Rehberlik Öğretmeni Nasıl Olunur Taban Puanları Ve Maaşları

Rehberlik Öğretmeni nasıl olunur, ne kadar maaş alır?

Öğretmen olmak aslında ülkemizde her 10 çocuktan 7-8’inin hayalidir. Daha çocukluk yıllarımızda neredeyse annemiz babamız kadar sevdiğimiz kişilerin öğretmen olması bu mesleğe olan hayranlığı her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de öğretmen olmak isteyen kişilerden, Rehberlik Öğretmeni olmak isteyenlerin izlemesi gereken yolları buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

Rehberlik Öğretmeni

Rehberlik Öğretmeni nasıl olunur?

Artık her okulda bulunması gereken bir öğretmen olan rehber öğretmen olmak aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Bundan 20-30 yıl öncesine kadar son derece kolay olunan meslekler arasında yer alan öğretmenlik mesleğinin her geçen gün talebinin artması beraberinde birçok zorluğu da getirmektedir. Sizlerde Rehberlik Öğretmeni olmak istediğiniz zaman hayatın bu meşakkatli yollarından geçerek bu mesleği yapma şansını bulmuş olabilirsiniz.

Rehberlik Öğretmeni taban puanları?

Ülkemizde bu mesleğe olan talebin her geçen gün artması Rehberlik Öğretmeni olmak isteyen kişilerin hayallerinin de zorlaşmasına neden olmaktadır. 12 yıllık eğitim öğretim hayatını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra gireceğiniz üniversite yerleştirme sınavından alacağınız yüksek puan ile sizlerde Rehberlik Öğretmeni olma şansınıza bir adım daha yaklaşma şansını yakalamış olursunuz. Bunun için almanız gereken ortalama puanın 450 üzerinde olduğunu belirtelim. Yani son derece yüksek puan gerektiren bu meslek dalına giriş yapmak için öncelikli olarak önünüzde bulunan bu zorlu virajı geçmeniz gerekmektedir.

Rehberlik Öğretmeni olmak

Üniversitenin ilgili bölümlerini kazanma başarısını gösterdikten sonra sizleri bekleyen bir zorlu viraj daha bulunmaktadır. Üniversiteyi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra yolunuza nerede devam edeceğinize sizin karar vermeniz gerekiyor. Kamu kurumlarında veya kuruluşlarında Rehberlik Öğretmenliği yapmak istediğiniz zaman KPSS’den almanız gereken yüksek bir puan bulunmaktadır. bu yüzden de KPSS’den yüksek puan alarak hayalini kurmuş olduğunuz Rehberlik Öğretmenliği mesleğine giriş yapabilirsiniz. Rehberlik Öğretmeni olmak için almanız gereken minimum puanın 80 ve üzeri olması gerektiğini de bir kez daha belirtelim. Ancak bu puan sisteminin yıllara göre değişkenlik gösterdiğini de belirtelim.

İlginizi Çekebilir :  Yüksek Lisans Nedir Şartları Ve Amacı Nelerdir Yüksek Lisans Master ve Doktora Arasındaki Farklar

Kamu kurumu dışında da Rehberlik Öğretmenliği olarak mesleğe başlama şansınız bulunmaktadır. Bunun içinde özel kurumlarda bu işi yapabilirsiniz. Ancak özel sektörün kamu sektörüne göre biraz daha zor olduğunu belirtelim.

Rehberlik Öğretmeni ne kadar maaş alır?

Günümüzde öğretmen maaşlarının bana göre düşük olduğunu belirteyim öncelikli olarak. Sakın beni bir öğretmen olarak görmeyin bu benim fikrim. Ülke için faydalı bir nesil yetiştirmesi gereken öğretmenlerin geçim sıkıntısı gibi sorunlar ile uğraşmasının doğru olmadığını düşünen kafa yapısına sahibim. Bu yüzden de öğretmen veya polis gibi meslek gruplarının her zaman alması gereken maaşın yüksek olduğuna inanıyorum.

Şimdi gelelim Rehberlik Öğretmeni olarak mesleğe başlayan bir kişin alacağı maaşa. Ortalama olarak 4 Bin TL civarında bir maaş alan Rehberlik Öğretmeni özel sektörde çalıştığı kuruma göre de 3-4 Bin TL arasında maaş almaktadır. Ancak bu rakamı yukarı çekmenin tamamen size bağlı olduğunu da belirtmek istiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ