Rafting Nedir Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir

Spor branşlarının tanıtımı ve bu branşlar hakkındaki haber, bilgi ve gelişmeleri Bilginler ekibi olarak Spor bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaktayız. Bu yazımızda ise Rafting Nedir Nasıl Yapılır Ve Aşamaları Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

Rafting Nedir

Ekstrem bir spor olma özelliğine sahip rafting; debisi yüksek olan ve akış hızı normalin üstünde seyreden nehirlerde yapılan bir spordur. 6-8 kişilik gruplar halinde yapılan bu spor takım ruhunu içeren özelliği sahip olup arkadaşlarınızla uyum için olunması sonucu coşkun nehire karşı verilen mücadeledir. Genel tabiriyle ‘raft‘ olarak adlandırılmaktadır. Grupların uyum içerisinde sularla uğraşmaları sonucu ıslanmadan karaya çıkmanız gerekmektedir.

Rafting sevenlerini cezbeden en büyük yanı öncesinde bir eğitim süreci gerektirmemesidir. Örneğin yüzme sporuyla ilgilenmek isterseniz bunun öncesinde bilen kişilerden kurs alma mecburiyetinde kalırsınız. Teorik eğitimden sonra öğreten kişinin yapabildiğinizi denetlemesi ile bu spora devam etme durumunda kalırsınız. Rafting sporunda böyle bir uygulama gerekmez. Uzunca bir eğitim programı geçirmeden kolayca bu spora adım atabilirsiniz.

Ülkemizde eskiden çok bilinmeyen rafting sporu artık yazılı ve görsel basın vasıtasıyla tanınmış hale gelmiştir. Kolay yapımı sayesinde çokça insanın ilgisini çekmiştir. Rafting nedir soruyla karşılaşan insanların doğru tanım yapma oranı günümüzde yükselmişti.

Rafting Başlama Gereksinimleri Nelerdir

Bu sporun yapım aşamalarından bahsedecek olursak; eğitim ve sınav gibi süreçleri bulunmayan bu spora başlamadan önce 45 dakikalık bir zaman diliminde brifing verilmektedir. Sosyal medya da bir çok videosu bulunan rafting hakkında biraz bilgi edinseniz bu spora kolaylıkla başlangıç yapabilirsiniz. Bu kolaylıkları sayesinde ekstrem sporların içinde insanların en çok ilgisini yönelttiği spor niteliği taşımaktadır. Eğitime ihtiyaç duymadığını söylediğimiz bu spor aynı zamanda herhangi bir kas gücü gerektirmemektedir. Herhangi bir beceri göstermenizi de istememektedir. Bu sporda yapmanız istenen şey kas gücü isteyen bir uygulama gibi gözüken kürek çekme işlemi olsa da aslında bu işlem güce değil takım arkadaşlarınız ile aranızda sağlayacağınız uyuma dayalı bir işlemdir. Ekstrem sporlar arasında kolay olduğunu söylediğimiz sporun böylece en önemli noktasına tekrar vurgu yaparak tek istenilen şeyin uyum olduğunu tekrarlayabiliriz. Doğru yerde doğru zamanda yapılan hamleler bu spor için gereklidir.

Rafting Aşamaları

Rafting sporunu kendi içinde zorluk dereceleri açısından aşamalar barındırmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla 1’den 6 ya kadar derece olarak katlanır. Debisi düşük daha az şiddetle akan nehirlerde yapılan rafting’in derecesi 1 ‘dir. 18 yaşında küçük kişiler için veya daha yeni başlamış kişilerin tercih edebileceği bir derecedir. Derecelerle orantılı olarak nehirin debisi ve akma hızı artar böylece spor daha zor bir hal alır. Derecesi 3 olan nehirlerden birisi olarak Melen nehrini gösterebiliriz. Karların erimesinden sonra bahar ayında debisi artan Melen nehri macera severlere hitap ederek rafting yapmak isteyenlere büyük bir mücadele sahasıdır. Düzce’de bulunan Melen nehri sporun yapılacağı mevsim de soğuk olacağından rafting sırasında coşkun sularla boğuşan gruplar için soğuk hava ile de mücadele etme durumu oluşturmaktadır.

Rafting Aşamaları

En yüksek derece olan 6 seviyesindeki nehirler en zorlu nehirlere karşılık gelmektedir. Debisi yüksek akış hızı şiddetli olan nehirlerde maceraya atılan meraklıları için şelaleler, kayalar vb. bazı engeller bulunmaktadır. Yazımızın başında bahsettiğimiz rafting sporunun eğitim gerektirmediği durumu için hatırlatmamız gereken husus debisi yüksek nehirler için sporda tecrübeli olmak gerekir. Çünkü gerçekten suyun akış şiddetinin inanılmaz boyutlara ulaşmasıyla zorluk seviyesi de orantılı olarak yükseliş göstermektedir. Yeni başlayan tutkunları için çok tehlikeli durumlar ortaya çıkmaması için dikkat edilmelidir. Grup arkadaşlarınızın tecrübeli oluşu size grubunuza rehberlik eden kişinin o nehirde çok vakit geçirip hakim olması gibi durumlarda derecesi 6 olan nehirler tercih edilebilir. Zorluk seviyesi arttıkça rafting sporundan alınan zevk ve adrenalin seviyesi artacak böylece daha eğlenceli bir hal alacaktır. Bu sporu yaparken özellikle yüksek derecelerde bol su yutmaya, üşümeye, suya düşme tehlikesine ve ıslanmaya açık olmalısınız.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Emir Sultan Cami Ve Türbesi Hakkında Bilgiler

Bu sporu yaparken çoğu rafting merkezlerinin ekip üyelerine verdiği dalgıçlar içinde kullanılabilen neopren özelliğe sahip giysiler kullanılmaktadır. Soğuktan koruyucu özelliği çok yüksek olmayan bu giysiler suyu da tamamen geçirmez diyemeyiz. Ama oldukça işe yaramaktadır. Spor esnasında sarf ettiğiniz efor ve vücudunuzun salgıladığı adrenalin sizi üşümekten uzaklaştıracaktır.

Rafting Ekipmanları

Eğlenceli ekstrem bir spor olan rafting eğitim gerektirmeyen tercih edilesi bir spordur. Bu sporu yapabilmenizin bazı şartları vardır; 14 yaşını geçmiş olmalısınız ve bu sporu yapmanıza engel olacak kalp rahatsızlıkları yada kronik bazı rahatsızlıklarınızın olmaması gerektirmektedir. Bunun dışında sağlık sorunları engel olmayan kişilerin rahatlıkla yapabileceği bir spordur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ