Prof. Dr. Vecdet Öz Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

Vecdet Öz, Adalet partisi genel başkanı olarak 24 haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için mücadele etmiştir lakin gerekli olan 100 bin imzaya ulaşamayarak seçime girme hakkını kaybetmiştir. Bu yazımızda Prof. Dr. Vecdet Öz Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Prof. Dr. Vecdet Öz Kimdir

Vecdet Öz Kimdir

Vecdet Öz Adalet Partisi Genel Başkanıdır. 1959’da Samsun’un Çarşamba beldesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Samsun Çarşamba’da tamamlamıştır. Lise öğrenimini yine aynı yerde lise birincisi olarak bitirmiştir. Esnaf bir babanın oğlu olan Öz, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.

Vecdet Öz Eğitim Hayatı

Vecdet Öz Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak mezun olmuştur. Uluslararası projelerde ve idari görevlerde bulunan Vecdet Öz İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde Doktora öğrenimini tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde girdiği sınavlarda yardımcı doçentlik ünvanını aldı ve öğretim kadrosunda çalışmaya başladı. Sonrasında yurt dışında yeterlilik sınavlarına girerek Doçent ve Profesörlük ünvanlarını aldı.

Vecdet Öz Cerrah Paşa Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Kurumu ve Sağlık Bakanlığında çeşitli görevler yaptı. Sayısı yüze yakın Ulusal ve Uluslararası düzeyde bilimsel yayını bulunan Öz’ün “Biyeterör” alanında da ders kitabı yazmıştır.

Siyasi Hayatı Ve Cumhurbaşkanlığı Adaylığı

2015 yılından beri Adalet Partisinin Genel Başkanlığı görevini yapan Vecdet Öz 24 Haziran 2018 yılında yapılacak olan Türkiye Genel Seçimlerinde 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için başvuru yapmıştır. Fakat gerekli olan 100 bin imza barajını geçememiştir.

İlginizi Çekebilir :  İshak Alaton Kimdir Hayatı Eğitimi ve İş Hayatı

Vecdet Öz’ün Uluslararası olan Projeleri

  • İlaç sanayisinde kullanılan teknolojilerin kontrol edilmesi, üretimin denetlenmesi ve uluslararası standartlar düzeyine ulaştırılması.
  • Çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen eski tip motorların olumsuz etkilerinin araştırılması, yaydıkları zehirli gazların tanımlanması, yeni motor teknolojilerinin bu araştırmalar üzerinden karşılaştırmalar yaparak üretilmesi ve motorlu taşıtların egzoz emisyon ölçümünün takibi yapılarak kontrol altına alınması ve ülke genelinde yaygınlaştırılması.
  • Hava Kalite Kontrol Yasalarının oluşturulması, havayı kirleten etkilerin beklenmesi, modern enerji üretimi yapan sistemlerin denetimli olarak yaygınlaştırılması ve eski teknolojilerin ortadan kaldırılması.
  • “Plastik Damacana Tüp Su” projesi tasarlayarak uygulamaya konulması ülke genelinde yaygınlaştırılması ve su sanayisinin üretimine çağdaş olarak devam etmesi.
  • Açıkta satılan gıdaların ortadan kalkması amacıyla gıda denetim yöntemlerinin üretilmesi ve geliştirilmesi, denetimlerinin ülkede yaygınlaştırılması ve FDA standartlarına uygun üretim yapılması.

Vecdet Öz

Vecdet Öz’ün Bulunduğu İdari Görevler Nelerdir

Vecdet Öz’ün İdari kademede yaptığı ilk görevi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürlüğüdür. Sonrasında sırasıyla;

1993-1995 yıllarında Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü, 1995-1998 yılllarında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar Vekilliği, 2005-2013 yıllarında

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanlığı, 2013-2015 yıllarında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Enstitü Kurulu Üyesi ve Müdür Yardımcılığı, 2015 yılından günümüzde halen devam ederek Adalet Partisi Genel Başkanlık görevlerini yürütmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ