Renklerin Anlamları Nelerdir Ve Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Anlamları ve Psikolojimize Etkileri

Renklere antik dönemden beri birçok anlam yüklenmiştir. Bazı renkler daha çabuk fark edilir, bazıları ise günlük yaşantımızı olumlu ya da olumsuz etkiler. Çalışma ortamınız da kullandığınız renklerde çalışma performansınızı oldukça etkilemektedir. Bu nedenle renklerin anlamlarını ve psikolojimize etkilerini bilmek ve buna göre özel hayatımızı tasarlamak oldukça önemli bir durum olabilmektedir.

Renklerin Anlamları

Mavi

Mavi renk; yalnızlığı, hüznü, bilgili olmayı, güven ve sadakati temsil etmektedir. İş görüşmelerinde mutlaka mavi renk kullanılmalı çünkü mavi renk güven ve kararlılığı ifade etmektedir. İş görüşmesine giden kişilerin tercih edecekleri mavi renkli kıyafet onların işe kabul edilmelerinde büyük bir etken olabilir. Mavinin, doğal bir iştah kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Kilo almak isteyen kişilerin mavi rengi tercih etmemeleri önerilir. Kilo problemine sahip olan kişilerin, yemek odalarını mavi renge boyatmaları halinde zayıflamaları konusunda olumlu bir etken olacaktır.

Kırmızı

Kırmızı renk; sıcak, kan, şehvet, samimiyet hissi, güç ve sinirlilik halini simgeler. Kan basıncını ve solunum sayısını hızlandırır. İnsanları normalden çok daha hızlı bir şekilde karar almaya teşvik eder. Kırmızı normalüstü dikkat çeken bir renktir. Kırmızı duygu yoğunluğuna sebep olan bir renktir. Kırmızı renk insanın normalden daha enerjik bir hal almasına sebep olabilir. Otokontrolü az olan bir bireyin kırmızı renkten uzak durması tavsiye edilir. Kırmızı renk insanların vaktinin nasıl geçtiğini anlamamalarını sağlayabilmektedir. Bu nedenle bazı internet salonları ve bu tür ortamlarda sıkça tercih edilmektedir.

Sarı

Parlak özellikte olan limon sarısı gözü en çok yıpratan bir renktir. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasına olumlu etkisi vardır. Odanızda asla sarı renk objeler kullanmayın. Çünkü sarı renk bebeklerde ağlama yetisini ortaya çıkarır; yetişkinlerde ise sinirlilik ve hassasiyete sebebiyet verir. Sarı rengi kullanan insanların kişiliklerini inceleyecek olursak; genellikle özgürlüğüne düşkün kişiler oldukları gözlemlenebilir.

Yeşil

Yeşil yaşama sevincini, ümit etmeyi ve beklenti duymayı temsil eder. Ayrıca gençlik, dinçlik ve sürekli yenilenmeyi simgeler. Yeşil insanları rahatlatma özelliğine sahip ve gözleri iyileştirme özelliğine sahiptir. Sinir sistemi konusunda oldukça olumlu etkileri de olan bu renk, kişileri sakinleştirme özelliğine sahiptir.

İlginizi Çekebilir :  Tansiyon Nedir Tansiyon Çıkması Ve Düşmesi Hastalık Belirtisi Midir?

Siyah

Siyah oldukça tartışılan bir renktir. Bazı insanlara göre siyah suç ve kötülük simgesiyken, kimi insanlar içinse güç ve dayanıklılığın simgesi olarak kabul görmektedir. Bazı insanlar siyahı güçlü ve ciddi görünmek amacı ile kullanmaktadır. Bazı insanlar ise olduğundan daha zayıf görünebilmek amacı ile de kullanabilmektedir.

Beyaz

Beyaz renk; saflık ve samimiyeti simgeleyen bir renktir. Temizliği temsil ettiği için birçok sağlık çalışanının tercihi beyaz renk olmuştur. Ayrıca beyaz, tüm renklerin karışımı olarak da bilinmekte ve tarif edilmektedir. Bu nedenle bu renkte, birçok renkte olan karakter özellikleri ve psikolojik etkileri de görülecektir.

Mor

Mor renk; asilliği temsil eder ve bunun yanında lüks yaşam ve zenginliğin de göstergesidir. Bunun haricinde mor duygusallığı temsil eder ve tutkunun simgesidir. Morun daha açık tonları lavanta veya da leylak tonları ilham verici özelliğe sahip olduğu için çalışma odalarına bu tonların kullanılması kişiler için oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca sanatsallık seviyesini de arttırdığı için sanatçıların çalışma ortamları genel olarak bu renk tonları kaplanmaktadır. Mor rengi seven bireyler genel olarak ruhsal olarak ön plana çıkan kişiler olmaktadır.

Kahverengi

Kahverengi; kişiye veya da karşı tarafa güvenirlik hissi verir. Güçlülük ve olgunluğun da simgesi olarak bilinmektedir. Kahverengi isimli rengi seven insanların duygusal yönleri daha baskındır. Kendilerini güvende hissedebilmeleri için bulundukları ortamda tanıdıkları olması gerekmektedir. Sakin ve sade bir karaktere sahip olmakta ve çoğu zaman da yalnızlıktan hoşnut olmazlar.

Pembe

Romantik bir renktir ve bunun yanında sakinleştirme özelliğine sahiptir. Bu rengin sahip olduğu bu özelliği hapishanelerde bulunan bazı pencere ve kapıları pembe renge boyayarak denenmiştir ve sakinleştirici etkisi tespit edilmiştir.

Gri

Gri renk; uzlaştırıcı ve dışa dönüklüğü simgeler. Ciddiyet ve hareketsizliğe sebep olur.

Turuncu

Turuncu dışa dönük, dinamizm, iç açıcılığı simgeleyen bir renktir. Turuncu renk çalışma ve dinlenme odaları için uygun olmayan bir renktir. Bunun en büyük nedeni turuncu rengin, hareketi ve heyecanı simgelemesinden kaynaklanmaktadır.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renkler Hayatımızı Etkiler Mi?

Renkler içerisinde ayrı ayrı da belirttiğim gibi hayatımıza bir takım etkileri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yalnızca kıyafet seçiminde değil yaşayacağınız ortamdaki objeleri de renklerin anlamlarını unutmadan tasarlamalı ve düzenlemeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ