Prof.Dr. Tayfun Özçelik Kimdir Ve Bilimsel Çalışmaları

Prof. Dr. Tayfun Özçelik kimdir

TÜBA Asli Üyesi ve aynı zamandaBilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi görevinde olan Prof. Dr. Tayfun Özçelik, “İstanbul Üniversitesi’nden ayırcalıklı olarak Nobel Kimya Ödülüne: Aziz Sancar’ın Bilime Katkıları” adlı düzenlediği paneli, her yıl binlerce kişi tarafından takip edilmektedir.

Prof.Dr.Tayfun ÖZÇELİK

Prof. Dr. Özçelik, Prof. Dr. Sancar ve ödülü paylaştığı iki diğer bilim adamı Tomas Lindahl ve Paul Modrich hakkında bilgi vererek başladığı konferanslarında Nobel’e layık görülen başarıları; ‘DNA onarımı mekanizmaları olan baz kesim onarımı ve yanlış olan onarımı’nı keşifleri ve aynı zamanda 30 senedir süren çalışmalarına dair detaylar verilmektedir.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin “Araştırmacılarımızın buluşları bir hücrenin nasıl yaşadığı hususunda bize en temel bilgileri vermektedir ve yeni kanser tedavilerinin önünü açacaktır” ifadesini kullanıldığını aktaran getiren Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Aziz Sancar ve birlikte Nobel Ödülü’nü paylaşmış olduğu kişilerin, yaşam için temel bir gereksinim olan bu mekanizmaları moleküler düzeyde çözmüş olmalarının üstünde durmaktadır.

Prof. Dr. Tayfun Özçelik Kimdir

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olarak hayata atılan Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Münih, Yale ve Stanford Üniversiteleri’nde fizyoloji ve genetik alanlarında bilimsel çalışmalar yapmıştır ve insan genetiği uzmanlığını başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Howard Hughes Tıp Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi’nde yapmış olduğu kromozom çalışmaları ile ‘Prader-Willi sendromu’ ve ‘Kalıtsal Duyu Bozukluğu CMT1A’ hastalığının genlerine kadar indi. 1992 senesinde Nature Genetics tarafından yılın en bilinen üç bilimsel gelişmesinden ikisi bu hastalıklar üzerinde yapılan araştırmacılar olarak seçildi. Genom dizilemesi ve haritalamaları ile el-ayak üzerinde yürüme ile dikkatleri üzerinde toplayan ‘CAMRQ-Üner Tan Sendromu’ hastalıklarına sebep olan VLDLR, WDR81 ve ATP8A2 genlerini gün yüzüne çıkardı.

İlginizi Çekebilir :  Nuri Pakdil Kimdir Edebiyat Hayatı Ve Eserleri Nelerdir

Nature ve Science gibi bilimsel rol oynayan dergiler, National Geographic Society, The New York Times, Le Monde, Corriere della Sera, The Times, The Guardian gibi basın kuruluşları, National Academy of Sciences-USA, Royal Danish Academy of Sciences and Letters gibi bilim akademileri tarafından yorum, haber ve incelemeler yayınlamıştır. BBC ve PBS tarafından belgesel çalışmaları da yapmıştır. Ülkemizde DNA incelemesine dayanan çalışmaları aktif etmiştir. Akdeniz Bölgesi genetik araştırmalarında öne çıkan ‘Medi-Med-Gen’i kurdu.

Tıbbi Genetik Derneği Başkanlığı, Amerikan ve Avrupa Genetik Toplulukları ASHG ve ESHG’nin Yönetim Kurulu, ESHG Eğitim Komitesi Başkanlığı ve Program Komitesi üyelikleri de yapan Prof. Dr. Özçelik, 2006 Bayındır Tıp, 2012 yılı TÜBİTAK Bilim ve 2015 GATA Bilim Ödülüne kavuştu. 2009 senesinden bu zamana kadar TÜBA Asli Üyesi olan Prof. Dr. Tayfun Özçelik, halen Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi olarak insan genetiği konusunda çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ