McCaleb) Ve Chris Larsen Kimdir?

Mt Gox,  dünya Bitcoin ticaretinin birçoğunu idare eden kişidir. Chris Larsen, çevrimiçi finans şirketi olan E-LOAN kurmuş ve yönetmiş birisidir.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple diğer kripto para birimlerinden ayıran en büyük özelliği ise budur. Çünkü Ripple coin de kripto para madenciliği yapılmamaktadır. Örneğin bir ripple işlemi yaptınız bu işlemden kazanılan ödüller sistemsel olarak siliniyor. Bu şekilde işlem yapıldıkça ripple sayısı azalmaktadır.

Ripple bu özelliği sayesinde merkezsiz olma ilkesinin bir kısmını ihlal etmektedir.

Ripple’nin Özellikleri Nelerdir?

Genel anlamda Ripple’nin özellikleri şunlardır:

 • Ripple coin, Bitcoin oranla daha hızlı işlem yapmaktadır. Bitcoinde bir işlem 4 saat sürüyor, fakat Ripple de bu işlem 3.6 saniye sürmektedir.
 • Diğer sistemlerin yerine Bitcoin gibi Dpos sistemi kullanmaktadır.
 • Yapılan işlem maliyetleri geleneksel paralara göre ciddi derecede düşüktür.
 • Merkezsiz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kişisel bilgileriniz anonim kalmaktadır. Fakat bazı konularda bu ilkeyi esnetmiştir. Aynı zamanda bu yeni düzenlemeler ile borsalarda kimlik onayı zorunlu olması bu durumun önüne geçebilir.
 • Ripple birçok bankanın likitide ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılayabiliyor.
 • Üretim sayısı 100 milyar olarak belirlendiği için enflasyondan etkilenmeyecektir. 100 milyar ripple’den 50 milyarı şirket elinde tutacak 50 milyarı ise piyasada aktif şekilde işlem görecektir.
İlginizi Çekebilir :  İş Makinesi Ehliyeti Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir

Ripple Coin İle Bitcoin Karşılaştırılması

Bitcoin ve Ripple birbirine çok benzeyen iki kripto para birimidir. Fakat ikisini birbirine rakip olarak göremeyiz. Bitcoin eksik kaldığı yerleri Ripple tamamlamış ve  birbirini tamamlayıcı niteliğe getirmiştir.

Ripple XRP Coin

Ripple Alabileceğiniz Türk Borsaları Nelerdir?

 • Sistemkoin
 • Btcturk
 • Vebitcoin
 • Koineks
 • Ovin

İlginizi çekebilecek olan diğer kripto para makaleleri için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ