Prof.Dr. Ali Nesin Kimdir Hayatı Kitapları Ve Eserleri

Dünyada ve ülkemizde alanında uzman olan önemli şahsiyetleri Bilginler.net ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Prof.Dr. Ali Nesin Kimdir Hayatı Kitapları Ve Eserleri konulu makalemizi inceleyelim.

Prof. Dr. Ali Nesin Kimdir

Türkiyenin Yaşayan En Büyük Matematikçilerinden Ali Nesin Kimdir

Türkiyenin yaşayan en büyük matematikçilerinden birisi olan Ali Nesin 1957 tarihinde 18 Kasım’da İstanbul’da dünyaya geldi. Çağdaş Edebiyatının öncülerinden olan tanınmış edebiyatçı Aziz Nesin‘in Meral Çelen Hanım ile yaptığı ikinci evlilikten dünyaya gelen Ali Nesin kaliteli bir eğitim görmüş bir insandır. İlkokul eğitiminden sonra İstanbul’da Saint Joseph Lisesi içinde ortaokul eğitimini tamamlamıştır. Lise eğitiminde yurt dışına çıkma fırsatını yakalamış ve İsviçre’de College Champittet okulunda okumuştur. 1977-1981 yılları içerisinde lisans eğitimi de alan matematikçimiz Paris Diderot Üniversitesinde matematik alanında önemli yerlere gelmiştir. Paris’te bulunduğu bu eğitimi sırasında “maitrise“adı verilen matematik derecesini kazanmıştır. Bu eğitimin ardından lisansüstü eğitimi için ABD’ye gitmiştir. Yale Üniversite’nde doktora eğitimi alarak kendini mantık ve cebir alanlarına yöneltmiştir. Bir yıl süreyle Kaliforniya Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışma imkanı bulmuştur.

Kısa dönem askerlik vazifesini yerine getirmek için Türkiye’ye geri döndüğünde aşı sırasında herkesle aynı şırıngayı kullanmayı kabul etmediği gerekçesi ile ‘orduya isyana teşvik’ zannıyla tutuklandı. Yargılanma sonunda beraatine karar verildi.

Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent görevine 1987 yılında başlayan matematikçi; bu görevi 1989 yılına kadar sürdürdü.1993-1994 yılları arasında Türkiye’de bulunarak Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1995 yılında Doçent sıfatıyla göreve başladığı Kaliforniya Üniversitesi’nin Irvine Kampusü’nde ilerleyen dönem içinde Profesör olarak öğrencilerine eğitim verdi.

Ali Nesin Ve Yurda Dönüşü

Bu yıllarda sonra babası Aziz Nesin’in vefatı üzerine Türkiye’ye geri dönüş yaptı. Bu dönüş ile babasının yoksul ve kimsesiz çocuklara eğitim ve bakım için yardım etmek için açtığı Nesin Vakfı’nın başına geçti. Bu vakfın gelir kaynağı Edebiyatçımız Aziz Nesin’in yazdığı eserlerden elde edilen paradır.

İlginizi Çekebilir :  Prof. Dr. Vecdet Öz Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

1996 yılında görevini üstlendiği Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığını Ali Nesin halen yürütmektedir. Dört çocuk babası olan Ali Nesin, Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini bizzat kendisi üstlenerek 2004 yılının kasımından beri faaliyetleri elinde tutmaktadır. Hrant Dink Vakfı danışma kuruluna 2011 yılında üye olmuştur.

Ali Nesin Kitapları Ve Eserleri

Ünlü Matematikçimiz matematik alanında çalışmalar yürütürken ortaya birçok eser çıkarmıştır. Popüler matematik kitaplarının yanında birçok makalesi de bulunmaktadır.

Ali Nesin Eserleri

 • Matematik ve Korku,
 • Matematik ve Sonsuz,
 • Develer ve Eşekler,
 • Matematik ve Oyun,
 • Matematik ve Doğa,
 • Matematik Canavarı,
 • Matematik ve Gerçek

kitapları ve yarı akademik niteliğe sahip

 • Önermeler Mantığı,
 • Sayma ve Sezgisel Kümeler Kuramı ‘dır.

Bunun yanında ciltlerden oluşan analiz kitapları bulunmaktadır. Dergilerde yayınlanan makaleleri bilimsel nitelik taşımakta olup Alexander Borovik ile hazırladığı bir İngilizce kitabı ve Aziz Nesin’in Osmanlı el yazılarından düzenlediği çevirileri vardır.

Prof. Dr. Ali Nesin Kitapları

Nesin Yayınevi tarafından çıkartılan iki cilt halinde Aziz Nesin ile mektuplaşmalarını içeren bir kitabı vardır ve Matematik Derneği’nin Matematik Dünyası adıyla çıkarttığı derginin yazı işleri müdürüdür. Türkiye Bilimler akademisi tarafından onaylanan kümeler kuramı ve analiz alanında ders notları bulunmaktadır. “Morley mertebesi sonlu gruplar” konusunu kendine matematiksel araştırma alanı seçmiştir.

Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesi, Nesin Matematik Köyü’nün kurucusu olan Ali Nesin; bölüm başkanlığı, Matematik araştırmalar, Nesin Vakfı yöneticiliği yaparken yağlı boya resim, desen ve portre alanlarına da ilgili olup bu alanlarda çalışmalar meydana getirerek çok yönlü bir insan olduğunu göstermektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Nesin Matematik Köyü Nedir Kuruluşu ve Amacı konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sebile dedi ki:

  Gayet çok güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık. Ali nesin eğitim hayatına çok önem veren ve matematik köyünü kuran kişidir.Malesef böyle insanlar ve yaptığı başarılı çalışmalar çok bilinmez bizim ülkemizde . Elinize sağlık

 2. Noyan Esen dedi ki:

  Dini inanç yönünü bir tarafa bırakırsak Türkiye’nin yaşayan en büyük Matematikçisidir. Prof. Dr. Ali NESİN ülkemiz adına bir değerdir. Maalesef ülkemizde gereken ilgiyi ve alakayı göremiyor. Bir reportajında izlemiştim kendisi tarafından kurulan Matematik Köyüne destek vermemek için Tübitak tarafından bir sürü engelle karşılaştığını ve destek verilmediğini söylemişti. Hani bir söz vardır Türkiyede hiçbir başarı cezasız kalmaz diye hakikaten öyle. Ülke olarak bilimadamlarımıza ve aydınlarımıza gereken destek ve ilgiyi vermiyoruz ne yazıkki

BİR YORUM YAZ